Akcje spadły, a dolar rósł, gdy rosły obawy przed twardym lądowaniem

Broker wchodzi w interakcję podczas handlu na swoim komputerze w firmie maklerskiej w Bombaju w Indiach, 1 lutego 2020 r. REUTERS/Francis Mascarenhas

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Akcje światowe spadły do ​​najniższego poziomu od półtora roku, spadając o prawie 20% od początku roku
  • Europa otwiera 2% konflikt kontraktów terminowych na akcje w USA
  • Dolar osiągnął dwuletnie maksimum w stosunku do dolara australijskiego i dolara nowozelandzkiego
  • Bitcoin spada, osiągając najniższy poziom od 16 miesięcy
  • Miedziane sprzączki do najniższego poziomu od października

LONDYN (Reuters) – Akcje spadły w czwartek do półtorarocznego minimum, a dolar osiągnął szczyt od dwóch dekad, ponieważ rosły obawy, że szybko rosnąca inflacja może doprowadzić do gwałtownego wzrostu stóp procentowych, co może prowadzić do gwałtowny wzrost stóp procentowych. Gospodarka światowa stoi w martwym punkcie.

Te nerwy i eskalacja wojny na Ukrainie spowodowały, że główne rynki w Europie spadły o ponad 2% na początku handlu i pozostawiły czołowy indeks MSCI wśród światowych akcji. (.MIWD00000PUS) Na najniższym poziomie od końca 2020 r. i obniżeniu o około 20% w ciągu roku.

Dolar australijski i nowozelandzki, dotknięty globalnym wzrostem, spadł o około 0,8% do najniższego poziomu od prawie dwóch lat. Chiński juan spadł do najniższego poziomu od 19 miesięcy, podczas gdy dolar wzrósł do najwyższego poziomu od końca 2002 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prawie wszystkie główne miary zmienności wskazywały na ryzyko. Bitcoin został przyłapany na sprzedaży ryzykownych aktywów kryptograficznych, ponieważ spadł o kolejne 8% do 26 570 USD, z blisko 40 000 USD zaledwie tydzień temu i prawie 70 000 USD w listopadzie ubiegłego roku.

„Zrobiliśmy duże postępy”, powiedziała Carolyn Simmons, dyrektor ds. inwestycji w UBS UK, odnosząc się również do rynków obligacji i perspektyw gospodarczych. „A kiedy rynek spada, zwykle spada bardzo szybko”.

READ  Musk przejmuje 9% udziałów w Twitterze, aby stać się największym udziałowcem i zaczyna głosować na przycisk edycji

Dane ze środy pokazały, że inflacja w Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Podstawowe ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 8,3% rok do roku, częściowo wolniej niż 8,5% w marcu, ale wciąż powyżej oczekiwań ekonomistów na poziomie 8,1%. Czytaj więcej

Rynki amerykańskie spadły po tych wiadomościach, zamykając się mocno niżej, a ceny kontraktów terminowych wskazywały później na kolejną rundę spadków o 0,2-0,7% dla indeksów S&P 500, Nasdaq i Dow Jones Industrial.

„Jesteśmy teraz częścią co najmniej dwóch dodatkowych (w USA) podwyżek o 50 punktów bazowych w programie” – powiedział Damien Rooney, dyrektor sprzedaży instytucjonalnej w Argonaut w Perth.

„Myślę, że sześć miesięcy temu mogliśmy mieć urojenia, gdy amerykańskie akcje rosły na fali nadziei, modlitw i szaleństwa na akcjach M” – dodał.

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) W ciągu nocy spadł o 2,3 procent do najniższego poziomu od 22 miesięcy. Japoński indeks Nikkei (.N225) Spadł o 1,8%.

W Europie i Azji pokazano obligacje skarbowe, szczególnie na długim końcu, spłaszczając krzywą dochodowości, ponieważ inwestorzy przygotowują się na krótkoterminowe podwyżki, aby zaszkodzić długoterminowemu wzrostowi – wynik prawdopodobnie spowolni lub nawet odwróci wzrost cen.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w USA spadła w czwartek o kolejne 7 punktów bazowych do 2,8569%. Luka między bardzo wrażliwą rentownością dwuletnią a rentownością dziesięcioletnią zmniejszyła się o 4,2 punktu bazowego.

W Europie 10-letnia rentowność Niemiec, będąca punktem odniesienia dla bloku, spadła o 12 punktów bazowych do 0,875%, najniższego poziomu od prawie dwóch tygodni.

„Myślę, że wiele z tego nadrabia zaległości wczoraj i nadal jest wiele negatywnych nastrojów na krzywej skarbu USA”, powiedziała Lynne Graham Taylor, starszy strateg ds. stóp procentowych w Rabobanku.

Akcje światowe cierpią z powodu najgorszego początku roku w ostatnim rekordzie

wyprzedaż w maju

Oczekiwania dotyczące stóp procentowych napędzają dolara amerykańskiego i powodują największe straty w bardziej ryzykownych aktywach, które wzrosły w ciągu dwóch lat bodźców i niskooprocentowanych pożyczek.

READ  Silny sierpniowy raport o zatrudnieniu pozostawia na stole kolejną ogromną podwyżkę stóp Fed we wrześniu

Nasdaq (dziewiętnasty) W maju spadła o około 8%, aw tym roku o ponad 25%. Indeks technologii Hang Seng w Hongkongu (.HSTECH) W czwartek spadł o 1,5%, aw tym roku spadł o ponad 30%.

Rynki kryptowalut również się załamują, a upadek tak zwanego Stablecoin TerraUSD uwydatnia zamieszanie, a także sprzedaż Bitcoina i kolejnej co do wielkości kryptowaluty, Ether. Czytaj więcej

Słaby obraz wzrostu poza Stanami Zjednoczonymi również podważa zaufanie inwestorów, ponieważ wojna na Ukrainie grozi wywołaniem kryzysu energetycznego w Europie i przedłużeniem zablokowania COVID-19 w Chinach, wprowadzając kolejne ośmielenie do chaosu w łańcuchu dostaw.

Nomura oszacował w tym tygodniu, że 41 chińskich miast jest całkowicie lub częściowo zablokowanych, co stanowi 30% produktu krajowego brutto kraju.

Poważny deweloper Sunac (1918.HK) Powiedziała, że ​​przegapiła spłatę odsetek od obligacji i straci więcej, ponieważ chiński sektor nieruchomości pozostaje w uścisku kryzysu kredytowego. Czytaj więcej

Juan spadł do minimum 6,7631 od 19 miesięcy i spadł o prawie 6% w niecały miesiąc.

Dolar australijski spadł o 0,8 procent do najniższego od dwóch lat poziomu 0,6879 USD. Kiwi spadło z podobną marżą do 0,6240 USD, chociaż euro i jen utrzymywały się na stałym poziomie, aby utrzymać indeks dolara na poziomie niższym od dwóch dekad.

Funt szterling był na najniższym poziomie od dwóch lat, wynoszącym nieco poniżej 1,22 USD, a dane gospodarcze tam wywołały obawy i rosnące obawy, że umowa Brexit z Unią Europejską może się ponownie rozwikłać z powodu tego samego starego problemu granic Irlandii Północnej. Czytaj więcej

W handlu surowcami ropa nieco cofnęła się po środowym wzroście w związku z obawami o wzrost.

Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 2,3% do 104,93 USD za baryłkę, podczas gdy ceny metali wrażliwych na wzrost, miedzi i cyny, spadły odpowiednio o ponad 3,5% i 9%. To najniższy poziom dla miedzi od października.

Dodatkowe raporty Toma Westbrooka w Singapurze. Edytowanie przez Kim Coogle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *