Ceny ropy: OPEC rozważa zwiększenie produkcji w związku ze spadkiem produkcji w Rosji

Dziennik Wall Street Wspomniałem o wtorek Że niektórzy członkowie kartelu krajów-eksporterów ropy rozważali pomysł zawieszenia umowy na dostawy OPEC+ z Rosją. Pozwoli to krajom takim jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wkroczyć i złagodzić kryzys podaży, który spowodował, że światowe ceny ropy naftowej przekroczyły w tym tygodniu 120 USD za baryłkę.
Arabia Saudyjska, de facto lider OPEC, zasygnalizowała zachodnim sojusznikom, że jest gotowa zwiększyć wydobycie ropy, jeśli w wyniku sankcji nałożonych na lutową inwazję na Ukrainę rosyjska produkcja znacząco spadnie, donosi Financial Times. Wspomniałem w czwartek. Porozumienie mogłoby dojść już w czwartek na spotkaniu ministrów energetyki OPEC i Rosji, Według Reutersa.
Arabia Saudyjska wcześniej odrzuciła prośby USA Zwiększenie produkcji poza długoterminową kwotę uzgodnioną z Rosją i innymi producentami spoza OPEC. Ale obawy, że niebotyczne ceny mogą popchnąć świat w recesję, wydają się skłaniać do ponownego przemyślenia.

Ropa Brent, globalny benchmark ropy, osiągnęła we wtorek 125 USD za baryłkę, najwyższy poziom od początku marca. Cena amerykańskiej ropy WTI osiągnęła prawie 120 USD za baryłkę. Od tamtej pory oba kraje wycofały się w odpowiedzi na doniesienia mediów, przy czym ropa Brent spadła o 2,3% poniżej 114 USD, a WTI spadła o 1,9% do 113 USD o 5 rano ET.

„[The] Spotkanie OPEC+, które odbędzie się dzisiaj, może mieć kluczowe znaczenie, jeśli Rosja otrzyma zwolnienie z kwot produkcyjnych, co pozwoli głównym producentom, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratom Arabskim, zwiększyć eksport, aby wypełnić lukę – zauważył Jeffrey Haley, starszy analityk rynku Region Azji i Pacyfiku w Oandzie.

Dodał: „Nic z tego nie złagodzi kryzysu rafineryjnego, który spowodował globalny wzrost cen benzyny i oleju napędowego, ale będzie to rzadka wiadomość dla światowej gospodarki i walki z inflacją”.

Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła mocarstwa zachodnie do zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej i produktów rafineryjnych. Na początku tego tygodnia Unia Europejska zgodziła się zakazać 90% rosyjskiej ropy do końca tego roku.

W tym samym czasie Rosja zaczęła ograniczać eksport gazu ziemnego do niektórych krajów UE – przyczyniając się do załamania dostaw energii, które pomogło wepchnąć inflację w USA i Europie do najwyższych poziomów od dziesięcioleci i cen Benzyna i olej napędowy do rekordowych szczytów.

Reuters zacytował w czwartek dwa źródła z OPEC+ W wyniku zachodnich sankcji w ostatnich miesiącach rosyjska produkcja ropy spadła o około 1 mln baryłek dziennie.

READ  DeLorean DMC odrodzi się jako elektryczny samochód sportowy w 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.