Ceny mieszkań w Chinach spadły w grudniu w szybszym tempie: badanie rynku nieruchomości

Ludzie odwiedzają biuro sprzedaży mieszkań w prowincji Shandong w Chinach, 15 grudnia 2022 r. Ceny domów w 100 miastach spadły w grudniu szósty miesiąc z rzędu, wynika z prywatnej chińskiej ankiety.

Publikowanie w przyszłości | Publikowanie w przyszłości | Getty Images

Ceny domów w Chinach spadły w grudniu w szybszym tempie, wynika z prywatnej ankiety przeprowadzonej w niedzielę, odzwierciedlając utrzymujący się słaby popyt w obliczu rosnącej liczby przypadków Covid-19 pomimo szeregu środków wsparcia.

Kryzys na chińskim rynku nieruchomości pogłębił się tego lata, a oficjalne dane pokazujące ceny mieszkań, sprzedaż i inwestycje spadły w ostatnich miesiącach, zwiększając presję na schorowaną gospodarkę.

Ceny domów w 100 miastach spadły w grudniu szósty miesiąc z rzędu, spadając o 0,08 proc.

Badanie wykazało, że na 100 miast 68 odnotowało miesięczny spadek cen, w porównaniu do 57 miast w listopadzie.

W ostatnich tygodniach Chiny zwiększyły wsparcie dla branży, starając się złagodzić długotrwałą presję na płynność, która szkodzi deweloperom i opóźnia ukończenie wielu projektów mieszkaniowych, co dodatkowo podważa zaufanie kupujących. Działania obejmowały zniesienie zakazu pozyskiwania środków poprzez emisje akcji notowanych na giełdzie spółek z branży nieruchomości.

Sektor nieruchomości również odnotował niewielki wzrost po tym, jak Pekin nagle zrezygnował z surowej polityki zakazu Covid na początku grudnia, co może zwabić konsumentów z powrotem do salonów sprzedaży. Jednak według niektórych międzynarodowych ekspertów ds. zdrowia wirus rozprzestrzenia się obecnie w dużej mierze w sposób niekontrolowany i potencjalnie zaraża miliony ludzi dziennie.

„Polityka dotycząca nieruchomości może nadal utrzymywać akomodacyjny ton z możliwością złagodzenia polityki po stronie podaży i popytu w 2023 r.

READ  Kontrakty terminowe na akcje bez zmian przed ważną decyzją polityczną Fed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *