Astrofotograf rejestruje wirującą plazmę na powierzchni Słońca w oszałamiającym obrazie w wysokiej rozdzielczości

Fotograf wykonał 286-megapikselowy obraz Słońca podczas najintensywniejszego okresu aktywności słonecznej od dziesięcioleci.

Zdjęcie przedstawia ogromne kule ognia obracające się na powierzchni Słońca i można je powiększyć, aby zobaczyć całą ognistą masę w najdrobniejszych szczegółach.

Andrew McCarthy, znany swoim internetowym obserwatorom jako @cosmic-background, wykonał zdjęcia przez teleskop w zeszłym tygodniu, uważając, aby nie oślepić ostrych promieni.

Obraz o wysokiej rozdzielczości to mozaika składająca się z około 50 elementów, z których każda składa się z 600 warstwowych obrazów.

Fotograf od trzech lat kieruje swój teleskop w stronę Słońca i mówi, że jest to obecnie „najbardziej aktywny, jaki kiedykolwiek widziałem”.

Wydaje się, że Słońce przechodzi w szczególnie aktywny okres 11-letniego cyklu aktywności, który rozpoczął się w 2019 r. i ma osiągnąć szczyt w 2025 r.

Wytwarzają one rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy (CME) – potężne wybuchy energii, które mogą skierować niebezpieczne eksplozje w kierunku Ziemi.

Amerykański astrofotograf Andrew McCarthy wybrał 30 000 zdjęć, aby stworzyć mozaikę przedstawiającą Słońce w wysokiej rozdzielczości z Florencji w Arizonie w USA

Obraz ujmuje ciemne plamy, zwane obszarami aktywnymi, na powierzchni Słońca, a także jasne plamy słoneczne wybuchające z kuli ognia.

Obraz ujmuje ciemne plamy, zwane obszarami aktywnymi, na powierzchni Słońca, a także jasne plamy słoneczne wybuchające z kuli ognia.

Regiony

„Cienkie” obszary na zewnętrznych krawędziach to kieszenie plazmy uwięzione w polu magnetycznym, z jaśniejszymi obszarami, znanymi jako „włókna”, rozproszonymi po reszcie Słońca.

„Widzenie pełnego słońca na tym poziomie szczegółowości prawdopodobnie nie jest czymś, czego wielu ludzi nie widziało w swoim życiu” – powiedział Andrew.

W okresie wzmożonej aktywności słonecznej słońce będzie tak wyglądało cały czas. Obraz ten wskazuje, że 11-letni cykl zbliża się do swojej maksymalnej aktywności.

Ręczne przeglądanie 100 000 zdjęć było najnudniejszą częścią końcowego zdjęcia.

Przez większość tego procesu nawet nie wiedziałem, że w końcu uzyskam przyzwoity obraz. Byłem wdzięczny, kiedy okazało się, że jest tak dobre, jak się okazało.

READ  Konsekwencje asteroidy, która zabiła dinozaury, były bardziej brutalne, niż nam się wydawało

Andrew indywidualnie wybrał 30 000 zdjęć, które składają się na ostateczny obraz, spośród 100 000 zdjęć.

Obraz uchwycił ciemne plamy, zwane obszarami aktywnymi, na powierzchni Słońca, a także jasne plamy słoneczne wybuchające z kuli ognia.

Co to jest masowy wytrysk?

Koronalne wyrzuty masy (CME) to duże obłoki plazmy i pola magnetycznego, które wybuchają ze Słońca.

Te chmury mogą wybuchnąć w dowolnym kierunku, a następnie kontynuować w tym kierunku, przedzierając się przez wiatr słoneczny.

Chmury te powodują uderzenia w Ziemię tylko wtedy, gdy są skierowane na Ziemię.

Zwykle są znacznie wolniejsze niż rozbłyski słoneczne, ponieważ przenoszą większą ilość materii.

Koronalne wyrzuty masy mogą wystąpić, gdy burza na powierzchni Słońca powoduje, że u podstawy pierścieni plazmowych wybuchających z powierzchni powstaje trąba powietrzna.

Pierścienie te nazywane są protuberancjami, a kiedy staną się niestabilne, mogą pęknąć, uwalniając CME w przestrzeń kosmiczną.

Heliosfera, warstwa w atmosferze Słońca, może być postrzegana jako bardzo cienka warstwa światła wodoru alfa, ponieważ teleskop Andrew jest precyzyjnie dostrojony za pomocą refraktora o średnicy 5 cali.

Więcej obszarów „wellusowych” na zewnętrznych krawędziach to kieszenie plazmy uwięzione w polu magnetycznym, znanym jako protuberancja, z jaśniejszymi obszarami, zwanymi włóknami, rozchodzącymi się po pozostałej części Słońca.

Spośród nich wybuchają plamy słoneczne, rozbłyski i koronalne wyrzuty masy, zdolne do smażenia powierzchni Ziemi, jeśli zbliżą się dostatecznie blisko.

Przetworzony z fałszywymi kolorami ze względu na filtry, których Andrew musiał użyć, aby sfotografować tak jasny obiekt.

Dwa filtry, których używał ze swoim specjalistycznym teleskopem, aby zapobiec pożarowi i oślepieniu fotografa.

Kolory są również częściowo odwrócone – dlatego plamy słoneczne wydają się ciemne – w celu wizualizacji świateł.

Andrew uchwycił arcydzieło przez teleskop na swoim podwórku we Florencji w Arizonie w USA.

„Spędziłem tego dnia około czterech godzin na łapaniu słońca, a większość z nich spędziłem na uchwyceniu dwóch godzin długiego odstępu plam słonecznych” – powiedział.

READ  NASA zapłaci Boeingowi dwa razy więcej niż SpaceX za miejsca dla załogi

Pełne słońce zostało uchwycone w ciągu około 45 minut, ale proces utwardzania trwał kilka dni.

„To był wyjątkowo wietrzny dzień, więc musiałem wejść i ręcznie usunąć złe zdjęcia, gdy wiatr uderzył w moją lornetkę”.

Fotograf zrobił zdjęcie ziemi obok słońca, aby je zmierzyć

Fotograf zrobił zdjęcie ziemi obok słońca, aby je zmierzyć

Słońce ma średnicę 864 400 mil (1391 000 km) - około 109 razy większą od średnicy Ziemi.  Gwiazda jest tak duża, że ​​może zmieścić w niej około 1 300 000 planet ziemskich.

Słońce ma średnicę 864 400 mil (1391 000 km) – około 109 razy większą od średnicy Ziemi. Gwiazda jest tak duża, że ​​może zmieścić w niej około 1 300 000 planet ziemskich.

Andrew McCarthy zamówił teleskop z dwoma filtrami, aby zapobiec pożarowi i ślepocie.  Filtry oznaczają, że kolory na obrazach są częściowo odwrócone

Andrew McCarthy zamówił teleskop z dwoma filtrami, aby zapobiec pożarowi i ślepocie. Filtry oznaczają, że kolory na obrazach są częściowo odwrócone

W grudniu Andrew zrobił to, co określił jako „najwyraźniejszy obraz Słońca w historii”.

Nałożenie 150 000 pojedynczych obrazów Słońca na warstwy, aby przekazać niewiarygodne, skomplikowane szczegóły największej gwiazdy w Układzie Słonecznym.

Wszystko to można zobaczyć na końcowym zdjęciu 300 MP – 30 razy większym niż standardowe zdjęcie z aparatu 10 MP.

Pomimo swoich działań Andrew stara się nakłaniać innych, aby nie patrzyli bezpośrednio na słońce, chyba że mają specjalistyczny sprzęt.

Powiedział: Nie kieruj teleskopu na słońce, jeśli nie wiesz, co robisz.

Oglądanie tak dużej aktywności na Słońcu zawsze jest dla mnie ekscytujące jako astronom-amator i jest to okazja do podzielenia się czymś nowym z moimi fanami w mediach społecznościowych.

Z tego powodu zawsze jestem podekscytowany, widząc coś nowego. Te obrazy były szczególnie trudne do uzyskania ze względu na okoliczności, więc nadanie im dobrego wyglądu było ekscytujące.

Andrew McCarthy nałożył na siebie 150 000 pojedynczych zdjęć Słońca, aby przekazać niesamowite, skomplikowane szczegóły największej gwiazdy Układu Słonecznego w grudniu 2021 r.

Andrew McCarthy nałożył na siebie 150 000 pojedynczych zdjęć Słońca, aby przekazać niesamowite, skomplikowane szczegóły największej gwiazdy Układu Słonecznego w grudniu 2021 r.

według Model Według fizyków z University of Warwick i National Center for Atmospheric Research (NCAR), obecny cykl słoneczny będzie jednym z niewielu najlepiej obserwowanych w historii.

Cykl słoneczny to około 11-letni cykl aktywności słonecznej napędzanej polem magnetycznym Słońca, mierzony różnicami w liczbie plam słonecznych.

Naukowcy przewidzieli, że w 25. cyklu słonecznym, który rozpoczął się w grudniu 2019 r., zaobserwujemy maksymalną liczbę plam słonecznych w przedziale od 210 do 260.

Oznacza to, że Słońce może wytwarzać więcej elektronów i protonów niż wcześniej, powodując, że rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy (CME) są częstsze niż w ostatniej dekadzie.

Nasza gwiazda od kilku miesięcy doświadcza zwiększonej aktywności, aw zeszłym miesiącu wypuściła swój najsilniejszy rozbłysk słoneczny od pięciu lat.

Naukowcy obawiają się, że zwiększona aktywność Słońca może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej pogody słonecznej, która może uszkodzić sieci elektryczne, wyłączyć satelity oraz zaszkodzić astronautom i sprzętowi kosmicznemu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Słońce: podstawy

Słońce to gwiazda w jądrze Układu Słonecznego, prawie cała sfera gorącej plazmy, promieniująca energią.

Trzy czwarte gwiazdy składa się z wodoru, a następnie z helu, tlenu, węgla, neonu i żelaza.

Jest to gwiazda ciągu głównego typu G i czasami nazywana jest żółtym karłem.

Słońce powstało z grawitacyjnego załamania się materii w duży obłok molekularny, który zebrał się w centrum.

Reszta została spłaszczona w dysk orbitalny, który ukształtował wszystko inne.

Fakty i Liczby

on spałmi: Słońce

znany samolotts: osiem

Typ widmowy: G2

odległość: odległość: 2,7×10^17 km

Masa: 1,9885 x 10^30 kg

promień: 696 342 km

Brokat: 3,828 x 10^26 W

temperatura: 9,929 funta

wiek: 4,6 miliarda lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.