Arabia Saudyjska i USA ścierają się w związku z cięciami ropy w OPEC+

  • Arabia Saudyjska odrzuca polityczne ramy decyzji OPEC+
  • USA twierdzą, że opóźnienie byłoby negatywne z ekonomicznego punktu widzenia
  • Stwierdza, że ​​decyzja została podjęta na podstawie równowagi rynkowej, kontroli zmienności
  • Biały Dom twierdzi, że przedstawił analizę tego, jaki wpływ miałyby cięcia

KAIR, 13 października (Reuters) – Arabia Saudyjska odrzuciła jako „nieopartą na faktach” decyzję OPEC+ z zeszłego tygodnia o obniżeniu celu wydobycia ropy pomimo sprzeciwów USA, i powiedziała w czwartek, że opóźni wniosek Waszyngtonu o miesiąc. miał negatywne konsekwencje gospodarcze.

Biały Dom odrzucił to w czwartek, podając Saudyjczykom analizę pokazującą, że cięcia mogą zaszkodzić światowej gospodarce. Ta iz powrotem dodała już mroźnego okresu w stosunkach między dwoma krajami, które od dziesięcioleci łączyły sojusz na rzecz bezpieczeństwa energetycznego.

OPEC+, grupa producencka obejmująca Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, w tym Rosję, ogłosiła w zeszłym tygodniu, że obniży swój cel produkcji o 2 miliony baryłek dziennie po tygodniach lobbowania przeciwko takiemu posunięciu amerykańskich urzędników.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Chociaż rynki paliwowe są napięte, zapasy w największych gospodarkach są na niższym poziomie niż wtedy, gdy OPEC ograniczał produkcję w przeszłości.

Cięcia OPEC+ wzbudziły w Waszyngtonie obawy co do możliwości wzrostu cen benzyny przed listopadowymi wyborami śródokresowymi w USA, ponieważ Demokraci próbują zachować kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem.

Prezydent USA Joe Biden obiecał na początku tego tygodnia, że ​​po posunięciu OPEC+ pojawią się „konsekwencje” w stosunkach USA z Arabią Saudyjską.

Decyzja OPEC+ została przyjęta w drodze konsensusu, biorąc pod uwagę równowagę podaży i popytu i ma na celu ograniczenie zmienności na rynku, podało w czwartkowym komunikacie saudyjskie MSZ.

W oświadczeniu saudyjskiego MSZ mowa była o konsultacjach z USA przed spotkaniem OPEC+ 5 października, w którym poproszono o przesunięcie cięć o miesiąc.

READ  Tropical Storm Colin celuje w Karoliny

„Królestwo wyjaśniło w trakcie trwających konsultacji z administracją amerykańską, że wszystkie analizy ekonomiczne sugerują, że odroczenie decyzji OPEC+ o jeden miesiąc miałoby negatywne konsekwencje gospodarcze” – powiedział MSZ Arabii Saudyjskiej.

Stany Zjednoczone oskarżyły Arabię ​​Saudyjską o wspieranie Moskwy, która sprzeciwia się zachodniemu limitowi cen rosyjskiej ropy w odpowiedzi na jej agresję na Ukrainę.

„Przeanalizowaliśmy Arabię ​​Saudyjską, aby pokazać, że nie ma podstaw rynkowych, aby obniżyć cele produkcyjne i że mogą z łatwością poczekać do następnego spotkania OPEC, aby zobaczyć, jak się sprawy rozwiną” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Białego Domu, Jack Kirby. Inne kraje OPEC powiedziały USA, że są „zmuszone” do poparcia decyzji Arabii Saudyjskiej.

Oświadczenie saudyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powołujące się na anonimowego urzędnika, podkreślało „czysto ekonomiczny kontekst” cięcia ropy. Globalny popyt na ropę osłabł, ponieważ OPEC, Departament Energii USA i Międzynarodowa Agencja Energii obniżyły w tym tygodniu swoje prognozy popytu na 2023 rok.

Jednak ruch OPEC może pogorszyć popyt, dodała IEA w czwartek, dodając, że „wyższe ceny ropy mogą okazać się punktem zwrotnym dla światowej gospodarki już na krawędzi recesji”.

Oświadczenie Arabii Saudyjskiej mówi, że królestwo postrzega swoje stosunki z USA jako „relacje strategiczne” i podkreśla znaczenie wzajemnego szacunku. Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC) wydała oświadczenie popierające komentarze Arabii Saudyjskiej, chwalące wysiłki rządu na rzecz ochrony rynku przed zmiennością.

W badaniu przeprowadzonym w zeszłym tygodniu Goldman Sachs powiedział, że OPEC nigdy nie ograniczył produkcji w ciągu ostatnich 25 lat — zapasy były najniższe w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, 38 najbogatszych gospodarkach świata. Akcje OECD są obecnie o 8% poniżej ich średniej z pięciu lat. Zauważyli jednak, że OPEC ograniczył produkcję w czasie słabego popytu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

READ  Boris Johnson odwiedził Kijów w Dniu Niepodległości Ukrainy

Sprawozdania Ahmada Elhamy’ego, Moaza Abd-Alaziza i Maha El Dahana; Montaż przez Jacqueline Wong, Toma Hogue, Jane Merriman i Marguerite Choi

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *