Seat Cordoba (1993 - teraz)

Cordoba
Lata produkcji: 1993 - teraz
Napęd:
Nadwozie: Coupe, Kombi, Sedan, SX,
Silniki: PB: 16, ON: 9
Moc silnika: 50-156 KM
Zużycie paliwa: PB 6,4 - 10,8 ON 4,8 - 5,8

Generacje Seat Cordoba

Seata Cordobę najprościej można opisać jako wersję sedan, kombi oraz coupe Seata Ibizy - czyli samochodu miejskiego (segment B). Auto to powstawało w latach 1993-2009, powstały dwie generacje tego modelu. Obecnie Seat Cordoba nie jest już produkowany, ponieważ trzecia generacja Ibizy nie posiada już wersji sedan ani coupe, natomiast kombi zostało wciągnięte pod nazwę Ibiza.

Auto powstawało na platformie Volkswagena o nazwie A0, na której powstały także Volkswagen Polo, Skoda Fabia i wiele innych modeli.

Generacji modelu Cordoba:

Seat Cordoba I (1993-2002):

Pierwsza generacja Seata Ibizy zostałą zaprezentowana na Frankfurt Motor Show w 1993 roku i weszła do sprzedaży w lecie tego samego roku. Samochód wzbudził szerokie zainteresowanie ze względu na swój oryginalny i efektowny wygląd, będący dziełem włoskiego biura projektowego Giorgetto Giugiaro. Samochód bazował na drugiej generacji Seata Ibizy, a jego płyta podłogowa zostałą wykorzystana do budowy Volkswagena Polo Mk3. Seat Ibiza I generacji znane było z dobrych właściwości przewozowych - bagażnik tego samochodu miał aż 450 litrów pojemności oraz możliwość składania oparcia tylnej kanapy.

W 1996 roku do sprzedaży weszła odmiana coupe o nazwie Cordoba SX, a w 1998 - kombi, o nazwie Cordoba Vario. Pojawiły się także wersje sportowe - Cupra, oraz GTi. Pod maskę tej ostatniej trafił dwulitrowy, szesnastozaworowy silnik benzynowy o mocy 150 koni mechanicznych. Ten sam silnik znajdziemy także w trzeciej generacji Volkswagena Golfa GTI. Bardziej popularne wersje silnikowe to przede wszystkim 1.0 o mocy 50 KM, 1,4 60 KM oraz 1.6 o mocy 101 KM. Wśród silników wysokoprężnych występują oczywiście 1.9 TDI, ale także wolnossące silniki 1.7 oraz 1.9 SDI.

Seat Cordoba I przeszedł duży facelifting w 1999 roku. Wygląd samochodu znacznie się unowocześnił, zmieniono także wnętrze.

Auto występowało także pod marką Volkswagena jako Polo Classic i Polo Variant. Auto występuje także na niektórych rynkach jako Volkswagen Derby.

Seat Cordoba II (2002-2009):

Druga generacja Seata Cordoby zostałą zaprezentowana w 2002 roku na targach motoryzacyjnych w Paryżu. Auto zostało zaprojektowane przez Waltera de Silvę i zapowiadało nowy wygląd Seata, który ostatecznie wyklarował się w 2004 roku przy okazji przerentacji modelu Altea. Cordoba II bazuje na trzeciej generacji Seata Ibizy, dzieli też wiele części oraz silniki i zawieszenie ze Skodą Fabią i Volkswagenem Polo. Występuje tylko jako sedan. Gama silnikowa została wzbogacona o nowoczesne jednostki 1.2 oraz 1.4, przez jakiś czas dało się jednak kupić Cordobę II ze starszym silnikiem 1.9 SDI.


Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.