SpaceX rozpoczęło wystrzeliwanie operacyjnych satelitów Starlink pięć lat temu w tym miesiącu. Od tego czasu firma szybko rozwinęła swoją szerokopasmową konstelację satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. SpaceX wystrzeliło obecnie za pomocą rakiety Falcon 9 około 6000 satelitów i spełniło swoją obietnicę zapewnienia szybkiego Internetu na całym świecie. Dziś firma jest 10-krotnie największym na świecie operatorem satelitarnym.
Ale czy ten ogromny projekt dostarczenia Internetu z kosmosu jest opłacalny?
Według nowego raportu Quilty Space odpowiedź brzmi Tak. Quilty zbudował model do oceny rentowności Starlink. Najpierw badacze ocenili przychody. Firma szacuje, że w 2024 r. kwota ta wzrośnie do 6,6 miliarda dolarów, w porównaniu z zerem zaledwie cztery lata temu. Oprócz szybkiego wzrostu bazy abonentów wynoszącej około 3 miliony, SpaceX udało się również kontrolować koszty. Na podstawie swojego modelu Quilty szacuje, że wolne przepływy pieniężne Starlink od firmy wyniosą w tym roku około 600 milionów dolarów.
Co zatem oznacza dla branży fakt, że Starlink w ciągu pięciu lat przeszedł od zera do rentowności? Co dalej z siecią? Czy istnieją wiarygodni konkurenci Starlink w OneWeb, projekcie Kuiper firmy Amazon lub innych planowanych megakonstelacjach? Czy niska orbita okołoziemska może pomieścić wszystkie te satelity?
Dołącz do mnie, aby omówić Starlink i te pytania z Calebem Henrym, dyrektorem ds. badań w Quilty. Henryk jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie internetu satelitarnego i poruszymy ten temat. Odpowiemy również na Twoje pytania.
Będzie to pierwsze wydarzenie Ars Live, które zorganizujemy od kilku lat. Podczas tych dyskusji reporterzy i redaktorzy Ars Technica rozmawiają z liderami branży na temat najważniejszych wiadomości technologicznych i naukowych. Dołączcie więc do nas 11 czerwca o 14:00 ET (18:00 UTC). Prowadzimy transmisję na żywo na YouTube.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.