Biden nie dostarczy Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, które mogłyby uderzyć w Rosję | Ukraina

Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą dostarczać Ukrainie pocisków, które mogłyby dotrzeć do Rosji, aby złagodzić napięcia z Moskwą dotyczące możliwego rozmieszczenia pocisków dalekiego zasięgu o zasięgu około 185 mil.

Biały Dom badał petycje z Ukrainy – i to Utrata gruntu w bitwie o Donbas — Multiple Launch Rocket Systems (MLRS) w celu zrównoważenia coraz bardziej efektywnego użycia przez Moskwę artylerii dalekiego zasięgu w obliczu rosyjskich ostrzeżeń, że takie postępowanie przekroczy czerwoną linię.

„Nie wyślemy do Ukraina „Systemy rakietowe, które mogą uderzyć w Rosję”, powiedział Biden dziennikarzom w poniedziałek po powrocie do Białego Domu po weekendzie w Delaware.

Amerykańskie MLRS występują w wielu różnych wariantach, które z kolei wykorzystują różne rodzaje amunicji. Pociski o najdłuższym zasięgu mogą wystrzelić do 185 mil, ale inne używają pocisków o krótszym zasięgu od 20 do 40 mil.

Dokładne znaczenie poniedziałkowego oświadczenia Bidena było niejasne, ale było zgodne z innymi oświadczeniami Odprawy weekendowe Że Biały Dom był gotów zapewnić MLRS tak długo, jak powstrzymał pociski dalekiego zasięgu.

Powtórzono to w poniedziałek. „Rozważa się MLRS, ale nic nie jest na stole ze zdolnościami ofensywnymi dalekiego zasięgu” – powiedział jeden z wysokich rangą urzędników USA.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił oświadczenia Bidena jako „rozsądne” i ostrzegł, że jeśli miasta jego kraju zostaną zbombardowane, siły rosyjskie „uderzyłyby w centrum tych zbrodniczych decyzji”.

Wydaje się, że Ukraina jest na skraju utraty Siewierodoniecka, najbardziej wysuniętego na wschód miasta w regionie Donbasu, które niegdyś kontrolowała, na rzecz nieustannego ostrzału rosyjskiej artylerii, który zniszczył dużą część miasta liczącego przed wojną 100 000 mieszkańców.

Materiał wydany przez Rosję twierdzi, że pokazuje żołnierzy separatystów w Siewierodoniecku – WIDEO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał późną niedzielę, że „całkowicie niezbędna infrastruktura” i „ponad dwie trzecie zabudowy mieszkaniowej miasta” zostały całkowicie zniszczone, prosząc o „bardziej nowoczesną broń do obrony naszej ziemi, do obrony naszego narodu”.

„Różnice w pojemności artylerii są kluczowym czynnikiem, który pozwala rosyjskim siłom naziemnym na dalszy postęp” – powiedział Nick Reynolds, specjalista od wojny naziemnej z rosyjskim think tankiem.

Analityk powiedział, że rosyjska siła ognia uniemożliwia siłom ukraińskim zebranie się w celu przeprowadzenia kontrataków, dodając, że MLRS może pomóc Kijowowi poprzez „zakłócanie wszelkiego rodzaju działań na tyłach wroga”.

W zeszłym tygodniu ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie wideo przedstawiające bombardowanie jego pozycji rosyjskimi pociskami rakietowymi TOS-1A w obwodzie donieckim. Ukraina jest gotowa do odpowiedzi. Aby to zrobić, potrzebujemy MLRS w stylu NATO. Od razu ” Brief ministerstwa powiedział na Twitterze.

Gąsienicowy M270 MLRS i jego odpowiednik M142 High Mobility Artillery Missile System (HIMARS) mają znacznie większy zasięg niż wszystko, co Ukraina może obecnie rozmieścić. Jego użycie mogłoby pozwolić Kijowowi na atakowanie rosyjskich celów od tyłu, chociaż mogłoby narazić na reakcję większą część swojego zaplecza.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Ukraina rozpoczęła wojnę z artylerią, taką jak haubice standardu radzieckiego o zasięgu około 10 mil, zanim USA zgodziły się wysłać na Ukrainę 90 sztuk artylerii M777 standardu NATO. W zależności od użytych muszli, M777 może mieć zasięg do 25 mil.

Armata z haubicą US Army M777
Haubica M777 US Army podczas ćwiczeń w północno-wschodniej Polsce w listopadzie ubiegłego roku. Fot. Tomasz Waszczuk / EPA

Inni członkowie NATO mogą pójść w ślady Stanów Zjednoczonych. Ukraina naciska również na Wielką Brytanię, aby dostarczyła niektóre ze swoich M270, a niektóre źródła skarżą się, że Wielka Brytania zwalnia. brytyjski M270 Ma zasięg 52 milchociaż zapas 44 armii został zmodernizowany do 93 mil.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, powiedział w zeszły piątek, że MLRS umożliwi Ukraińcom „obronę przed tą bardzo brutalną rosyjską artylerią i właśnie tam musi podążać świat”. Jego komentarze, publiczne uznanie prośby Ukrainy, podsyciły oczekiwania z ogłoszeniem, które może nadejść w ciągu kilku dni.

Briefingi z USA wskazywały, że ogłoszenie może nastąpić jeszcze w tym tygodniu, po poniedziałkowym święcie Dnia Pamięci (Memorial Day).

READ  Rosja atakuje Ukrainę, NATO potępia atak, Zełenski wprowadza stan wojenny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.