Boris Johnson i Rishi Sunak są na czele, aby zostać kolejnym premierem Anglii

  • Żaden z kandydatów nie wyraził zainteresowania zakwestionowaniem
  • Wątpliwości Johnson może osiągnąć cel 100 nominacji do prawodawcy
  • Sunak jest ulubieńcem bukmacherów
  • Zwycięzcą jest piąty premier Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu lat

LONDYN, 21 października (Reuters) – Boris Johnson i jego były minister finansów Rishi Sunak byli głównymi pretendentami do zastąpienia brytyjskiej premier Liz Truss w piątek, a kandydaci zyskali poparcie w szybkim wyścigu o zostanie liderem Partii Konserwatywnej.

Po tym, jak Truss ustąpił w czwartek, kończąc swoje sześciotygodniowe rządy, jego następca starał się o 100 głosów od konserwatywnych prawodawców.

Podczas gdy konserwatyści prawie stoją w obliczu unicestwienia w następnych wyborach krajowych, sondaże pokazują, że wyścig o zostanie piątym premierem Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu lat trwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zwycięzca zostanie ogłoszony w poniedziałek lub piątek następnego tygodnia.

Byłby to niezwykły powrót Johnsona, którego trzy miesiące temu obalili ustawodawcy, i razem z Sunakiem ubiega się o koronację na kolejnego premiera.

„Myślę, że ma udokumentowane doświadczenie w odwracaniu sytuacji. Może to zmienić i jestem pewien, że moi koledzy usłyszą tę wiadomość głośno i wyraźnie” – powiedział konserwatywny prawodawca Paul Bristow o Johnson w radiu LBC.

„Boris Johnson może wygrać następne wybory powszechne” – powiedział.

Johnson, który odszedł z urzędu, porównując się do rumuńskiego dyktatora, który dwukrotnie doszedł do władzy, by zażegnać kryzysy, może mieć trudności z uzyskaniem 100 głosów po tym, jak jego trzyletnia kadencja została naznaczona skandalami i zarzutami o niewłaściwe postępowanie.

Jeden z jego byłych doradców, który nie rozmawia już z Johnsonem i poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby trafić w cel, ponieważ zraził do siebie dziesiątki konserwatystów podczas swojej pełnej skandali kadencji.

Gazeta Financial Times, która wzywała do nowych wyborów, nazwała powrót Borisa „śmiesznym”.

READ  Stany Zjednoczone udzielają firmie Chevron ograniczonego zezwolenia na pompowanie ropy w Wenezueli po zawarciu umowy humanitarnej

Will Walton, który wcześniej pracował dla Johnsona, powiedział, że były premier wraca z wakacji i robi notatki.

„Kraj potrzebuje dorosłego, poważnego przywódcy. Boris ma szansę i pójdziemy dalej. Wątpię, czy partia torysów to zrobi i mogliby go ponownie wybrać” – powiedział BBC.

Minister handlu Jacob Rees-Mogg powiedział, że popiera Borisa, tweetując swoje poparcie z hashtagiem „#Borisorbust”.

Mecz rozpoczął się w czwartek, kilka godzin po tym, jak Truss stanął przed swoim biurem na Downing Street i powiedział, że nie może kontynuować.

Sunak, minister finansów w chwili, gdy pandemia COVID-19 uderzyła w Europę, jest byłym analitykiem Goldman Sachs i wicemistrzem Truss w wyścigu o przywództwo na początku tego lata, faworytem bukmacherów Johnson.

Na trzecim miejscu znajduje się cieszący się popularnością wśród członków partii były minister obrony Benny Mordant. Nikt formalnie nie zgłosił swojej kandydatury.

Wyjścia kratownicy

Truss ustąpił po najkrótszej, najbardziej burzliwej kadencji brytyjskiego premiera, a jego plan gospodarczy zniszczył reputację kraju w zakresie stabilności finansowej i pozostawił wielu biednych.

Truss, który powiedział, że jego plan nie mógł zostać zrealizowany po tym, jak jego plan gospodarczy wstrząsnął rynkami, został zmuszony do zmiany kierunku pod rządami nowego ministra finansów po zwolnieniu swojego najbliższego sojusznika politycznego.

Scena w czwartek innego niepopularnego przemówienia rezygnacyjnego premiera na Downing Street – i początek nowego wyścigu o przywództwo – podkreśliła, jak burzliwa stała się brytyjska polityka od czasu głosowania w sprawie Brexitu w 2016 roku.

Niektórzy konserwatywni prawodawcy mają nadzieję, że wyścig o jego miejsce będzie szybki i łatwy, nakłaniając chętnych do zjednoczenia się wokół kandydata, aby złagodzić ból w kolejnym trudnym konkursie.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Sunak, który okazał się słuszny w swoich ostrzeżeniach, że plan fiskalny Truss zagraża gospodarce, pozostaje głęboko niepopularny wśród niektórych członków partii po tym, jak pomógł wzniecić letnią rebelię przeciwko Johnsonowi.

Mordaunt jest postrzegany jako nowa para nieskalana przez poprzednie administracje. Ale jest też nieprzetestowana i jak dotąd Sunak i Johnson pozostają w tyle, jeśli chodzi o zdobywanie zwolenników.

Kolejny prezydent ma do czynienia z trudną sytuacją ekonomiczną, z recesją, inflacją rosnącą do 10%, stopami procentowymi, niedoborem siły roboczej i presją kosztów utrzymania.

Dane opublikowane w piątek pokazały, że brytyjscy kupujący gwałtownie ograniczają wydatki, a ich zaufanie jest bliskie rekordowo niskiego poziomu.

Kto przejmie partię, nie będzie musiał organizować wyborów krajowych przez kolejne dwa lata i będzie musiał wspiąć się na górę, aby spróbować przywrócić lub odnowić reputację Partii Konserwatywnej, która ma większość w parlamencie.

„To, czy zmiana lidera wystarczy, aby naprawdę uwiarygodnić konserwatystę, jest z pewnością wysoce dyskusyjne” – powiedział LBC politolog John Curtis.

„Problem konserwatystów polega na tym, że ich marka jako partii, która może wziąć sobie do serca gospodarkę… jest teraz bardzo, bardzo mocno nadszarpnięta i może być bardzo trudna do odzyskania za dwa lata”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

autorstwa Elizabeth Piper i Kylie MacLellan; Dodatkowe sprawozdania Muviji M, Sachin Ravikumar i Williama Schomberga; Montaż przez Toby Chopra i Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.