Kia Sportage

Sportage
Lata produkcji: - teraz
Napęd: Przód, 4x4,
Nadwozie: Cabrio, SUV,
Silniki: PB: 7, ON: 8
Moc silnika: 63-184 KM
Zużycie paliwa: PB 6,8 - 13,6 ON 5,3 - 9,4

Generacje Kia Sportage

Kia Sportage to obecnie kompaktowy SUV, zbudowany na tej samej płycie podłogowej co Hyundai ix35. W przeszłości jednak charakter tego samochodu był bardziej terenowy. Do dzisiaj powstały 3 generacje tego modelu.

Generacje modelu Sportage:

Kia Sportage I (1993 - 2004)

Pierwsza generacja Kii Sportage zadebiutowała w 1993 roku. Pod względem technicznym samochód ten jest krewnym pojazdów Mazdy z tego okresu, zwłaszcza Mazdy Bongo, od której przejęto platformę. Kia Sportage I posiada napęd na tylne lub wszystkie cztery koła. Pod maskę trafiły benzynowe silniki 2.0 (3 warianty mocy) oraz diesle - wolnossący 2.2 i turbodoładowany 2.0. Paleta skrzyń biegów obejmowała konstrukcję manualną o 5 przełożeniach lub czterobiegowy automat. Kię Sportage I generacji można było nabyć w dwóch wersjach nadwoziowych - jako standardową terenówkę lub kabriolet. W Europie samochód ten produkowany był w niemieckich zakłaach Karmanna. Był to jeden z ostatnich modeli opracowanych samodzielnie przez Kię przed przejęciem jej przez Hyundaia.

Kia Sportage II (2004 - 2010)

Kia Sportage II generacji jest już samochodem całkowicie innym od swojego poprzednika .Kia zaprojektowała samochód nie odbiegający wyglądem czy właściwościami jezdnymi od europejskiej konkurencji, oferowała go jednak w atrakcyjnych cenach. W przeciwieństwie do poprzednika Kia Sportage II generacji występuje w tylko jednej wersji nadwoziowej. Płyta podłogowa pochodzi z ówczesnej generacji Hyundaia Elantry. Pod maskę trafiał jeden z trzech silników - 2.0 16V o mocy 143 KM był propozycją podstawową, mocniejszym wariantem benzynowym był 2.7 V6, występujący wyłącznie z czterobiegową automatyczną skrzynią biegów. W gamie jednostek wysokoprężnych znajdziemy tylko diesla 2.0 CRDI o mocy 112 KM. W trakcie produkcji moc podnoszono - najpierw do 140, a pod koniec produkcji do 150 KM. Silnik ten jest relatywnie prosty - nie posiada np. filtra cząstek stałych.

Kia Sportage II generacji przeszła facelifting w 2008 roku. Oprócz zmian w wyglądzie nadwozia i wnętrza poprawiono także zabezpieczenie antykorozyjne, w związku z którym przedłużono gwarancję na karoserię z 6 do 8 lat.

Kia Sportage III (2010 - …)

Kia Sportage III generacji została zaprojektowana przez Petera Schreyera i jest modelem bliźniaczym do Hyundaia ix35. Samochód został przedstawiony w 2010 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. W najnowszej generacji jeszcze bardziej widać migrację z samochodu terenowego do kompaktowego crossovera - jest to jednak słuszna droga: auto okazało się przebojem, stając się najchętniej kupowanym kompaktowym SUV-em w Polsce.

Pod maską - silniki 1.6 oraz 2.0, diesle - 1.7 CRDI oraz 2.0 CRDI. Napęd na 4 koła - tylko w bogatych wersjach. Dyskretny facelifting przeprowadzono w 2014 roku.


Testy

Test Kia Sportage 2wd - wiecej minivana

Sportage cieszył się w roku 2013 największym powodzeniem wśród modeli Kia na rynkach Europy. Jak będzie obecnie, zważywszy, że od wiosny mamy na rynku nowy model?

Rss 04.08.2014, 09:41 przez Bogusław w Testy samochodów

Porównanie cen OC AC

Ubezpieczenie OC AC Kia Sportage

Jaką kwotę trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie samochodu takiego jak Kia Sportage? My wiemy – obliczyliśmy ceny OC i AC w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Gdzie jest najtaniej?

Rss 07.03.2014, 12:47 przez marta w Porównanie OC AC

Porady

Kia Sportage III – typowe usterki, poradnik kupującego

Sprawdź czy warto zainwestować w używaną Kia Sportage! Jakie są najczęstsze awarie i która wersję silnikowa wybrać?

Rss 25.08.2015, 16:46 przez Paulina w Poradnik kupującego

Aktualności

Nowa Kia Spotage

Kia Sportage: genewski i polski debiut w odświeżonej formie

Rss 27.02.2014, 14:38 przez Bogusław w Aktualności

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.