Brytyjczycy dostają falę złych wiadomości

Emeryci protestują przeciwko rosnącym cenom paliwa podczas demonstracji przed Downing Street zwołanej przez National Pensioners Conference and Fuel Poverty Action 7 lutego 2022 r. w Londynie w Anglii.

Jay Smallman | Obrazy Getty

LONDYN – „Mózgi ludzi i innych zwierząt zawierają mechanizm mający na celu priorytetowe traktowanie złych wiadomości”, powiedział kiedyś były laureat Nagrody Nobla, ekonomista Daniel Kahneman.

Dla Brytyjczyków mechanizm ten w ostatnich miesiącach osłabł.

The Bank Anglii .w tym tygodniu Dodano do Twojego pakietu ratunkowego Dla brytyjskich funduszy emerytalnych, podczas gdy rząd Prześlij średnioterminowy plan polityki fiskalnejpo tym, jak w zeszłym miesiącu pogrążyły się w chaosie na rynkach dzięki szeroko krytykowanym reklamom.

Było to kilka funduszy emerytalnych Godziny upadku, kiedy bank centralny wchodzi 28 września decydenci polityczni nadal walczą ze zmiennością rynku, rozszerzając plan skupu obligacji w poniedziałek i wtorek.

Nagły wzrost oczekiwań na stopy procentowe w następstwie tzw. „mini-budżetu” nowego ministra finansów Kwasiego Quartinga spowodował również Chaos na rynku kredytów hipotecznychco prowadzi banki do wycofywania produktów i wzrostu stawek dla potencjalnych właścicieli domów.

Tymczasem funt brytyjski spadł do Najniższy poziom w stosunku do dolara Po ogłoszeniu polityki Kwartenga, odzyskała trochę ziemi dopiero wtedy, gdy rząd odwrócił się od niektórych z bardziej ekstremalnych polityk, takich jak zniesienie najwyższej stawki podatkowej dla osób o wysokich dochodach w kraju.

Kwarteng ogłosił w poniedziałek, że jego planowane rozszerzenie kontrowersyjnych planów fiskalnych z zeszłego miesiąca – oraz niezależna ocena ich wpływu przez Biuro Odpowiedzialności Budżetowej – zostaną przesunięte na trzy tygodnie, do 31 października, pojawiają się Ministerstwo Skarbu i Bank Anglii. Aby rozwiać obawy rynku i przywrócić wiarygodność.

Oczekuje się, że tego samego dnia bank centralny rozpocznie sprzedaż obligacji skarbowych (brytyjskie obligacje skarbowe), w ramach spóźnionych wysiłków zacieśnienia ilościowego, ponieważ cofa bodziec monetarny z czasów pandemii w nadziei na walkę z hiperinflacją.

Ekonomiści spodziewają się większej zmienności na rynku obligacji i ryzyka dla funduszy emerytalnych w nadchodzących tygodniach przed pełnym sprawozdaniem budżetowym, podczas gdy Bank Anglii nadal będzie balansował między zapewnieniem stabilności finansowej a ograniczaniem inflacji.

READ  Francja, Niemcy i Hiszpania zgadzają się przyspieszyć rozwój samolotu bojowego FCAS-Berlin

Rozpoczęła się recesja

Benjamin Nabarro, główny ekonomista Citibank UK, zauważył we wtorek na konferencji Institute for Fiscal Studies, że Wielka Brytania jest jedyną gospodarką G7, która nie odzyskała swojego sprzed pandemii poziomu PKB do drugiego kwartału 2022 roku.

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w sierpniu o 0,3%, oszacował w środę Urząd Statystyczny, a to, czego ekonomiści spodziewają się po przedłużającej się recesji, prawdopodobnie rozpocznie się zimą.

Urząd Statystyczny powiedział, że produkt krajowy brutto właśnie powrócił do poziomu sprzed pandemii, podkreślając wyzwanie stojące przed planem premier Liz Truss „wzrost, wzrost i wzrost”. Premier zobowiązała się do radykalnej zmiany polityki gospodarczej kraju, deklarując walkę z anemicznym wzrostem w ciągu ostatniej dekady lub dłużej, mimo że jej partia jest u władzy od 2010 roku.

Analityk twierdzi, że zmiana w obniżkach podatków dokonana przez rząd brytyjski nie zadowoli rynków

Rządowy plan wzrostu musi również przezwyciężyć wpływ Brexitu, który według większości ekonomistów zmniejszy realny PKB per capita. Według rządowego Urzędu Niezależnej Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) Brexit zmniejszy się Potencjał produktywności Wielkiej Brytanii na poziomie 4% w długim okresieOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oczekuje, że w 2023 roku Wielka Brytania będzie miała najniższy wzrost w G20, z wyjątkiem Rosji, która podlega surowym sankcjom.

Raj Badiani, dyrektor ds. ekonomicznych w S&P, powiedział: „Realny PKB prawdopodobnie ponownie spadnie we wrześniu, zgodnie z dwucyfrową inflacją, erozją siły nabywczej gospodarstw domowych i utratą produkcji z powodu dodatkowego święta, które zbiegło się z pogrzebem królowej Elżbiety w poniedziałek. 19. Informacje o globalnym rynku.

Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini świata, zmarła 8 września Po 70 latach na tronie wprowadziła 10 dni patriotycznych poranków i święto państwowe w dniu pogrzebu.

„Teraz uważamy, że recesja w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się w trzecim kwartale 2022 r. i prawdopodobnie potrwa trzy kwartały. Nasza krótkoterminowa prognoza PKB przewiduje recesję rozciągającą się do 2023 r., ponieważ poważna i przedłużająca się presja na budżet gospodarstw domowych karmi konsumenta. stagnacja”.

READ  Finlandia zdecyduje, czy przystąpić do NATO w najbliższych tygodniach, a nie miesiącach
Główny ekonomista mówi: nadal będziemy widzieć jastrzębi Bank Anglii

S&P spodziewa się również, że gospodarka skurczy się przez cały 2023 r., pomimo znaczących bodźców fiskalnych, takich jak rządowe gwarancje cen energii i obniżki podatków dochodowych, ze względu na wyższe koszty kredytu dla gospodarstw domowych, słabnący popyt na krytycznych rynkach eksportowych i ciągłą zmienność na rynkach finansowych.

Najnowsze statystyki dotyczące rynku pracy pokazują, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła do 3,5%, najniższego poziomu od 1974 r., wspierana przez rosnący wskaźnik braku aktywności, który obecnie wynosi 21,7%.

Od czerwca do sierpnia roczny wzrost średnich wynagrodzeń ogółem (wraz z premiami) wyniósł 6%, podczas gdy wzrost wynagrodzeń regularnych (bez premii) wyniósł 5,4%, co oznacza spadek w ujęciu realnym o 2,4% i 2,9% w stosunku prostym.

Inflacja w Wielkiej Brytanii nieznacznie spadła do 9,9% w sierpniuGwałtowny wzrost cen żywności i energii doprowadził do wzrostu rocznej inflacji cen konsumpcyjnych do poziomu 40-letnie maksimum 10,1% w poprzednim miesiącuale ekonomiści spodziewają się wzrostu w pozostałej części roku.

Najgorszy scenariusz wprowadzony przez krajowego operatora systemu elektroenergetycznego, National Grid, ostrzega, że ​​domy i firmy mogą napotkać trzygodzinną przerwę w dostawie prądu w sezonie zimowym, aby zapobiec załamaniu się sieci. Jednak minister Nadim Zahawi powiedział w tym tygodniu BBC, że taki scenariusz jest „bardzo mało prawdopodobny”.

Jamie Dimon mówi, że rząd Wielkiej Brytanii zasługuje na sceptycyzm po wywołaniu zamieszania na rynku

Premier Liz Truss jest również pod presją prawodawców ze swojej partii, aby zapewnić wzrost świadczeń socjalnych zgodnie z inflacją, a raporty sugerują, że może zamiast tego zdecydować się na podniesienie ich zgodnie z zarobkami, powodując więcej bólu rodzinom o najniższych dochodach w kraju. .

Nowe badania przeprowadzone przez brytyjski dom inwestycyjny Charles Stanley wykazały, że 22% dorosłych Brytyjczyków stwierdziło, że nie przesypiało nocy z powodu niestabilności rynku, rosnącej inflacji i rosnących kosztów życia, podczas gdy co dziesiąty stwierdził, że doświadczył ataków paniki.

„Nawet w „wcześniejszych” okolicznościach stres finansowy może nas przytłoczyć, ale żyjemy w bezprecedensowych czasach, a termin „stres finansowy” nabrał zupełnie nowego znaczenia” – powiedziała Lisa Kaplan, dyrektor OneStep Financial. Planowanie w Charles Stanley.

READ  Bitwa zbliża się do wschodniej Ukrainy, grób został znaleziony w mieście pod Kijowem

„Koszt życia w kryzysie ma szkodliwy wpływ na jednostki, nie tylko finansowo, ale także fizycznie i psychicznie”.

rozprzestrzenianie ciosów

Pracownicy poczty, kolejarze, dziennikarze i prawnicy przeprowadzili w ostatnich miesiącach strajki, by zaprotestować na temat płac i warunków pracy, a płace nie nadążają za inflacją na poziomie około 10%.

Strajki kolejowe członków związku RMT, protestujących przeciwko płacom i warunkom pracy, spowodowały zatrzymanie kraju na kilka dni w okresie letnim i jesiennym.

Członkowie związków zawodowych pracowników łączności również kontynuują strajk, w tym 115 000 pracowników poczty byłego monopolisty państwowego Royal Mail. CNBC podało w piątek, że Przedstawiciele CWU rozpoczęli rozmowy z kierownictwem Royal MailJednak kolejne 19 dni strajków pocztowych w okresie poprzedzającym okres świąteczny ma nadal trwać, chyba że w nadchodzących dniach nastąpią znaczące postępy.

Tymczasem Royal College of Nursing (RCN) przeprowadza obecnie pierwsze w swojej 106-letniej historii głosowanie w sprawie akcji protestacyjnej dla 300 000 członków i domaga się podwyżek płac zgodnie z inflacją. RCN powołała się na nową analizę z London Economics, z której wynika, że ​​realne dochody pielęgniarek spadły dwukrotnie szybciej niż w sektorze prywatnym w ciągu ostatniej dekady.

Prawda jest taka, że ​​Wielka Brytania to gospodarka o niskim wzroście: zarządzający funduszem

W lipcu rząd nałożył na większość pracowników NHS podwyżkę płacy minimalnej o 4,5%, co oznacza realną obniżkę płac o ponad 1000 funtów rocznie po uwzględnieniu inflacji.

Czas oczekiwania na dostęp do krajowej służby zdrowia jest rekordowo wysoki, a szpitale publiczne cierpią na niedobór personelu i brak łóżek.

Związek GMB organizuje również głosowania dla personelu pogotowia ratunkowego w różnych częściach kraju, gdzie realna pensja ratowników medycznych została obniżona do 1500 funtów rocznie. Młodsi lekarze zagłosują za strajkiem na początku stycznia, po tym, jak rząd odmówił spełnienia prośby Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego o przywrócenie podwyżek do poziomu z lat 2008-2009 do końca września.

Młodsi lekarze zostali wykluczeni z 4,5% podwyżki NHS, a zamiast tego rząd nałożył tylko 2% podwyżkę, którą BMA nazwał „śmieszną” w obliczu trwającego kryzysu kosztów utrzymania i po Covid-19. pandemia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.