Chiński Xi potwierdza sprzeciw wobec stosowania sankcji gospodarczych

BOAO, Chiny, Chiny (21 kwietnia) (Reuters) – Prezydent Chin Xi Jinping powtórzył sprzeciw Chin wobec jednostronnych sankcji i „długoterminowej jurysdykcji” w przemówieniu w czwartek, nie odnosząc się bezpośrednio do środków karnych podjętych przez Zachód wobec Rosji za jej inwazja na Ukrainę.

Chiny wielokrotnie krytykowały zachodnie sankcje, w tym wobec Rosji, ale także uważały, by nie udzielić Moskwie pomocy, która mogłaby doprowadzić do sankcji wobec Pekinu.

Przemawiając na dorocznym Forum Boao Społeczności Azjatyckiej na południowej wyspie Hainan, Xi ostrzegł, że ekonomiczne „wycofanie się” i taktyka nacisku, taka jak odcinanie łańcuchów dostaw, nie zadziałają.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Chiny chciałyby przedstawić globalną inicjatywę bezpieczeństwa”, która podtrzymuje „zasadę niepodzielnego bezpieczeństwa”, powiedział Xi.

Ekran pokazuje chińskiego prezydenta Xi Jinpinga wygłaszającego przemówienie podczas ceremonii otwarcia Forum Boao dla Azji za pośrednictwem łącza wideo w centrum medialnym w Boao w prowincji Hainan w Chinach, 21 kwietnia 2022 r. REUTERS / Kevin Yao

„Musimy trzymać się zasady niepodzielności bezpieczeństwa, budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa oraz sprzeciwiać się budowaniu bezpieczeństwa narodowego w oparciu o brak bezpieczeństwa w innych krajach”.

Rosja nalegała, aby zachodnie rządy przestrzegały porozumienia z 1999 r., opartego na zasadzie „niepodzielnego bezpieczeństwa”, zgodnie z którą żaden kraj nie może zwiększyć swojego bezpieczeństwa kosztem innych. Czytaj więcej

Chiny i Rosja zbliżyły się coraz bardziej, a Chiny odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą Moskwa określa jako „operację specjalną”. Chiny obwiniają za kryzys na Ukrainie ekspansję NATO na wschód.

Xi powiedział, że potrzebne są wysiłki, aby ustabilizować globalne łańcuchy dostaw, ale powiedział również, że chińska gospodarka jest odporna, a jej długoterminowy trend się nie zmienił.

Chińska gospodarka stoi w obliczu trudności z powodu nieustannych wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, szczególnie w centrum gospodarczym Szanghaju. Podczas przemówienia Xi nie wspomniał o kryzysie koronawirusa w Chinach.

Dodatkowe reportaże autorstwa Kevina Yao, teksty autorstwa Tony’ego Munro i Yu Lun Tian; Montaż dokonali Shree Navaratnam, Bernard Orr i Simon Cameron-Moore

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *