Ruchy Hamasu i Fatahu podpisują deklarację o utworzeniu przyszłego rządu w obliczu szalejącej wojny w Gazie

RAMALLAH, Zachodni Brzeg (AP) – Palestyńskie ruchy Hamas i Fatah podpisały w Pekinie deklarację, w której zobowiązały się do wspólnego utworzenia rządu, ogłosiły we wtorek oba ruchy, będąc ostatnią próbą rozwiązania swojej długotrwałej rywalizacji.

Obie strony stwierdziły, że porozumienie, które nie przewiduje żadnych gwarancji ani harmonogramu, jest jedynie krokiem wstępnym. Poprzednie takie oświadczenia zakończyły się niepowodzeniem, co wzbudziło wątpliwości, czy sponsorowane przez Chiny negocjacje mogą doprowadzić do rozwiązania między Hamasem, który rządzi Strefą Gazy przez ostatnie 17 lat, a Fatahem, główną siłą we wspieranej przez USA Autonomii Palestyńskiej, która kieruje częściami Strefy Gazy z okupowanego Zachodniego Brzegu.

Izrael szybko potępił to porozumienie. Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie również odmówiły przyjęcia jakiegokolwiek rządu palestyńskiego, w skład którego wchodzi Hamas, chyba że wyraźnie uzna on Izrael – czynnik, który pomógł zniszczyć poprzednie próby jedności, wraz z frakcyjną rywalizacją o władzę.

Chińska Korporacja Nadawcza ogłosiła, że ​​obie strony i inne mniejsze frakcje palestyńskie podpisały Deklarację Pekińską w sprawie „zakończenia podziału i wzmocnienia jedności Palestyny” i zobowiązały się do utworzenia rządu jedności dla terytoriów palestyńskich. Umowa zawierała jedynie ogólne zarysy współpracy.

Hani Al-Masry, ekspert ds. pojednania palestyńskiego, powiedział: „Istnieje szansa… ale nie jest wielka, ponieważ brakuje konkretnego harmonogramu jej wdrożenia”.

To ogłoszenie pojawia się w delikatnym momencie, ponieważ… Wojna w Gazie Wojna domowa w Gazie trwa już dziesiąty miesiąc, a Izrael i Hamas badają tę sprawę Propozycja zawieszenia broni wspierana przez społeczność międzynarodową To zakończy wojnę i uwolni dziesiątki izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Drażliwą kwestią jest pytanie, kto będzie zarządzał sprawami Gazy po wojnie – w rzeczywistości wysiłki na rzecz jedności są częściowo napędzane przez pragnienie Palestyńczyków przedstawienia powojennego scenariusza rządów.

Jednak Izrael stanowczo sprzeciwia się jakiejkolwiek roli Hamasu, który przyrzekł zniszczyć po ataku na południowy Izrael 7 października. Izrael odrzucił także amerykańskie wezwania do przejęcia przez Autonomię Palestyńską zarządzania Gazą po zakończeniu walk, choć nie przedstawił własnej, spójnej powojennej wizji.

READ  Regulowanie handlu płetwami rekina w końcu w historycznej decyzji | rekiny

Ruch Fatah prezydenta Palestyny ​​Mahmouda Abbasa był niezwykle niechętny dzieleniu się władzą ze swoim wieloletnim rywalem. Hamas wygrał wybory parlamentarne w Palestynie w 2006 roku. W następnym roku, pośród rosnących napięć, Hamas pokonał siły lojalne wobec Abbasa w Gazie. Od tego czasu rządzi zubożałą enklawą przybrzeżną.

Podczas obecnej wojny urzędnicy Hamasu powiedzieli, że ruch nie chce wrócić do rządzenia w Gazie i wzywa do utworzenia technokratycznego rządu, uzgodnionego pomiędzy różnymi frakcjami palestyńskimi. Następnie rząd ten ma przygotować się do wyborów w Gazie i na Zachodnim Brzegu, których celem będzie utworzenie zjednoczonego rządu.

W odpowiedzi na oświadczenie wydane przez Chiny izraelski minister spraw zagranicznych powiedział, że wspólne rządy Hamasu i Fatahu nie zostaną ustanowione w Gazie, „ponieważ rządy Hamasu zostaną zmiażdżone”.

Potwierdził także zawarcie porozumienia Chiny starają się odgrywać coraz większą rolę w dyplomacji na Bliskim WschodziePo jej sukcesie w pośredniczeniu w renowacji Stosunki Arabii Saudyjskiej z Iranem.

„Chiny z pewnością nadal próbują zyskać wiarygodność jako globalny mediator” – powiedział James Char, badacz w Instytucie Obrony i Studiów Strategicznych na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze.

Jak wynika z postu chińskiej sieci telewizyjnej CGTN, na platformie społecznościowej Weibo, urzędnicy Fatahu, Hamasu i 12 innych frakcji spotkali się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi po zakończeniu rozmów, które rozpoczęły się w niedzielę.

Frakcje palestyńskie wydały wspólne oświadczenie, w którym ogłosiły, że osiągnięto porozumienie, ale nie podały szczegółów, w jaki sposób i kiedy zostanie utworzony rząd, a jedynie stwierdziły, że stanie się to „w drodze porozumienia między frakcjami”. Powiedziała, że ​​obiecała kontynuować realizację poprzednich porozumień pojednawczych podpisanych w 2011 i 2022 r.

W oświadczeniu wszystkie frakcje, w tym Hamas, oświadczyły, że są zaangażowane w utworzenie państwa palestyńskiego na ziemiach okupowanych przez Izrael podczas wojny w 1967 r.

READ  Trzęsienie ziemi w Afganistanie: po trzęsieniu ziemi o sile 5,9 zginęło ponad 900 osób

Hamas, którego pierwotny statut bezpośrednio wzywał do zniszczenia Izraela, oświadczył, że zaakceptuje państwo palestyńskie. Na podstawie granic sprzed wojny 1967 r Ale odmawia oficjalnego uznania Izraela.

the Władze PalestyńskieTymczasem Autonomia Palestyńska uznała Izrael i działała w ramach porozumień pokojowych podpisanych na początku lat 90. Porozumienia te miały doprowadzić do utworzenia państwa na Zachodnim Brzegu i w Gazie, ale rozmowy utknęły w martwym punkcie na lata, pozostawiając odpowiedzialność jedynie za odizolowane enklawy na Zachodnim Brzegu. Wielu Palestyńczyków postrzega Władzę jako skorumpowaną, oderwaną od rzeczywistości i działającą jako podwykonawca Izraela ze względu na wspólną koordynację bezpieczeństwa.

Rzecznik ruchu Fatah Jamal Nazzal powiedział, że podstawą deklaracji jedności jest rozszerzenie członkostwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny, kierowanej przez Fatah, na Hamas.

Dodał: „Droga jest jeszcze długa i większość z nich zostanie wdrożona po ewentualnym zawieszeniu broni”.

podniecenie Członkowie ruchu nigdy nie byli częścią Organizacji Wyzwolenia Palestyny, zrzeszającej frakcji palestyńskich wspierających Autonomię Palestyńską. Hossam Badran, urzędnik polityczny Hamasu mieszkający w Katarze, określił porozumienie jako „kolejny pozytywny krok w kierunku osiągnięcia jedności narodowej Palestyny”.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena Wyobraża sobie nową władzę palestyńską Islamski Ruch Oporu (Hamas) był w stanie rządzić Gazą po wojnie i starał się wdrożyć reformy, które zapewniłyby mu realną obecność w regionie rozdartym wojną. Ale Izrael odrzucił ten pomysł.

Palestyński Islamski Dżihad, mniejsza grupa bojowników sprzymierzona z Hamasem, wydała po rozmowach oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​w dalszym ciągu „odrzuca wszelkie formuły obejmujące wyraźne lub dorozumiane uznanie Izraela” i że „zażąda wycofania uznania Izraela przez OWP”.

___

Goldenberg przygotował raport z Tel Awiwu w Izraelu; Wu przygotował raport z Bangkoku. Abby Sewell również przyczyniła się do powstania tego raportu z Bejrutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *