Gigantyczna starożytna sztuka naskalna odkrywa tajemnice pierwszych ludzi w Amazonii, od mitologii po dietę

Archeolodzy odkryli w kolumbijskiej Amazonii gigantyczną skałę, na której znajduje się wiele żółtych rycin przedstawiających zwierzęta sprzed 12 500 lat. Odkrycie to rzuca światło na mity i dietę pierwszych ludzi na kontynencie.

Na wzgórzu Cerro Azul w Serranía de la Lindosa w Kolumbii znajduje się oszałamiająca kolekcja obrazów przedstawiających szereg stworzeń, w tym zwierzęta i ludzi, zwracających się do siebie.

Wolnostojące wzgórze stołowe zawiera 16 zabarwionych na żółto „paneli” rysunków, z których wiele jest dostępnych dla badaczy dopiero po żmudnej wspinaczce.

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature, te wspaniałe malowidła naskalne, które prawdopodobnie przez tysiące lat służyły za dużą galerię starożytnych ludzi, ukazują bogatą mitologię, która kierowała pokoleniami rdzennej ludności Amazonii. Journal of Anthropological ArchaeologyY.

„Te miejsca ze sztuką naskalną zawierają najstarsze dowody obecności człowieka w zachodniej Amazonii, pochodzące sprzed 12 500 lat” – powiedział współautor badania Mark Robinson z Uniwersytetu w Exeter.

Jeden z obrazów badanych w ramach Amazon Rock Art Project
Jeden z obrazów badanych w ramach Amazon Rock Art Project (Uniwersytet w Exeter)

Naukowcy ocenili szczątki zwierząt wydobyte z pobliskich stanowisk i porównali je ze stworzeniami przedstawionymi na sztuce naskalnej.

Naukowcy skupili się w szczególności na sześciu panelach, począwszy od panelu o wymiarach 40 na 10 metrów i zawierającego ponad 1000 obrazów, po znacznie mniejszy panel o powierzchni 60 metrów kwadratowych i zawierający 244 dobrze zachowane czerwone panele.

W sumie, korzystając z dronów i tradycyjnej fotografii, badacze udokumentowali ponad 3200 obrazów narysowanych na skale, z których większość kojarzyła się ze zwierzętami, takimi jak jelenie, ptaki, guźce, jaszczurki, żółwie i tapiry.

Cerro Azul ze stanowiskiem malowideł naskalnych i miejscem wykopalisk analizowanych w niniejszym opracowaniu
Cerro Azul ze stanowiskiem malowideł naskalnych i miejscem wykopalisk analizowanych w niniejszym opracowaniu (Uniwersytet w Exeter)

Naukowcy odkryli, że starożytne Amazonki miały zróżnicowaną dietę, która obejmowała ryby, wiele małych i dużych ssaków, a także gady, w tym żółwie, węże i krokodyle.

READ  NASA daje ludziom szansę na wymienienie swoich imion wokół Księżyca podczas nadchodzącej misji Artemis 1

Chociaż w pozostałościach archeologicznych znajdowano ryby w dużych ilościach, ich występowanie w dziełach sztuki ograniczało się tylko do dwóch obrazów.

Ponieważ proporcje kości zwierzęcych nie odpowiadają przedstawieniom zwierząt w sztuce naskalnej, naukowcy podejrzewają, że artyści nie tylko malowali to, co jedli.

Zdjęcia malowideł naskalnych w Cerro Azul
Zdjęcia malowideł naskalnych w Cerro Azul (Journal of Anthropological Archaeology)

Na obrazach zauważalny był również brak dużych kotów, pomimo ich statusu głównych drapieżników w regionie.

„Kontekst pokazuje złożoność relacji Amazonii ze zwierzętami, zarówno jako źródłem pożywienia, jak i istotami czczonymi, które miały nadprzyrodzone powiązania i wymagały skomplikowanych negocjacji ze strony specjalistów od rytuałów” – stwierdził dr Robinson.

Niektóre formy łączące cechy ludzkie i zwierzęce sugerują złożony mit transformacji między stanami zwierzęcymi i ludzkimi, przekonanie, które nadal istnieje we współczesnych społeczeństwach amazońskich.

Przykłady zwierząt reprezentowanych w Cerro Azul. a) pancernik, b) paca, c) ostronos, d) płaz, e) tapir, f) płaszczka, g) kot, h) żółw, i) jeleń, j) krokodyl/kajman, k) małpa, l) jeż, m) koń, n) dwunożny wąż, f) jaszczurka, p) jeleń, nietoperz, pająk, ptactwo wodne, x) lenistwo, p) pies
Przykłady zwierząt reprezentowanych w Cerro Azul. a) pancernik, b) paca, c) ostronos, d) płaz, e) tapir, f) płaszczka, g) kot, h) żółw, i) jeleń, j) krokodyl/kajman, k) małpa, l) jeż, m) koń, n) dwunożny wąż, f) jaszczurka, p) jeleń, nietoperz, pająk, ptactwo wodne, x) lenistwo, p) pies (Journal of Anthropological Archaeology)

Obrazy podkreślają szeroką wiedzę starożytnych ludzi na temat szeregu siedlisk w regionie, w tym sawann, zalanych lasów i rzek.

„Posiadali dogłębną wiedzę na temat różnych siedlisk na tym obszarze i posiadali odpowiednie umiejętności, aby tropić i polować na zwierzęta oraz zbierać rośliny z każdego z nich w ramach szerokiej strategii utrzymania” – powiedział Javier Acetuno, inny autor badania z Medellin w Kolumbii .

„Chociaż nie możemy być pewni, jakie znaczenie mają te obrazy, z pewnością dostarczają one większej ilości szczegółów do naszego zrozumienia siły mitów w społecznościach tubylczych” – powiedział współautor badania Jose Iriarte z Exeter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *