Chiński eksport spadł w grudniu mniej niż oczekiwano

Statki towarowe cumują w terminalu kontenerowym w porcie Lianyungang, prowincja Jiangsu we wschodnich Chinach, 7 grudnia 2022 r.

CFOTO | Publikowanie w przyszłości | Obrazy Getty’ego

PEKIN – chińska administracja celna poinformowała w piątek, że chiński eksport i import spadł w grudniu mniej niż oczekiwano.

Umiarkowana recesja oznacza, że ​​handel będzie rósł przez cały 2022 rok.

Chiński eksport spadł w grudniu o 9,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym w dolarach amerykańskich, nieco lepiej niż spadek o 10% przewidywany w ankiecie Reutera.

Chiński import spadł w grudniu o 7,5% rok do roku w dolarach amerykańskich, również lepiej niż oczekiwany przez Reuters spadek o 9,8%.

Silny eksport ożywił chińską gospodarkę w ciągu ostatnich dwóch lat. Ekonomiści spodziewają się jednak spowolnienia popytu ze strony Stanów Zjednoczonych i Europy.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Już w październiku chiński eksport zaczął spadać rok do roku – Po raz pierwszy od maja 2020 rzgodnie z informacjami o wietrze.

Agencja celna podała, że ​​przez cały rok 2022 chiński eksport wzrósł o 7,7%, a import o 1,1%.

Według oficjalnych danych transgraniczny handel elektroniczny między Chinami a innymi krajami wzrósł o 9,8% w 2022 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym do 2,11 biliona juanów (301,42 mld USD). Ten eksport bezpośredni do konsumentów wzrósł o 11,7% rok do roku.

Oznacza to jednak spowolnienie od 2021 r., kiedy transgraniczny handel elektroniczny w Chinach wzrósł o 15% do 1,98 bilionów juanów (311,5 mld USD), a eksport wzrósł o 24,5%.

Chiny Zmniejszył się import z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w 2022 r., podczas gdy te z ASEAN nieznacznie wzrosły.

READ  Steruj żurawiami po wygraniu zysków. Dlaczego akcje DE spadły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *