Biznesmenowi, który zniknął z hotelu w Hongkongu w 2017 roku, czeka proces w Chinach | Chiny

Chiny formalnie oskarżyły chińsko-kanadyjskiego miliardera Xiao Jianhua, ponad pięć lat po jego rzekomym porwaniu w HongkongCo wstrząsnęło miastem i wzbudziło obawy, że mieszkańcy zostaną narażeni na wymuszone zaginięcia.

Ambasada Kanady w Pekinie potwierdziła w poniedziałek, że proces Xiao rozpoczął się w tym tygodniu. Dodała w oświadczeniu, że „urzędnicy konsulatu kanadyjskiego ściśle monitorują tę sprawę i świadczą usługi konsularne jego rodzinie i nadal nalegają na dostęp konsularny”, nie ujawniając miejsca rozprawy i stawianych mu zarzutów.

Poprzedni artykułThe Wall Street Journal Zauważył, że Xiao może zostać potencjalnie oskarżony o nielegalne gromadzenie publicznych depozytów, za co kara może wynosić do pięciu lat więzienia lub więcej, w zależności od jej surowości. Od czasu jego zniknięcia Xiao został po raz pierwszy zatrzymany we wschodniej prowincji Jiangsu, a ostatnio w Szanghaju.

Do 2017 roku 50-letni Xiao był jednym z najbogatszych biznesmenów w Chinach kontynentalnych z wysokimi powiązaniami z rządzącą partią komunistyczną. Xiao był liderem studentów w 1989 roku na prestiżowym Uniwersytecie Pekińskim, stanął po stronie rządu podczas studenckich protestów, a później znalazł fortunę podczas boomu gospodarczego kraju.

Xiao wzbogacił się, sprzedając komputery osobiste po ukończeniu studiów. Do 2016 roku, według grupy badawczej Hurun Report, jego fortuna wynosiła 6 miliardów dolarów (4,94 miliarda funtów), z inwestycjami w bankowość i ubezpieczenia za pomocą niezliczonych złożonych struktur. Chińskie doniesienia prasowe wskazują, że Xiao przez lata działała w imieniu szeregu elitarnych chińskich rodzin.

Xiao był samotnikiem, ale szanowaną postacią w krajowych kręgach inwestorów, a fortuna Xiao została wywrócona do góry nogami w styczniu 2017 roku, kiedy był Wyszedłem z hotelu Four Seasons w Hongkongu na wózku inwalidzkim? Twierdzi się, że chińskim agentom bezpieczeństwa w cywilnych ubraniach nie wolno było wówczas pracować w Hongkongu.

Następnie został przewieziony przez granicę do Chin, prawdopodobnie łodzią, aby uniknąć kontroli imigracyjnych, zgodnie z raportem w New York Times.

Policja z Hongkongu powiedziała wtedy, że przekroczył granicę z Chinami kontynentalnymi. Jego firma Tomorrow Group również powiedziała, że ​​był na kontynencie. Jednak ten incydent wstrząsnął Hongkongiem w czasie, gdy wpływy Pekinu wzrosły. Dwa lata wcześniej pięciu księgarzy z Hongkongu z różnych miejsc w Azji zniknęło, a następnie pojawiło się ponownie w Chinach kontynentalnych.

Władze w Chinach milczą w sprawie Xiao, która ma być powiązana z kampanią antykorupcyjną popieraną przez chińskiego prezydenta. Xi Jinping.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

w Oświadczenie 2014 w odpowiedzi na Profil New York TimesRzecznik Xiao powiedział, że nie odniósł korzyści ze swoich politycznych powiązań, ale raczej podążał za strategią inwestowania wartości Warrena Buffetta.

„Po przestudiowaniu filozofii biznesowej Warrena Buffetta Xiao uznał, że angażowanie się w biznes może bardziej pasować do jego osobowości” – powiedział Yu Lan, rzecznik Tomorrow Group. „Od tego czasu pan Xiao trzymał się całkowicie z dala od polityki, koncentrując się na biznesie i inwestycjach”.

Natychmiast po pojawieniu się doniesień o zniknięciu Xiao w 2017 roku, Inwestorzy zaczęli zrzucać zapasy Związany z firmami Xiao. Latem 2020 r. chińscy regulatorzy przejęli miliardy dolarów w aktywach powiązanych z Tomorrow Group, które Xiao kontrolowała przez ponad dwie dekady.

Rok później państwowa firma inwestycyjna China Chengtong Holdings Group Ltd. zapowiedziała, że ​​przejmie większościowy pakiet akcji w firmie inwestycyjnej powiązanej z Tomorrow Group.

W Hongkongu rzekome porwanie Xiao w 2017 r. wzbudziło wątpliwości co do wpływów Pekinu na terytorium, które miało być gwarantowane przez „jeden kraj, dwa systemy”. Obawy te leżały u podstaw masowych protestów, które dwa lata później wstrząsnęły Hongkongiem. Mieszkańcy Hongkongu obawiali się, że proponowana ustawa umożliwi ekstradycję do nieprzejrzystego systemu sądowego Chin kontynentalnych.

W odpowiedzi na protesty Pekin nałożył w 2020 r. ustawę o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu. Prawo to pozwoliło agencjom bezpieczeństwa działać w mieście i zlikwidowało zaporę prawną między sądami kontynentalnymi a sądami w Hongkongu.

Dla rodziny Xiao kurs w tym tygodniu może położyć kres długiemu oczekiwaniu. „Po pięciu latach spokojnego oczekiwania nasza rodzina, pod ścisłymi instrukcjami mojego brata, nadal wierzy w chiński rząd i chińskie prawo” – powiedział w zeszłym miesiącu starszy brat Xiao, Xinhua. „To bardzo złożone i pełne dramatyzmu” – powiedział.

Dodatkowy raport AFP

READ  Norwegia aresztuje Rosjan za latanie dronami w pobliżu infrastruktury energetycznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *