Były prezydent Donald Trump od dawna wykorzystuje bez pozwolenia na wiecach wyborczych popularne piosenki – Rolling Stones, Aerosmith, Tom Petty, Linkin Park, a nawet Celine Dion – z których wiele ma tytuły lub znaczenie, które wydają się nie wskazywać na to, że zwycięstwo, takie jak „You Can’t Always Get What You Want” i, w tym przypadku, „My Heart Will Go On”, piosenka przewodnia Celine Dion z filmu „Titanic” z 1997 r., w którym giną tysiące ludzi. tonący luksusowy liniowiec.
Chociaż Trump wykorzystywał tę piosenkę w przeszłości podczas wieców wyborczych, w piątkowy wieczór w Montanie wykorzystał także wideo, na którym Dion śpiewa tę piosenkę, podnosząc tym samym szereg kwestii prawnych wykraczających poza standardowe wykorzystanie piosenki podczas wiecu wyborczego. W sobotę Dion zaprzeczył jakiemukolwiek wsparciu dla swojej kampanii i zakwestionował wybór piosenki, która w świadomości milionów ludzi przywołuje tragedię Titanica, a w filmie umierającą postać Leonarda DiCaprio tonącą na dnie morza.
„Dzisiaj zespół zarządzający Celine Dion i jej wytwórnia płytowa Sony Music Entertainment Canada Inc. dowiedziały się o nieuprawnionym wykorzystaniu wideo, nagrania, występu muzycznego i wizerunku Celine Dion śpiewającej „My Heart Will Go On” w Donald Trump /Wiec wyborczy J.D. Vance’a w Montanie” – czytamy w oświadczeniu.
„W żadnym wypadku takie użycie nie jest dozwolone, a Celine Dion nie popiera takiego lub podobnego użycia.
…a ta piosenka naprawdę?
Dion wydała wraz z filmem w 1997 r. piosenkę „My Heart Will Go On”, napisaną przez nieżyjącego już Jamesa Hornera i słowa autorstwa Willa Jenningsa. Piosenka zdobyła między innymi Oscara, Złoty Glob za najlepszą oryginalną piosenkę, oraz cztery nagrody Grammy, w tym piosenka General i ogólna rejestracja.
Podczas swoich wieców wyborczych Trump wykorzystywał wiele dziwnych, sprzecznych z intuicją piosenek, od satyrycznego „Rockin’ in the Free World” Neila Younga po przygnębiający „Losing My Religion” zespołu REM i „To the End” Linkin Park. Chociaż sporadyczne piosenki z kampanii brzmią szczerze, jak „We Will Rock You” Queen czy „I Want Paxson” Toma Petty’ego, prawie każde takie użycie spotkało się z lekceważącymi stwierdzeniami, takimi jak Dion lub, w przypadku Rolling Stones, prawdziwym pozew, chociaż takim zastosowaniom trudno zapobiec ze względów prawnych (kampania Trumpa zazwyczaj wycofuje się w obliczu pozwu).
Po miesiącach rekonwalescencji po wyniszczającej chorobie zwanej zespołem sztywnego człowieka Dion dał dramatyczny występ podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pod koniec ubiegłego miesiąca. Mimo ulewnego deszczu dała porywający występ „Hymne A L’Amour” Edith Piaf u podnóża Wieży Eiffla.
„Guru Internetu. Przedsiębiorca. Znawca muzyki. Przyjazny ewangelista kawy”.