Audi A5 (2007 - teraz)

A5
Lata produkcji: 2007 - teraz
Napęd: quattro,
Nadwozie: Audi - A5 - Cabrio Facelifting - Cabrio Facelifting, Audi - A5 - Cabriolet - Cabriolet, Coupe, Coupe Facelifting, RS5, RS5 Facelifting, S5 Cabrio Facelifting, S5 Cabriolet, S5 Coupe, S5 Coupe Facelifting, S5 Sportback, S5 Sportback Facelifting, Sportback, Sportback Facelifting,
Silniki: PB: 11, ON: 7
Moc silnika: 143-450 KM
Zużycie paliwa: PB 6,4 - 12,1 ON 4,5 - 6,8

Generacje Audi A5

Audi A5 jest sportowym samochodem opartym na modelu A4. Samochód ten został po raz pierwszy pokazany w 2007 targach motoryzacyjnych w Genewie w 2007 i od tego samego roku jest produkowany. Audi A5 uważane jest za następcę Audi 80 coupe i stanowi powrót niemieckiej marki do segmentu średniej wielkości samochodów sportowych. Do dzisiaj powstała jedna generacja tego modelu który jednak w 2012 roku przeszedł poważny facelifting. Główną konkurencją dla Audi A5 jest BMW serii 3 coupe oraz Mercedes klasy C coupe.

Audi A5 bazuje na Audi A4 stąd nie dziwi ta sama płyta podłogowa, bliźniacze podobieństwo karoserii obu samochodów oraz bardzo podobne wnętrze. Samochody te różnią się znacząco w tylnej części nadwozia – tam, gdzie w A4 zaczyna się tylna para drzwi w A5 mamy finezyjnie opadającą linię dachu kończącą się na zgrabnym tyle samochodu. Wbrew współczesnym tendencjom, Audi A5 jest prawdziwym coupe – ma 2 drzwi, jego tylna szyba nie otwiera się. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu do innych średnich coupe Audi A5 wygląda dość potężnie, wręcz atletycznie. Nie ma się jednak co dziwić – jest to cecha charakterystyczna tej marki.

Wnętrze jest nieco inne niż w modelu A4. Audi A5 podobnie jak swój protoplasta, posiada znakomite materiały we wnętrzu, jednak jego ergonomia nieco różni się do tej znanej z A4 i nowy właściciel, przyzwyczajony do obsługi Audi, będzie musiał poświęcić chwilę na przyzwyczajenie się do samochodu. Nie jest to jednak wielki mankament. Większym jest ilość miejsca na tylnej kanapie (układ siedzeń 2+2). Jak można się było domyślać, w drugim rzędzie siedzeń Audi A5 jest po prostu ciasno, jednak jest to norma w samochodach o nadwoziu coupe i nie można traktować tego jako poważny zarzut. Bagażnik jest dość obszerny (ponad 450 litrów) jednak dostęp do niego ogranicza niewielki otwór.

Audi A5 oprócz nadwozia coupe, posiada także odmianę cabrio (miękki składany dach) oraz Sportback – czyli pięciodrzwiowy liftback. Ta ostatnia pozwala nam na posiadanie samochodu sportowego który będzie cechował się całkiem niezłą praktycznością – oprócz tylnych drzwi otrzymujemy tylną klapę bagażnika uchylaną razem z tylną szybą. Rozwiązanie to znacznie ułatwia korzystanie z przepastnego bagażnika.

W słabszych wersjach napęd trafia na przednie koła, w mocniejszych dostępny jest jedynie stały napęd na 4 koła quattro. Paleta silników jest szeroka, ukoronowaniem gamy są odmiany S5 oraz RS5 – są one napędzane motorami odpowiednio 3.0 TFSI i 4.2 FSI. Ten pierwszy rozwija moc 333 KM, a drugi – aż 450 KM. W palcie skrzyń biegów Audi A5 znajdziemy skrzynie manualne oraz dwusprzęgłowe skrzynie S-tronic (DSG) o siedmiu przełożeniach.

Testy

Test AudiA5 Sportback - limuzyna w stylu coupe

Czterodrzwiowa limuzyna coupe A5 Sportback wykorzystuje styl i podzespoły istniejącej, dwudrzwiowej wersji A5. Najważniejsze jednak, że... nie zepsuto stylu A5.

Rss 04.04.2013, 16:20 przez Bogusław w Samochody nowe

Porady

Typowe usterki Audi A5 - poradnik kupującego

Audi A5 to spora dawka prestiżu i przyjemności z jazdy. Jednak czy model A5 potwierdza stereotyp niemieckiej niezawodności?

Rss 28.07.2014, 10:33 przez Maciek w Poradnik kupującego

Aktualności

Pięć gwiazdek dla Audi A5 i Audi Q2

Nowe Audi A5 i nowe Audi Q2 otrzymały najwyższe oceny, pięć gwiazdek, w teście Euro NCAP

Rss 01.12.2016, 13:50 przez Dawid w Aktualności

Nowe Audi A5 i Audi S5 Sportback

Nowy wygląd, większa wydajność i więcej miejsca we wnętrzu

Rss 07.09.2016, 13:38 przez Dawid w Aktualności

Audi RS 5 Cabriolet w salonach

Audi RS 5 Cabriolet miało swoją polską premierę na targach Poznań Motor Show 2013. Teraz model jest dostępny w salonach sprzedaży Audi na terenie całego kraju. Znamy ceny!

Rss 18.04.2013, 19:06 przez Bogusław w Aktualności

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.