Archiwa narodowe ostrzegają prawników Trumpa o zaginięciu korespondencji z przywódcą Korei Północnej w maju 2021 r.CNN

Archiwum Narodowe powiadomiło prawników byłego prezydenta Donalda Trumpa w maju 2021 r., że zaginęła korespondencja Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – i dwa tuziny pudeł z aktami. Nowa korespondencja Archiwa zostały udostępnione w poniedziałek.

Generalny doradca Narodowej Administracji Archiwów i Aktów, Gary Stern, napisał 6 maja 2021 r. list do byłych prawników Trumpa z Białego Domu, Patricka Philbina, Mike’a Purpury i Scotta Kasta, w dokumencie dotyczącym wolności informacji, w którym zaginął kontakt Trumpa z Kimem i list, który otrzymał. jego poprzednika, prezydenta Baracka Obamy, a opublikowany w poniedziałek list był odpowiedzią na dziesiątki próśb prawa.

W e-mailu Stern poprosił o pomoc prawników, aby do archiwów trafiły wszystkie akta prezydenckie wymagane przez prawo.

„Rozumiemy, że około dwa tuziny oryginalnych akt prezydenckich przechowywano w rezydencji Białego Domu w ostatnim roku inauguracji prezydenta Trumpa i że nie zostały one przeniesione do NARA pomimo determinacji Pata Cipollone, że powinny być w ostatnich dniach administracji ”- napisał Stern. „Zgłosiłem ten problem Scottowi w ostatnich tygodniach”.

CNN zgłoszone wcześniej Archiwum pracuje nad uzyskaniem prezydenckich akt od Trumpa przez cały 2021 r.

Opublikowany w poniedziałek list zawiera więcej szczegółów pokazujących, w jaki sposób archiwa przez wiele miesięcy współpracowały z zespołem Trumpa, zanim w styczniu przekazali 15 pudeł z przedmiotami przechowywanymi w kurorcie Trumpa Mar-a-Lago.

W liście do przedstawicieli Trumpa z maja 2021 r., opublikowanym w poniedziałek, Stern napisał, że „nie możemy uwzględnić niektórych zapisów papierowych/tekstowych”, powołując się na listy, które Trump napisał od Kima i Obamy.

„Na przykład oryginalna korespondencja między prezydentem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Jong-unem nie została nam przekazana; rozumiemy, że w styczniu 2021 r., na krótko przed końcem administracji, oryginały zostały umieszczone w segregatorze prezydenta, ale nigdy nie zwrócono ich do Biura Zarządzania Aktami w celu przeniesienia do NARA” – napisał.

READ  Stwierdzenie Sądu Najwyższego: Jackson zakwestionował wyrok, Roe V. Wade, Guantanamo

Stern dodał, że zaginął też list Obamy, dodając, że prezydenckie biblioteki innych prezydenckich archiwów przechowują kopie podobnych listów. „Konieczne jest, aby nam to zostało przyznane” – napisał.

Archiwa wskazały, że starają się również uzyskać elektroniczne zapisy od administracji Trumpa. W piątek Archiwum poinformowało w liście do Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, że nadal brakuje wszystkich wymaganych danych z administracji Trumpa, ponieważ urzędnicy wykorzystywali prywatne e-maile do prowadzenia oficjalnych spraw rządowych i nie przekazywali tych wymaganych przez prawo.

Dokumenty przekazane przez Trumpa na początku tego roku zawierały wiele tajnych dokumentów, co skłoniło archiwistę do wysłania ich do Departamentu Sprawiedliwości.

Jednak archiwa nie ujawniły większości korespondencji o wartości ponad 1000 stron – powołując się na wyjątki od FOIA, w tym trwające dochodzenia sądowe i własne dyskusje archiwów z przedstawicielami Trumpa.

W liście do American Oversight, jednej z grup poszukujących akt z archiwów, archiwa opublikowały 11 stron i wstrzymały 298 stron, twierdząc, że mają 309 stron akt związanych z korespondencją z przedstawicielami Trumpa do 31 marca 2022 r. Agencja poinformowała, że ​​295 stron zostało zawieszonych z powodu potencjalnej ingerencji w organy ścigania.

Archiwa zidentyfikowały 1303 strony e-maili między archiwistami a innymi agencjami, takimi jak biura Kongresu. Agencja wypuściła z tej pamięci 54 strony, w tym korespondencję z House Oversight Committee, podczas gdy zatrzymała 1249 stron.

Było Archiwum Państwowe Powiedział wcześniej W styczniu w ośrodku Trumpa Mar-a-Lago odzyskano co najmniej 15 pudeł z aktami Białego Domu – w tym niektóre sklasyfikowane. Podczas przeszukania 8 sierpnia FBI odzyskało 11 zestawów tajnych dokumentów, w tym niektóre materiały oznaczone jako „Ściśle Tajne/SCI” — jeden z najwyższych poziomów klasyfikacji.

The The Washington Post donosił W poniedziałek, po odzyskaniu partii dokumentów, Trump poprosił jednego ze swoich prawników, Alexa Cannona, aby poinformował archiwum, że zwróciło wszystkie żądane materiały w lutym.

READ  Rosja nakazała kapitulację sił ukraińskich w Mariupolu do niedzieli rano

Armata Odmówił zrobienia tego z powodu wątpliwości, czy inne żądane dokumenty mogą nadal znajdować się w Mar-a-Lago, stanowisko popierane przez innych doradców Trumpa.

Trump poprosił swój zespół o wydanie podobnego oświadczenia, zauważając, że zwrócił „wszystko”, o co poprosiły archiwa, ale nie zostało ono wydane z powodu podobnych obaw, podał Post.

Oświadczenie zespołu Trumpa zostało ostatecznie opublikowane 10 lutego CNN zgłoszone w tym czasie Nie powiedział, że wszystkie dokumenty zostały zwrócone, ale raczej, że pudła zostały dostarczone „w bardzo przyjaznych warunkach”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *