2023 Porsche 911 Carrera T to najlepszy samochód (dla ludzi, których stać na 911, ale chyba nie na Touring GT3)

To tak, jakby Porsche stworzyło świetny album z 911 opcjami wydajności, a następnie wrzucił go na piedestał Carrera.

To tak, jakby Porsche stworzyło świetny album z 911 opcjami wydajności, a następnie wrzucił go na piedestał Carrera.
obrazek: Porsche

Tak więc bazowe Porsche 911 Carrera to budzący grozę samochód sportowy. Robi wszystko dobrze, łącznie z niszczeniem dróg w dolinach, jeżdżeniem na wycieczki czy kupowaniem artykułów spożywczych. Niestety, Porsche stworzyło swoją bardzo obszerną listę opcji w taki sposób, że nie możesz wybrać jednych z najlepszych technologii wydajności, chyba że wydasz trochę więcej. zeskrobać Dla Carrera S.

Tyle że to już nie jest w porządku, odkąd we wtorek zadebiutowało Porsche 2023911 Carrera T i jak wielu 991 poprzedniej generacji TTo jest Neonowy Elver Kup go, jeśli naprawdę chcesz nim jeździć bez wydawania dodatkowych pieniędzy.

Teraz, żeby było jasne, 911 Carrera T Nie tanie W sobieWyceniony na 118 050 USD, w tym opłata za miejsce docelowe 1450 USD, ale w porównaniu z brakiem opcji Carrera S, które zaczynają się od 124 050 USD, jest to całkiem dobra oferta. Jest to szczególnie ważne, gdy weźmie się pod uwagę wyjątkowe specyfikacje, które Stuttgart wyczarował dla tego T.

911 niebiesko-zielona 911 zaparkowana, tyłem do aparatu, przed szarym tłem.

Gulf Blue i Python Green to uwielbiane kolory Porsche, które świetnie prezentują się w Carrera T.
obrazek: Porsche

Na początek Carrera T otrzymuje podstawowy, 379-konny, turbodoładowany silnik Carrery i standardową siedmiobiegową manualną skrzynię biegów. Dostępny jest również ośmiobiegowy PDK dla tych, którzy nie chcą używać trzech pedałów. Dostaje również mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu z wektorem momentu obrotowego, który można znaleźć w modelu S, ale nie jest dostępny w podstawowej wersji Carrera, oraz Porsche Active Suspension Management, znany również jako PASM, o prześwicie o 10 mm niższym niż standard.

Ale poczekaj, jak mówią, jest więcej. Pakiet Sport Chrono jest standardem w modelu T i możesz (i absolutnie powinieneś) zdecydować się na doskonały czterokołowy układ kierowniczy Porsche, którego zwykle nie można uzyskać na bazie Carrera. Rad, prawda? Jest coraz lepszy. Carrera T waży 3254 funty, dzięki zabójczej redukcji dźwięku, cieńszemu szkłu, mniejszej baterii i pominięciu tylnego siedzenia. Jeśli chcesz mieć tylne siedzenie, możesz je ponownie wybrać bez żadnych kosztów. W standardzie jest też sportowy układ wydechowy i kierownica GT.

Wnętrze Porsche 911 Carrera T z kubełkowymi fotelami z włókna węglowego.

Dostępne koła GT i kubełki z włókna węglowego to dobry wybór dla skoncentrowanego na kierowcy 911.
obrazek: Porsche

Carrera T ma również własne poprawki wizualne, takie jak tytanowoszare felgi Carrera S, 20 cali z przodu i 21 cali z tyłu. Jest też zestaw ciemnoszarych akcentów charakterystycznych dla T w miejscach takich jak lusterka zewnętrzne, dolne znaczki boczne i oznaczenie modelu z tyłu. Wewnątrz jest matowa czerń z kilkoma błyszczącymi czarnymi kawałkami rozrzuconymi po całym. Czterokierunkowe sportowe fotele kubełkowe są standardem, ale można wybrać sportowe fotele 18-kierunkowe lub nawet kubełkowe Porsche z włókna węglowego. Pakiet wnętrza Carrera T jest również dostępny jako opcja, z dodatkowymi pasami bezpieczeństwa w kolorze Light Grey lub Lizard Green oraz szwami i szwami na siedzeniach.

Nowością w Carrera T jest również możliwość lakierowania na próbkę, która otwiera (aby przewozić łódź z dodatkowym zielonym kolorem) już paletę kolorów Rad (Ruby Star Neo, ktokolwiek?) na 110 dodatkowych opcji kolorystycznych.

Porsche spodziewa się, że Carrera T trafi do dealerów wiosną 2023 roku.

READ  AMD Phoenix RDNA3 iGPU może być tak szybki, jak najwolniejszy mobilny procesor graficzny GeForce RTX 3060

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.