Ukraina zaoferowała neutralność w rozmowach z Rosją – co to oznacza? | Ukraina

Ukraina zaoferowała, że ​​zgodzi się na neutralność, jeśli otrzyma odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa od państw zachodnich, rezygnując z aspiracji do NATO. Ale analitycy twierdzą, że te posunięcia wymagają zmiany konstytucji lub przeprowadzenia referendum, czego nie można zrobić w czasie wojny.

Czym jest neutralność?

Zgodnie z prawem międzynarodowym kraj jest neutralny, jeśli jest Nie będzie interweniować w sytuacjach międzynarodowego konfliktu zbrojnego inne walczące strony. Nie może pozwolić, aby strona wojująca wykorzystywała swoje terytorium jako bazę do operacji wojskowych, stawała po stronie lub dostarczała jej sprzętu wojskowego.

Co powiedział Zełenski?

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał 15 marca, że ​​Ukraina nie była w stanie przystąpić NATO.

„Od lat słyszeliśmy, że drzwi są otwarte, ale słyszeliśmy też, że nie możemy się przyłączyć” – powiedział Zełenski w uwagach postrzeganych jako porzucenie Ukrainy. Aspiracje NATO Niektórzy Ukraińcy uznali to za niedopuszczalne ustępstwo.

Podczas rozmów pokojowych w Turcji we wtorek ukraińscy negocjatorzy powiedzieli, że Kijów jest gotowy zaakceptować neutralność, jeśli kraje zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania, na mocy umowy międzynarodowej zaoferują wiążące gwarancje bezpieczeństwa.

Jednak dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO jest zapisane w konstytucji tego kraju, która nie może zostać zmieniona w czasie stanu wojennego, jak ma to miejsce obecnie, ani w stanie wyjątkowym.

Czy Ukraina może zmienić konstytucję?

Każda zmiana wymagałaby, aby 300 z 450 prawodawców zgodziło się na ten środek na dwóch oddzielnych sesjach parlamentarnych, które następnie zostałyby ratyfikowane przez Trybunał Konstytucyjny.

„Dzisiaj nie ma 300 głosów, ale jeśli konflikt będzie trwał i zobaczymy, że NATO nie pomaga, opinie mogą się zmienić” – powiedział ukraiński ekspert polityczny Wołodymyr Fesenko.

Rozczarowanie Zełenskiego niewystarczającą pomocą NATO zmieniło opinię publiczną. Dla nas NATO jest najprostszym i najmniej bolesnym ustępstwem”.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że akcja pomocowa w Gazie została tymczasowo wstrzymana z powodu ewakuacji

Czego chcą Ukraińcy?

Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą na początku tego miesiąca, 44% Ukraińców uważa, że ​​ich kraj powinien przystąpić do NATO, co oznacza spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w lutym przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

42% uważa, że ​​Ukraina powinna kontynuować współpracę z NATO, ale nie przystępować.

„Ukraińcy chcą wstąpić do NATO, ale jeśli Europa Wprowadzając członkostwo w UE i proponując pakiet finansowy na odbudowę Ukrainy, o dyskusji NATO można na chwilę zapomnieć – powiedział Mykoła Davyduk, analityk polityczny z Kijowa.

„Gdyby Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone – trzy mocarstwa nuklearne – zapewniły gwarancje bezpieczeństwa, taki sojusz byłby silniejszy niż integracja z NATO” – dodał.

Ukraińscy negocjatorzy w Turcji porównali we wtorek gwarancje bezpieczeństwa, jakich chcą, z artykułem 5 traktatu NATO, w którym członkowie zgadzają się bronić się nawzajem w przypadku agresji wojskowej.

z Agence France-Presse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *