Biden udziela większej pomocy wojskowej Ukrainie, gdy wojska rosyjskie potykają się Ukraina

Władimir Putin był zirytowany prezentacją Joe Biden Ukraina Dodatkowe wsparcie militarne, ponieważ wojska rosyjskie zdawały się walczyć o zachowanie nawet najbardziej chronionego terytorium od początku inwazji.

Prezydent USA zobowiązał się do „dalszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa” podobno podczas sobotniego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą w Warszawie.

Kierownictwo Bidena udostępniło już broń śmiercionośną o wartości 1 miliarda dolarów (760 milionów funtów), w tym pociski przeciwlotnicze Stinger, pociski oszczepowe i lekkie przeciwpancerne.

Wołodmyr Zełenski apeluje do Stanów Zjednoczonych o skierowanie myśliwców MiG-29 z Polski, ale Biały Dom wciąż nie jest przekonany do argumentów ukraińskiego prezydenta i obawia się eskalacji konfliktu.

Kreml w piątek zasygnalizował, że może zmniejszyć swoje ambicje wojenne, mówiąc, że jest bliski zakończenia „pierwszej fazy” swojej kampanii wojskowej, a teraz koncentruje się na całkowitym „wyzwoleniu” Donbasu we wschodniej Ukrainie.

W rozmowie z Guardianem Michaił Bodoliak, doradca prezydenta Żeleńskiego i czołowy negocjator rozmów RosjaPowiedział, że nie wierzy, że Kreml umniejsza swoje cele wojenne.

„Mieli złe planowanie operacyjne i uważali, że okrążenie miast, odcięcie głównych linii zaopatrzenia i zmuszenie tamtejszych ludzi do wyczerpania zapasów żywności, wody i lekarstw jest korzystne dla nich” – opisał oblężenie Mariupola. Psychologia jako trik na zasianie strachu i zmęczenia.

Bodolik był jednak sceptyczny wobec twierdzenia rosyjskiego Ministerstwa Obrony, że siły Moskwy skoncentrują się teraz głównie na Donbasie we wschodniej Ukrainie.

„Oczywiście, że w to nie wierzę. Nie interesują się Donbasem. Ich główne zainteresowania to zdobycie Kijowa, Czernihowa, Charkowa i południowego Mariupola oraz zamknięcie Morza Azowskiego… widzimy ich ponownie integracja i przygotowanie do wysłania większej liczby żołnierzy” – powiedział.

Wcześniej w sobotę Kreml ponownie wzbudził obawy Użycie broni jądrowej W walce z Ukraina.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący komisji obrony kraju, powiedział, że Moskwa może atakować wroga tylko przy użyciu broni konwencjonalnej, podczas gdy minister obrony Putina Siergiej Szojgu powiedział, że gotowość nuklearna jest priorytetem.

W sobotnim przemówieniu inauguracyjnym Biden spotkał się z Kulebą i ukraińskim ministrem obrony Oleksim Resnikowem, co było pierwszym spotkaniem prezydenta USA z ukraińskim przywództwem od początku wojny miesiąc temu. .

Joe Biden: Polska wzięła na siebie „znaczną odpowiedzialność” za przyjęcie ukraińskich uchodźców - wideo
Joe Biden: Polska wzięła na siebie „znaczną odpowiedzialność” za przyjęcie ukraińskich uchodźców – wideo

„Stany Zjednoczone wykazały niezachwiane zaangażowanie w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – powiedział Nate Price, rzecznik Departamentu Stanu.

Guleba powiedział dziennikarzom, że Ukraina otrzymała od Bidena i jego sekretarza spraw zagranicznych Anthony’ego Blinkena i amerykańskiego sekretarza obrony Lloyda Austina zobowiązania do wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Otrzymaliśmy dodatkowe gwarancje od Stanów Zjednoczonych co do tego, jak rozwinie się nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa” – powiedział Guleba. „To, co dzieje się na Ukrainie, zmieni historię XXI wieku” – powiedział prezydent Biden.

Później w swoim przemówieniu w sobotę Biały Dom powiedział, że Biden będzie komentował zjednoczone wysiłki niezależnego świata na rzecz wsparcia narodu ukraińskiego, pociągania Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i zabezpieczenia przyszłości zakorzenionej w demokratycznych zasadach. .

Spotkanie z ukraińskimi politykami odbyło się w hotelu Marriott w centrum Warszawy – naprzeciwko Dworca Centralnego, gdzie od początku konfliktu nieprzerwanie napływają ukraińskie uchodźcy.

W niektórych komentarzach w sobotę Biden powiedział, że Polska bierze na siebie „znaczną” odpowiedzialność w kryzysie humanitarnym i że świat powinien pomóc zmniejszyć ten ciężar.

Biden odbył trzy dni spotkań z sojusznikami z G7. Europa A w ostatnich dniach iw piątek NATO odwiedziło wojska amerykańskie w Polsce. W sobotę spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

READ  Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.