UE dostosowuje rosyjski plan sankcji naftowych, aby zdobyć poparcie niechętnych krajów – źródła

  • UE daje Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na adaptację
  • Odroczenie embarga na ropę w celu przekonania Grecji
  • Skomplikowane rozmowy, ale dyplomaci liczą na kompromis

BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planowanym rosyjskim embargo na ropę, aby dać Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na przesunięcie dostaw energii, mimo że nie udało im się osiągnąć przełomu w piątek, podały źródła z Unii Europejskiej.

Komisja Europejska przedstawiła zakaz w tym tygodniu w ramach pakietu surowszych sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale Węgry i inni członkowie Unii Europejskiej powiedzieli, że są zaniepokojeni wpływem na ich gospodarki. Czytaj więcej

Źródła podały, że zmieniona propozycja – o której wysłannicy UE dyskutowali w piątek rano bez osiągnięcia porozumienia – zapewni tym trzem krajom pomoc w modernizacji ich rafinerii, aby przetwarzać ropę z innych źródeł i opóźni ich wyjście z rosyjskiej ropy do 2024 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pierwotny wniosek wzywał do zakończenia importu do UE rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych do końca tego roku.

Jedno ze źródeł dodało, że będzie również trzymiesięczny okres przejściowy, zanim unijne usługi żeglugowe zostaną objęte zakazem transportu rosyjskiej ropy zamiast pierwszego miesiąca – aby rozwiać obawy Grecji, Malty i Cypru dotyczące ich firm żeglugowych.

Dyplomaci stwierdzili, że rozmowy były złożone, ale wielu wyraziło przekonanie, że wszystkie 27 rządów UE może dojść do porozumienia przed przyszłym tygodniem.

Jeden powiedział, że komisja prowadziła rozmowy w piątek po południu, aby znaleźć kompromis z Budapesztem i być może Bratysławą.

„Nie sądzę, że dzisiaj zobaczymy przełom, prawdopodobnie pod koniec tygodnia” – powiedział dyplomata.

Zgodnie z pierwotną propozycją większość krajów UE miała zaprzestać kupowania rosyjskiej ropy naftowej sześć miesięcy po przyjęciu środków i wstrzymać import produktów rafinacji ropy naftowej z Rosji do końca roku. Węgrom i Słowacji początkowo dano na adaptację do końca 2023 roku. Czytaj więcej

READ  Waszyngton: Amerykański statek nie może uzyskać pozwolenia od Wysp Salomona na dokowanie na Wyspach Salomona

Źródła podały, że w ramach zmian Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 r., a Czechy mogą doczekać się czerwca 2024 r., jeśli wcześniej nie dostaną ropy rurociągiem z południa Europy.

Jeden z urzędników powiedział, że Bułgaria również zażądała zwolnienia, jeśli inni je uzyskali, ale nie zaoferowano im ustępstw w zakresie terminów, „ponieważ nie mieli prawdziwego punktu widzenia”. Urzędnik dodał, że pozostałe trzy kraje, które uzyskały więcej wolności, „mają obiektywny problem”.

Jedno ze źródeł podało, że przedłużone terminy zostały obliczone na podstawie potencjalnych czasów budowy modernizacji rurociągu. Urzędnik powiedział, że Węgry i Słowacja stanowią tylko 6% unijnego importu ropy z Rosji i że zwolnienia nie zmienią wpływu embarga na rosyjską gospodarkę.

Josep Borrell, czołowy dyplomata Unii Europejskiej, powiedział w piątek, że zwoła nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w przyszłym tygodniu, jeśli do końca tygodnia nie zostanie osiągnięte żadne porozumienie. Czytaj więcej

Węgierski premier Viktor Orban powiedział wcześniej w piątek, że Węgry będą potrzebowały pięciu lat i ogromnych inwestycji w swoje rafinerie i rurociągi, aby przekształcić swój obecny system, do którego około 65% ropy pochodzi z Rosji. Czytaj więcej

Dyplomata zaznajomiony z rozmowami wysłanników UE w Brukseli odrzucił uwagi Orbána jako „w większości hałaśliwe”, opisując w zamian konstruktywną atmosferę w negocjacjach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Okładka) Francesco Guaracio fraguarascio, Robin Emmott i Philip Blinkinsop Montaż: Andrew Heavens i Mark Potter

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *