Archeolodzy odkrywają starożytne miasto Majów na placu budowy

Widok przedstawiający zawalony dach, który chronił „Casa de las Aguilas”, część ruin stanowiska archeologicznego Templo Mayor, po ulewnych deszczach i gradzie, w centrum miasta Meksyk, Meksyk, 29 kwietnia 2021 r. (Carlos Gasso, Reuters )

Szacowany czas czytania: 1-2 minuty

CANACIEN, Meksyk – Archeolodzy odkryli ruiny starożytnego miasta Majów wypełnionego pałacami, piramidami i placami na placu budowy, który miał stać się terenem przemysłowym w pobliżu Meridy na meksykańskim półwyspie Jukatan.

Archeolodzy stwierdzili, że miejsce to, zwane Sheol, przedstawia architekturę w stylu Majów Poké, która jest powszechna na południowym Półwyspie Jukatan, ale rzadka w pobliżu Meridy.

„Sądzimy, że mieszka tu ponad 4000 osób” – powiedział Carlos Peraza, jeden z archeologów, który kierował wykopaliskami w mieście, które według szacunków było zamieszkane od 600-900 rne.

„Byli ludzie z różnych klas społecznych… księża i urzędnicy, którzy mieszkali w tych wielkich pałacach, a także zwykli ludzie, którzy mieszkali w małych budynkach” – powiedział Peraza.

Badacze zidentyfikowali również pobliskie groby dorosłych i dzieci, które zostały pochowane za pomocą obsydianowych i krzemiennych narzędzi, ofiar i innych przedmiotów.

W okolicy odkryto również pozostałości życia morskiego, co wskazuje, że mieszkańcy miasta uzupełniali swoją dietę opartą na rolnictwie, łowiąc ryby wzdłuż pobliskiego wybrzeża.

Xiol został odkryty po rozpoczęciu budowy parku przemysłowego. Jego budowa będzie kontynuowana, choć według właścicieli terenu zachowały się pozostałości archeologiczne.

„Z biegiem czasu rozrost miast (na tym obszarze) rozrósł się i wiele pozostałości archeologicznych zostało zniszczonych… Ale nawet my jako archeolodzy jesteśmy zdumieni, ponieważ nie spodziewaliśmy się znaleźć dobrze zachowanego miejsca” – powiedział Peraza.

Kino

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Gerhard Schroeder rezygnuje z Rosniefti

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.