6 stycznia komisja wezwała Trumpa do złożenia zeznań historycznych

WASZYNGTON (AP) — Komitet Izby Reprezentantów bada atak z 6 stycznia na Kapitol Stanów Zjednoczonych Oficjalnie wydał nadzwyczajne wezwanie do Donalda Trumpa W piątek prawodawcy szukali zeznań od byłego prezydenta na temat tego, co według prawodawców było „osobiście zaaranżowanym” wieloczęściowym wysiłkiem, aby zmienić wyniki wyborów w 2020 roku..

Dziewięcioosobowy panel dostarczył list do prawników Trumpa Powiedział, że zeznania powinny rozpocząć się „w dniu lub po” 14 listopada na Kapitolu lub za pośrednictwem wideokonferencji i trwać przez kilka dni, jeśli to konieczne.

List zawiera również szczegółową prośbę o dokumenty, w tym prywatną komunikację między Trumpem a członkami Kongresu i grupami ekstremistycznymi. Chociaż ostateczny termin komisji jest zwykle negocjowany, powrócą one do 4 listopada.

„Zdajemy sobie sprawę, że wezwanie do sądu jest znaczącym i historycznym posunięciem dla byłego prezydenta” – napisali w liście do Trumpa przewodniczący Benny Thompson i wiceprzewodnicząca Liz Cheney. „Nie lekceważymy tego działania”.

Panel zakorzenił swoje działania w historii, wymieniając byłych prezydentów od Johna Quincy Adamsa do Geralda Forda, którzy zeznawali przed Kongresem po opuszczeniu urzędu – i zauważył, że nawet zasiadający prezydenci odpowiadali na wezwania do Kongresu.

Nie jest jasne, jak zareaguje Trump i jego zespół prawników. Może podporządkować się lub negocjować z zarządem, ogłosić naruszenie nakazu sądowego lub całkowicie je zignorować. Może udać się do sądu i spróbować go zablokować.

„Ponownie rozumiemy, że komisja publicznie opublikowała kopię swojego wezwania, z naruszeniem przepisów i należytego procesu” – powiedział David Warrington, partner w Dillon Law Group reprezentujący Trumpa w oświadczeniu pod koniec piątku. . „Tak jak w przypadku każdej podobnej sprawy, przeanalizujemy ją i przeanalizujemy oraz odpowiednio zareagujemy na to bezprecedensowe działanie”.

Sty. 6, 2021 Ostatnie i najbardziej znaczące rozszerzenie 15-miesięcznego śledztwa komisji Izby w sprawie śmiertelnych zamieszek doprowadziło członków komisji do bezpośredniego konfliktu z człowiekiem, którego śledztwo prowadzili z daleka, poprzez zeznania doradców. Współpracownicy i współpracownicy.

READ  Obserwacja huraganu Ian, ostrzeżenia i porady

W liście komisja stwierdziła, że ​​Trump „osobiście zaaranżował” próbę obalenia swojej porażki w wyborach 2020 r., rozpowszechniając fałszywe zarzuty o powszechnym oszustwie wyborczym i „próbie korupcji”. Departament Sprawiedliwości i urzędnicy stanowi, członkowie Kongresu i jego własny wiceprezydent zmusili go do zmiany decyzji.

„Krótko mówiąc, byłeś w centrum pierwszej i jedynej próby jakiegokolwiek amerykańskiego prezydenta sfałszowania wyborów i zapobieżenia pokojowemu przejściu władzy, które ostatecznie zakończyło się krwawym atakiem na naszą stolicę. i w Kongresie” – powiedzieli Thompson i Cheney.

Prawodawcy twierdzą, że nie znają kluczowych szczegółów na temat tego, co Trump zrobił i powiedział podczas zamknięcia. Według komisji Trump jest jedyną osobą, która może wypełnić luki.

Panel, składający się z siedmiu Demokratów i dwóch Republikanów, zatwierdził wezwanie do sądu dla Trumpa w zaskakującym głosowaniu w zeszłym tygodniu. Każdy członek głosował za.

Wezwanie do sądu wzywa do złożenia zeznań na temat stosunków Trumpa z kilkoma byłymi doradcami i współpracownikami, którzy domagali się praw wynikających z Piątej Poprawki przeciwko samooskarżeniu grupy, w tym Rogerem Stonem, Michaelem Flynn, Johnem Eastmanem, Jeffreyem Clarke i Kelly Ward.

„Te twierdzenia z Piątej Poprawki – poczynione przez osoby, z którymi miałeś do czynienia – są bezpośrednio związane z Tobą i Twoim zachowaniem” – czytamy w wezwaniu do sądu. „Dostarczają konkretnych przykładów, w których ważne jest twoje faktyczne zeznanie pod przysięgą”.

Komisja wystosowała 19 próśb o dokumenty i komunikację, w tym wiadomości wysłane przez Trumpa za pośrednictwem aplikacji do zaszyfrowanych wiadomości Signal „lub w jakikolwiek inny sposób” do członków Kongresu i innych osób na temat szokujących wydarzeń związanych z atakiem na Kapitol.

Chociaż zakres prośby grupy jest szeroki – kontynuując dokumentowanie komunikacji prezydenta z grupami takimi jak Strażnicy Przysięgi i Dumni Chłopcy od dwóch miesięcy przed wyborami, 1 września 2020 r., do chwili obecnej – grupa chce skompilować kompendium historyczne. Osiągnięcie przed atakiem na stolicę i jego następstwa.

READ  Boris Johnson jest premierem Wielkiej Brytanii – ale jego dni są „policzone”

Ale ponieważ Trump ma już do czynienia z innymi cywilnymi i kryminalnymi bitwami prawnymi, ma niewielką siłę prawną do współpracy z grupą. w różnych jurysdykcjach, w tym w prowadzeniu akt prezydenckich w jego rodzinnej firmie w Nowym Jorku oraz w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Ponieważ komisja musi zakończyć pracę do końca roku, nie można uruchomić nakazu sądowego, jeśli jego prawnicy próbują udać się do sądu i próbować je uchylić.

Prezydent George W. Peter Keisler, który służył jako prokurator generalny za Busha, powiedział Associated Press, że „wydaje mi się niewiarygodne, że można to zakończyć w czasie, który nam pozostał w tej komisji w Kongresie”.

Kongres ma wiele precedensów w zakresie uzyskiwania zeznań od byłych prezydentów. W ciągu ostatniego półtora wieku co najmniej sześciu obecnych i byłych prezydentów zeznawało na Kapitolu, w tym John Tyler i Quincy Adams.

To może być okazja dla Trumpa, by odpowiedzieć bezpośrednio grupie i opowiedzieć swoją wersję wydarzeń, ale pokonany prezydent raczej jej nie wykorzysta. Kpił z grupy i jej pracy, woląc dzielić się swoimi poglądami na własnych warunkach. A składanie zeznań pod przysięgą może spowodować ujawnienie prawne w wielu procesach, w których został złapany.

Panel musi rozważyć praktyczne i polityczne implikacje trzymania Trumpa z pogardą dla Kongresu, jeśli odmówi on podporządkowania się wezwaniu.

„To jest most, przez który przejdziemy, jeśli będziemy musieli tam iść” – powiedział w niedzielę dla ABC republikański członek komitetu Adam Kinzinger. „Dał jasno do zrozumienia, że ​​nie ma nic do ukrycia, tak właśnie mówi. Więc powinien wejść.

Jeśli cała Izba zagłosuje za zaleceniem oskarżenia Trumpa o pogardę, Departament Sprawiedliwości rozpatrzy sprawę i podejmie dalsze działania.

Inni świadkowie ponieśli konsekwencje prawne za sprzeciwienie się panelowi, w tym Steve Bannon, bliski sojusznik Trumpa, który został skazany za pogardę w lipcu i skazany na cztery miesiące więzienia. Ale obrażanie byłego prezydenta to inna sprawa.

READ  Rozgniewani kryzysem gospodarczym protestujący na Sri Lance oblegali Pałac Prezydencki

Wezwanie zostało wysłane do Trumpa, gdy panel kończy dochodzenie i oczekuje się, że do końca roku wyda ostateczny, szczegółowy raport. Śledczy przesłuchali ponad 1000 świadków, w tym czołowych doradców Trumpa z Białego Domu, i uzyskali dziesiątki tysięcy stron dokumentów od czasu utworzenia panelu w lipcu 2021 roku.

Ale komitet został zatwierdzony dopiero przez ten Kongres, który kończy się 3 stycznia. Oznacza to, że członkowie mają tylko kilka miesięcy, aby wyczyścić rekord najgorszego ataku w historii – w szaleńczym, kulawym okresie legislacyjnym po wyborach śródokresowych. Kapitał w dwóch wiekach. Zobaczymy, czy obejmuje to zeznanie 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Komisja zakończyła swoje wezwanie do sądu cytując jednego z poprzedników Trumpa: „Prezydent (Theodore) Roosevelt wyjaśnił podczas swojego zeznania w Kongresie: „Były prezydent jest takim samym obywatelem Stanów Zjednoczonych, jak każdy inny obywatel, i to jest jego zwykły. jego obowiązkiem jest spróbować pomóc tej grupie lub odpowiedzieć na jej wezwanie.

___

Pisarze Associated Press Lisa Mascaro, Jill Colvin i Mark Sherman przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z powstania 6 stycznia na https://apnews.com/hub/capitol-siege

Śledź śledztwo AP w sprawie Donalda Trumpa: https://apnews.com/hub/donald-trump

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.