Artemis I: Dzisiejsza premiera została usunięta po problemie z silnikiem

Następna szansa na wysłanie rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion na ich lot to 2 września, ale to, czy tego dnia nastąpi kolejna próba, zależy od sposobu przeprowadzenia testu.

„Kontrolerzy startu nadal oceniali, dlaczego test upustu, mający na celu doprowadzenie silników RS-25 na niższym stopniu rdzenia do odpowiedniego zakresu temperatur do startu, nie zakończył się sukcesem, a czas w ciągu dwóch godzin startu się skończył” – powiedział. do aktualizacji z NASA. Inżynierowie nadal zbierają dodatkowe dane.

Zespół startowy nadal musi rozwiązać problem z silnikiem i utrzyma pocisk w obecnej konfiguracji, aby zebrać dane i ocenić, co należy zrobić. Rakieta Space Launch System i statek kosmiczny Orion, znajdujące się na Launchpad 39B w NASA Kennedy Space Center na Florydzie, pozostają stabilne, według urzędników NASA.

Przed szorowaniem odliczanie przedłużono do nieplanowanego wstrzymania, ponieważ zespół startowy pracował nad planem rozwiązywania problemów dla jednego z czterech silników rakiety.

To dlatego, że zespół uruchamiający wykrył problem z krwawiącym silnikiem w silniku nr 3. Próby odtworzenia go nie powiodły się.

Gdy silnik przecieka, wodór krąży w silniku, aby przygotować go do startu. Trzy z czterech silników działają zgodnie z oczekiwaniami, ale silnik nr 3 napotkał problem.

Administrator NASA Bill Nelson mówił o sprzątaniu wkrótce po ich ogłoszeniu, podkreślając, że Artemis I jest lotem testowym.

„Nie strzelamy, dopóki nie będzie dobrze” – powiedział Nelson. „Mają problem z gazami przedostającymi się do silnika, który upuszcza się na jednym silniku. Chodzi tylko o wyjaśnienie, że jest to bardzo złożona maszyna, bardzo złożony system i wszystkie te rzeczy muszą działać. Nie można zapalić świeca, aż będzie gotowa do pracy.”

To coś, z czym Nelson ma osobiste doświadczenie. Jako astronauta był na 24. locie promu kosmicznego. Został czterokrotnie potarty na podium, a piąta próba zakończyła się bezbłędną pracą.

READ  Plany ekspansji bazy kosmicznej SpaceX Starbase zaszkodzą zagrożonym gatunkom: FWS

„Gdybyśmy wystrzelili któryś z tych zarośli, nie byłby to dobry dzień” – powiedział.

Więcej informacji zostanie udostępnionych na konferencji prasowej za około cztery godziny, według NASA.

Warunki pogodowe pozostały w 80% sprzyjające startowi na początku okna, które zostało otwarte o 8:33 czasu wschodniego. Ale kilka problemów pojawiło się po tym, jak rakieta zaczęła tankować po północy.

Burze morskie z możliwymi wyładowaniami atmosferycznymi uniemożliwiły zespołowi rozpoczęcie procesu tankowania, zaplanowanego na północ, przez około godzinę.

Zawiesina została podniesiona o godzinie 1:13 czasu wschodnioamerykańskiego, a zbiornik zaczął ładować rdzeń rakiety przechłodzonym ciekłym tlenem i ciekłym wodorem.

Zespół dwukrotnie przerwał napełnianie zbiornika ciekłym wodorem z powodu początkowego wycieku oraz wysokiego ciśnienia, ale zbiornik wznowił fazę pierwotną i rozpoczął fazę górną, czyli tymczasową fazę ciągu kriogenicznego.

Zespół odkrył również smugę szronu na krawędzi wewnętrznej sceny. Początkowo inżynierowie myśleli, że mróz może wskazywać na pęknięcie w zbiorniku, ale okazało się, że jest to pęknięcie w zewnętrznej piance. Zespół poinformował, że problem z dyskiem twardym został rozwiązany, ponieważ pęknięcie pianki nie wskazuje na wyciek.

Inżynierowie pracowali również nad ustaleniem przyczyny 11-minutowego opóźnienia w komunikacji między statkiem kosmicznym Orion a systemami naziemnymi. Problem mógł mieć wpływ na rozpoczęcie ostatniego odliczania lub odliczanie, które rozpoczyna się, gdy na zegarze pozostaje 10 minut przed startem.

Oczekuje się, że wiceprezydent Kamala Harris i zastępca dowódcy Doug Imhof odwiedzą Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego w poniedziałek, aby być świadkami startu.

W programie przewidziano również występy takich gwiazd jak Jack Black, Chris Evans i Keke Palmer, „The Star-Spangled Banner” Josha Grobana oraz „America Beautiful” Herbiego Hancocka w wykonaniu Philadelphia Orchestra i wiolonczelista Yo-Yo Ma.

Przegląd misji

Kiedy Artemis I zostanie wystrzelony, podróż Oriona będzie trwać 42 dni, gdy podróżuje na Księżyc, okrąża go i wraca na Ziemię – pokonując łącznie 1,3 miliona mil (2,1 miliona km). Kiedy kapsuła wróci na ląd, spadnie do Oceanu Spokojnego u wybrzeży San Diego.

Dlaczego NASA wraca na Księżyc po 50 latach z Artemis I?

Chociaż lista pasażerów nie zawiera żadnych ludzi, zawiera pasażerów: trzy manekiny i pluszową przejażdżkę Snoopy w Orionie.

Załoga na Artemis I może wydawać się nieco niezwykła, ale każdy z nich służy swojemu celowi. Snoopy będzie działał jak wskaźnik zerowej grawitacji Oznacza to, że zacznie unosić się wewnątrz kapsuły, gdy tylko dotrze do środowiska kosmicznego.
manekiny, nazwane Komandor Monkin Campos, Helga i ZoharBędzie mierzył promieniowanie głębokiego kosmosu, które przyszłe załogi będą mogły przetestować i przetestować w nowej technologii skafandra i pancerza. Eksperyment biologiczny niosący nasiona, glony, grzyby i drożdże wewnątrz storczyka Mierzenie, jak życie reaguje również na to promieniowanie.
Kamery w Orionie i poza nim będą udostępniać zdjęcia i filmy przez całą misję, W tym podgląd na żywo doświadczenia Callisto, który odbierze strumień od komandora Monekina Camposa siedzącego na fotelu kapitańskim. Jeśli masz urządzenie obsługujące Amazon Alexa, możesz zapytać je, gdzie znajduje się zadanie każdego dnia.

Spodziewaj się widoków wschodu słońca, podobnych do tych, które po raz pierwszy udostępniono podczas Apollo 8, ale ze znacznie lepszymi kamerami i technologią.

Artemis wprowadzę pierwszy biologiczny eksperyment w kosmos
Eksperymenty naukowe i prezentacje technologii Jeżdżą na rakiecie na pierścieniu. Dziesięć małych satelitów, zwanych CubeSats, rozdzieli się i będzie podążać osobnymi trasami, aby zebrać informacje o Księżycu i środowisku głębokiego kosmosu.

Inauguracyjna misja Artemis rozpocznie fazę eksploracji kosmosu, lądowanie różnych załóg astronautów na wcześniej niezbadanych regionach Księżyca i ostatecznie dostarczy załogowe misje na Marsa.

Rakieta i statek kosmiczny zostaną przetestowane i przetestowane po raz pierwszy, zanim zabiorą astronautów na Księżyc na Artemis II i Artemida IIIzaplanowanych odpowiednio na 2024 i 2025 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.