Akcje europejskie odbiły, gdy ruch stóp procentowych w Chinach pomógł pobudzić zaufanie

LONDYN (Reuters) – Akcje odbiły się w piątek po tym, jak Chiny obniżyły kluczowy punkt odniesienia dla kredytów, aby wesprzeć swoją gospodarkę, chociaż wskaźnik globalnych akcji pozostał ustawiony na najdłuższą w historii passę tygodniowych strat z powodu obaw inwestorów o spowolnienie wzrostu i rosnącą inflację.

Chiny obniżyły pięcioletnią bazową stopę procentową (LPR) – która wpływa na wycenę kredytów hipotecznych – o 15 punktów bazowych w piątek rano, co oznacza spadek ostrzejszy niż oczekiwano, ponieważ władze starają się złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego. Wyszedłem z LPR na rok bez zmian. Czytaj więcej

Jest 0833 GMT, Stokes 600 paneuropejski (.stoxx) Wzrósł o 1,2% i był gotowy na pierwszy dzienny wzrost od trzech.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS), który mierzy zapasy w 50 krajach, wzrósł o 0,5%, ale w tym tygodniu nadal spadł o 1% i zbliża się do siódmego z rzędu cotygodniowego spadku, co jest najdłuższą passą strat od początku w 2001 roku. Dane sięgają stycznia 1988 roku.

„Oczywiście inwestorzy szukają okazji do targowania się, ponieważ niektóre akcje wyglądają obecnie na bardzo tanie”, powiedział Nathan Sweeney, wiceprezes ds. informacji w Marlboro Investment Management.

Dodał, że chińska obniżka LPR „pokazuje, że nie wszystkie banki centralne starają się stworzyć środowisko, w którym rynek sprzedaje po niższych cenach”.

Zyski w Europie i Azji nastąpiły po wygaśnięciu rajdu pod koniec czwartku na Wall Street, pozostawiając indeks Dow Jones Industrial Average. (.DJI) Indeks S&P 500 spadł o 0,75%. (.SPX) Indeks Nasdaq Composite spadł o 0,58% (dziewiętnasty) o 0,26%.

Rentowności obligacji strefy euro wzrosły po dwóch dniach gwałtownych spadków, ponieważ sentyment do ryzyka poprawił się po obniżce stóp procentowych przez Chiny.

READ  Giełdy spadają, gdy inwestorzy reagują na rosnącą inflację

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 3 punkty bazowe do 0,969%, znacznie poniżej ośmioletniego maksimum z zeszłego tygodnia, które wynosiło 1,189%.

Rynki pieniężne wyceniają teraz 38 punktów bazowych zacieśnienia ze strony Europejskiego Banku Centralnego do lipcowego posiedzenia. Wskazuje to, że wzrost o 25 punktów bazowych jest w pełni wyceniony, a rynki zakładają ~52% prawdopodobieństwo dodatkowego ruchu o 25 punktów bazowych.

Rentowność 10-letniej obligacji amerykańskiej wyniosła 2,860%, co oznacza wzrost o pół punktu bazowego w porównaniu z czwartkowym zamknięciem i spadek z najwyższego poziomu 2,873% wcześniej w piątek. Dwuletnia rentowność wzrosła o 2 punkty do 2,631% w porównaniu do zamknięcia w USA na poziomie 2,611%.

Na rynkach walutowych ruchy były stosunkowo stonowane, przy niewielkich zmianach dolara, ale nadal zbliża się do najgorszego tygodnia od początku lutego, po 10-procentowym zwyżce trwającej 14 tygodni.

Indeks dolara, który mierzy walutę w stosunku do sześciu głównych rywali, ustabilizował się na poziomie 102,91.

Ceny złota umocniły się i zbliżają się do pierwszego tygodniowego wzrostu od połowy kwietnia, gdy dolar się osłabił. Złoto spot zyskało 0,1% do 1844 USD za uncję, po wzroście o 1,4% do jednotygodniowego maksimum w czwartek.

Ceny ropy spadły, ponieważ inwestorzy obawiali się, że słaby wzrost gospodarczy na świecie i zacieśnianie polityki pieniężnej banku centralnego może ograniczyć ożywienie popytu na paliwa. Czytaj więcej

Kontrakty terminowe na ropę Brent w lipcu spadły o 31 centów, czyli 0,28 procent, do 111,73 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy US West Texas Intermediate w czerwcu spadła o 56 centów, czyli 0,5 procent, do 111,65 USD w ostatnim dniu miesiąca.

Cena Bitcoina utrzymywała się na stałym poziomie 30295 USD. Mniejszy rywal Ether wzrósł o 0,6 procent do 2030 dolarów.

Dodatkowe reportaże Samuela Indyka w Londynie i Andrew Galbraitha w Szanghaju; Montaż przez Johna Stonestreeta

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.