Były prezydent Chin Hu Jintao zostaje niespodziewanie wyprowadzony z kongresu Partii Komunistycznej, jak uważa przywódca Xi Jinping

Były prezydent Chin Hu Jintao został niespodziewanie usunięty z sobotniej ceremonii zamknięcia Zjazd Partii Komunistycznej W dramatycznym momencie zakłóciła to wysoce choreograficzne wydarzenie. Media państwowe podały w sobotę późnym wieczorem, że Hu „nie czuł się dobrze”, kiedy został wywieziony za granicę, ale „znacznie lepiej” po odpoczynku.

Słaby 79-latek wydawał się niechętnie opuszczać pierwszy rząd sesji w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, siedząc obok prezydenta. Xi Jinping.

Gospodarz próbował zmusić go, by usiadł przy jego ramieniu, zanim go zrzuciła. Następnie gospodarz próbował podnieść go obiema rękami spod pachy.

Po około minutowej wymianie zdań, w której Hu rozmawiał krótko z Xi i premierem Li Keqiangiem, został wyprowadzony z sali.

Xi został sfotografowany siedząc trzymając papiery na stole, gdy próbował je złapać.

Wychodząc, poklepał Lee po ramieniu, podczas gdy większość jego kolegów patrzyła przed siebie.

Były prezydent Chin Hu Jintao opuszcza swoje miejsce obok chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i premiera Li Keqianga podczas ceremonii zamknięcia 20. Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, Chiny, październik.
Były prezydent Chin Hu Jintao opuszcza swoje miejsce obok chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i premiera Li Keqianga podczas ceremonii zamknięcia 20. Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, Chiny, 22 października 2022 r.

Reuters / Tingshu Wang


Później oficjalna agencja informacyjna Xinhua Powiedział na Twitterze: „Reporter Xinhuanet Liu Jiawen dowiedział się, że Hu Jintao nalegał na udział w sesji zamykającej… pomimo faktu, że ostatnio poświęcił trochę czasu na powrót do zdrowia.

„Kiedy nie czuł się dobrze podczas sesji, jego personel dla jego zdrowia eskortował go do pokoju obok miejsca spotkania, aby odpocząć. Teraz jest znacznie lepszy” – powiedział Xinhua. Powiedział.

Tygodniowa konferencja odbywała się głównie za zamkniętymi drzwiami, ale odejście Ho nastąpiło wkrótce po tym, jak reporterom pozwolono relacjonować ceremonię zamknięcia.

Odejście Hu Jintao nastąpiło tuż przed tym, jak 2300 delegatów na kongresie jednogłośnie zagłosowało za poparciem „podstawowej” pozycji przywódczej Xi.

„Polityka władzy w pełnym świetle”, Ian Bremmer, prezes Eurasia Consulting Group, Powiedział na Twitterze Z filmem pokazującym jego odejście.

Neil Thomas, starszy analityk ds. Chin w Eurasia Group, powiedział, że incydent mógł nastąpić po sprzeciwie wobec Xi „lub po prostu ważnym momentem, niestety w czasie”.

„Niezależnie od tego, czy było to celowe, czy złe, efekt jest taki sam. Całkowite upokorzenie ostatniego pokolenia przywódców przedshi” ćwierkanie Analityk Alex White.

Wydaje się, że wyniki wyszukiwania hasła „Hu Jintao” na chińskiej platformie podobnej do Twittera Weibo zostały mocno ocenzurowane w sobotnie popołudnie, a najnowszy wynik datowany jest na piątek, a posty ograniczają się do oficjalnych kont.

Xi jest przekonany, że w niedzielę zostanie oficjalnie ogłoszony sekretarzem generalnym partii na kolejne pięć lat.

To pozwoliłoby mu przejść na trzecią kadencję prezydenta Chin, która ma zostać ogłoszona podczas corocznych sesji legislacyjnych rządu w marcu.

Od czasu objęcia urzędu przez Hu Jintao dziesięć lat temu Xi stał się najbardziej autorytarnym przywódcą Chin od czasów Mao Zedonga.

Xi zmiażdżył opozycję wobec swoich rządów w partii, wielu jego rywali trafiło do więzienia pod zarzutem korupcji, a on nie toleruje żadnej formy sprzeciwu społecznego.

READ  Chiny oskarżają Stany Zjednoczone o „zastraszanie” nowymi „nielegalnymi” sankcjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *