PEKIN (AP) – Chiński rząd atakuje europejskich rolników zamiast niemieckich producentów samochodów, wszczynając dochodzenie w sprawie importu wieprzowiny do Unii Europejskiej. Nakładanie opłat tymczasowych W pojazdach elektrycznych wyprodukowanych w Chinach.
Ministerstwo Handlu nie wspomniało o taryfach na pojazdy elektryczne, ogłaszając w poniedziałek, że rozpoczyna dochodzenie antydumpingowe dotyczące wieprzowiny z Europy, ale posunięcie to jest powszechnie widoczne. Odpowiedź na działania UE W samochodach elektrycznych. Daje także Chinom kartę przetargową we wszelkich negocjacjach handlowych.
Chiny mogą nałożyć 25% podatek na import dużych pojazdów z silnikiem benzynowym w imię walki ze zmianami klimatycznymi, co mocno uderzy w Mercedesa i BMW. Przynajmniej na razie rząd uznaje publiczny sprzeciw niemieckiego przemysłu samochodowego wobec ceł UE i jego znacznej produkcji w Chinach.
Rynek chiński jest kluczowy dla niemieckich producentów samochodów, a szef krajowego stowarzyszenia motoryzacyjnego VDA określił ogłoszenie taryf UE z 12 czerwca jako kolejny krok w stronę globalnej współpracy. „W wyniku tego posunięcia ryzyko globalnego konfliktu handlowego jeszcze bardziej wzrasta” – stwierdziła w oświadczeniu Hildegard Muller.
Dochodzenie w sprawie importu wieprzowiny do UE obejmie szereg produktów, w tym świeżą i mrożoną wieprzowinę, jelita i inne narządy wewnętrzne. W zawiadomieniu wskazano, że może to zająć rok i może zostać przedłużone o sześć miesięcy.
Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu, powiedział reporterom w Brukseli, że unijne dotacje dla gospodarstw rolnych są „ściśle zgodne z naszymi zobowiązaniami w ramach WTO” i że Komisja będzie bardzo uważnie śledzić dochodzenie i interweniować, jeśli będzie to konieczne, aby zapewnić chińskie dochodzenie. Jest zgodny z zasadami WTO.
Chińscy urzędnicy twierdzą, że rozpoczną unijne dochodzenie w sprawie subsydiów Pojazd elektryczny Produkcja w Chinach to „regularne zachowanie protekcjonistyczne”, które ignoruje zasady WTO. Unia Europejska planuje nałożyć tymczasowe cła w wysokości od 17,4% do 38,1% na pojazdy elektryczne z Chin na cztery miesiące, począwszy od 4 lipca. Dotyczą one pojazdów eksportowanych do Europy marek chińskich i zagranicznych, w tym Tesli.
Eksport produktów wieprzowych z UE do Chin w 2020 r. osiągnął najwyższą wartość 7,4 mld euro (7,9 mld dolarów). Od tego czasu spadły, osiągając w ubiegłym roku 2,5 miliarda euro (2,6 miliarda dolarów). Prawie połowa ogółu pochodziła z Hiszpanii.
„Musimy unikać eskalacji środków zaradczych dla handlu” – powiedział hiszpański minister gospodarki Carlos Cuerbo.
Interporc, hiszpańskie stowarzyszenie branży wieprzowej, oświadczyło w oświadczeniu, że „zapewnia pełną współpracę z władzami chińskimi” i dostarcza im niezbędne dokumenty.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.