Naukowcy odkryli gigantyczne samoloty w Patagonii w Chile

Naukowcy z chilijskiego regionu Patagonii odkryli skamieliny najbardziej wysuniętego na południe dinozaura, jaki kiedykolwiek zarejestrowano poza Antarktydą, w tym pozostałości gigantycznych transformatorów, które zdominowałyby łańcuch pokarmowy regionu przed masowym wyginięciem.

Według South American Journal of Geosciences skamieliny megaraptora, mięsożernego dinozaura, który żył w niektórych częściach Ameryki Południowej w okresie kredy około 70 milionów lat temu, miały rozmiary do 10 metrów.

„Straciliśmy kawałek” – powiedział Reuterowi Marcelo Lippi, dyrektor Chilijskiego Instytutu Antarktycznego (INACH). „Wiedzieliśmy, gdzie są duże ssaki, będą też duże drapieżniki, ale jeszcze ich nie znaleźliśmy”.

Szczątki, wydobyte z najbardziej wysuniętej na południe chilijskiej doliny Rio de las Chinas w dorzeczu Magallanes w latach 2016-2020, obejmują również niezwykłe szczątki dinozaura podobnego do welociraptora, który prawdopodobnie żył w piórach.

Według badacza z University of Chile, Jareda Amodio, próbki mają pewne cechy, których nie można znaleźć w ich argentyńskich lub brazylijskich odpowiednikach.

Skamielina na obszarze, gdzie naukowcy odkryli skamieliny Megaraptora w Tell
Skamieniałość na kopcu Gedo, gdzie odkryto skamieliny megaraptora.
agencji Reutera

„Mógł to być nowy gatunek, co jest bardzo prawdopodobne, lub należał do innej blisko spokrewnionej rodziny dinozaurów” – powiedział, dodając, że potrzebne są bardziej rozstrzygające dowody.

Badania rzucają również więcej światła na warunki uderzenia meteorytu na meksykański półwysep Jukatan, który mógł spowodować wyginięcie dinozaurów około 65 milionów lat temu.

Zespół pracuje na obszarze, w którym naukowcy odkryli na wzgórzu skamieliny Megaraptora
Zespół pracuje w chilijskim regionie Patagonii, gdzie znaleziono skamieniałości pierzastych dinozaurów.
agencji Reutera

Leppe z INACH odnotował gwałtowne spadki temperatur w dzisiejszej Patagonii i fale intensywnego zimna, które trwały kilka tysięcy lat, w przeciwieństwie do ekstremalnie gorącego klimatu, który panował przez większą część okresu kredowego.

„Ogromna różnorodność, którą obserwujemy, różnorodność biologiczna, reagowała również na bardzo silne czynniki środowiskowe” – powiedział Libby.

„Ten świat był już w kryzysie (meteoryt) i jest to widoczne w skałach doliny Rio de las w Chinach” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *