Bank Anglii stara się powstrzymać zawirowania na rynku obligacji po burzy z obniżkami podatków

  • Bank Anglii zaczyna kupować obligacje, opóźnia sprzedaż obligacji złota
  • MFW „nie zaleca” polityki takiej jak plan wzrostu Wielkiej Brytanii
  • Moody’s: Plan gospodarczy to „negatywny wzrost”
  • Funt szterling spadł o 0,7% do 1065 $
  • Kwarteng ponownie spotyka szefów banków

LONDYN (Reuters) – Bank Anglii starał się stłumić burzę na brytyjskich rynkach obligacji, mówiąc, że kupi obligacje rządowe tyle, ile potrzeba, aby przywrócić porządek po tym, jak plany obniżenia podatków nowej premier Liz Truss spowodowały chaos finansowy. .

Po nieudanej próbie stłumienia wyprzedaży ustnymi interwencjami w ciągu ostatnich dwóch dni, Bank Anglii ogłosił w środę natychmiastowe uruchomienie programu awaryjnego zakupu obligacji, którego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się zawirowań na rynku.

Plan przedstawiony w piątek przez minister finansów Trus Kwasi Quarting dotyczący obniżek podatków wraz z planem ratowania rachunków za energię, który w całości został sfinansowany przez ogromny wzrost pożyczek rządowych, doprowadził do zamrożenia rynków kredytów hipotecznych, sprzedaży dłużnych papierów wartościowych przez emerytury fundusze i skok. w kosztach kredytu korporacyjnego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wywołało też alarm w zagranicznych stolicach.

„Jeżeli dysfunkcja na tym rynku będzie się utrzymywać lub pogłębić, pojawi się istotne ryzyko dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii” – powiedział Bank of England.

Powiedział, że będzie kupował do pięciu miliardów funtów (5,31 miliarda dolarów) dziennie w brytyjskich obligacjach rządowych o długości co najmniej 20 lat, począwszy od środy do 14 października. Czytaj więcej.

Ogłoszenie, które stanowiło gwałtowne odwrócenie planów Banku Anglii dotyczących rozpoczęcia sprzedaży obligacji, które zgromadził od globalnego kryzysu finansowego 2008-08, natychmiast obniżyło koszty kredytu.

Rentowność 30-letnich obligacji w złocie ma być największym spadkiem w historii od 1992 roku.

READ  Ogromne działania marketingowe Crypto przyciągnęły sporo nowych inwestorów

Jednak funt szterling stracił około 1% w stosunku do dolara i euro, co skłania go do największego spadku miesięcznego od października 2008 r., tuż po upadku Lehman Brothers.

Do 14:48 (1348 GMT) kurs spadł o 0,5% do 1,0679 USD, co oznacza spadek o 12% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Bank Anglii zapowiedział, że powróci do swojego planu sprzedaży obligacji, a jego uruchomienie zostało opóźnione do końca października.

Plany Kwartenga dotyczące głębokich obniżek podatków i deregulacji w celu wyciągnięcia gospodarki z długiego okresu stagnacji były postrzegane jako powrót do Thatchers i Reaganomics z lat 80-tych.

Ale wywołały panikę wśród niektórych inwestorów i niepokój wśród wielu prawodawców z rządzącej Partii Konserwatywnej.

odzyskiwanie systemu

Bank Anglii powiedział w poniedziałek, że nie zawaha się podnieść stóp procentowych i „uważnie” przygląda się rynkom. We wtorek główny ekonomista How Bell powiedział, że bank centralny prawdopodobnie dokona „znacznej” podwyżki stóp, gdy spotka się w listopadzie.

Jednak w środę spadek cen obligacji nie słabł, co skłoniło Bank Anglii do podjęcia kroku.

Turyści kryją się ze spadochronami podczas spaceru w centrum Londynu w Wielkiej Brytanii, 27 września 2022 r. REUTERS / Hanna McKay

„Celem tych zakupów jest przywrócenie uporządkowanych warunków rynkowych” – powiedziała. „Podejmowane będą zamówienia o dowolnej wielkości niezbędnej do osiągnięcia tego wyniku”.

Urzędnicy rządów i międzynarodowych instytucji finansowych zaczęli krytykować politykę Wielkiej Brytanii.

W rzadkiej interwencji nad krajem G7 Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Truss do zmiany kursu. Czytaj więcej

Agencja ratingowa Moody’s stwierdziła, że ​​polityka ta grozi strukturalnie wyższymi kosztami finansowania, co dla Wielkiej Brytanii byłoby „negatywne dla kredytów”. Czytaj więcej

Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino była bardziej głośna, nazywając tę ​​politykę katastrofą, a Ray Dalio, dyrektor ds. inwestycji w największym na świecie funduszu hedgingowym Bridgewater Associates, powiedział, że nie może uwierzyć w błędy Londynu.

„Sprzedaż paniki, którą teraz obserwujemy, która prowadzi do spadku brytyjskich obligacji, walut i aktywów finansowych, wynika z uznania, że ​​duża podaż długu, który rząd musi sprzedać, jest zbyt duża w stosunku do popytu” – powiedział Dalio na Twitterze.

READ  Nio mówi, że ograniczenia chipów Nvidii im nie zaszkodzą

Julian Jessup, ekonomista, który udzielił Truss nieformalnych porad podczas jej kampanii drive-thru, powiedział, że gospodarce grozi wpadnięcie w „pętlę zagłady”. Czytaj więcej

szalony rynek

Jak dotąd rząd nie chciał ustąpić.

Kwarteng, historyk gospodarki, który przez dwa lata był ministrem biznesu i człowiek wolnego rynku, twierdził, że obniżki podatków dla bogatych oraz dopłaty do cen energii to jedyny sposób na ożywienie długoterminowego wzrostu gospodarczego.

Powiedział, że 23 listopada opublikuje średnioterminowy plan redukcji zadłużenia, który MFW określił jako „wczesną okazję dla rządu Wielkiej Brytanii do przyjrzenia się sposobom zapewnienia bardziej ukierunkowanego wsparcia i ponownej oceny środków podatkowych, szczególnie dla tych, którzy korzystają z wyższe dochody”.

Szał na rynkach i wynikający z tego niepokój w rządzącej Partii Konserwatywnej wywrą ogromną presję na Quarting i Gears. Została wybrana przez około 170 000 członków partii, a nie przez szerszy elektorat.

Konserwatywny deputowany Simon Hoare, który poparł rywala Truss, Rishi Sunaka, na czele partii, wskazał palcem na rząd i Ministerstwo Skarbu za politykę, która wywołała krach na rynku.

„Zostali tam wymyśleni”, powiedział. „To niekompetentne szaleństwo nie może trwać dalej”.

Jednym z obszarów zainteresowania polityków jest rynek kredytów hipotecznych, po tym, jak pożyczkodawcy wycofali rekordową liczbę ofert, a anegdotyczne raporty sugerują, że ludzie mają problemy z sfinalizowaniem lub zmianą umów hipotecznych.

Załamanie na rynku mieszkaniowym byłoby poważnym szokiem w kraju, w którym lata cen domów stworzyły poczucie dobrobytu publicznego, a nabywcy domów są przyzwyczajeni do ponad dekady bardzo niskich stóp procentowych.

Interwencja MFW jest w Wielkiej Brytanii symboliczna: jej ratowanie w 1976 r. w następstwie kryzysu bilansu płatniczego doprowadziło do ogromnych cięć wydatków i od dawna jest postrzegane jako upokarzający dołek we współczesnej historii gospodarczej kraju.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Hang Seng podskoczył lekko; Inflacja w Australii osiąga najwyższy poziom od 32 lat

Napisane przez Kate Holton; Dodatkowe raportowanie; Montaż przez Alexa Richardsona, Catherine Evans, Toby Chopra i Williama Schomberga

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *