Chiny po raz pierwszy wystrzeliwują rakiety nad Tajwan, gdy Pekin reaguje na wizytę Pelosiego

Pelosi spotkał się z premierem Japonii Fumio Kishidą w piątek rano, a ich uwaga skupiła się na Cieśninie Tajwańskiej, gdzie Chiny prowadzą ćwiczenia powietrzne i morskie, aby zaprotestować przeciwko wizycie rzecznika USA na Tajwanie na początku tego tygodnia.

Chiny wcześniej wystrzeliły rakiety na wody wokół Tajwanu – demokratycznej wyspy liczącej 24 miliony ludzi, którą Komunistyczna Partia Chin uważa za swoje terytorium, chociaż nigdy nie kontrolowała – zwłaszcza podczas kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej w latach 90. XX wieku.

Ale pociski latają nad wyspą wyraźny Znacząca eskalacja, a amerykańscy urzędnicy ostrzegają, że może być więcej w przyszłości.

„Oczekiwaliśmy, że Chiny podejmą takie kroki – w rzeczywistości opisałem je wam dość szczegółowo właśnie tego dnia” – powiedział w czwartek dziennikarzom w Białym Domu John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. . Oczekujemy również, że te środki będą kontynuowane, a Chińczycy będą nadal reagować w nadchodzących dniach. ”

Kirby dodał, że amerykański lotniskowiec pozostanie w rejonie wokół Tajwanu jeszcze przez kilka dni „aby monitorować sytuację”.

Przemawiając w piątek w Tokio, Pelosi oskarżył Chiny o próbę „izolowania Tajwanu”, zauważając wykluczenie wyspy z międzynarodowych grup, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.

„Mogą próbować uniemożliwić Tajwanowi odwiedzanie lub uczestnictwo w innych miejscach, ale nie izolują Tajwanu, uniemożliwiając nam podróżowanie tam” – powiedziała.

Dodała, że ​​jej wizyta na Tajwanie miała na celu utrzymanie status quo, a nie jego zmianę.

Kishida powiedział w piątek, że chińskie ćwiczenia wojskowe są „poważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa naszego kraju i jego mieszkańców” i wezwał do natychmiastowego wstrzymania ćwiczeń. Dodał, że Japonia i Stany Zjednoczone „będą współpracować w celu utrzymania stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Pociski nie stanowią zagrożenia

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół wyspy w czwartek i wystrzeliły kilka pocisków w kierunku wód w pobliżu północno-wschodniego i południowo-zachodniego Tajwanu dzień po wyjeździe Pelosiego.

READ  Słoń zabija starszą kobietę, po czym wraca, by podeptać jej ciało na pogrzebie w Indiach

Chiński ekspert wojskowy potwierdził państwowemu nadawcy CCTV, że konwencjonalne pociski przelatywały nad główną wyspą Tajwanu, w tym nad przestrzenią powietrzną objętą pociskami obronnymi Tajwanu.

„Uderzamy w cele pod okiem amerykańskiego systemu walki Aegis, co oznacza, że ​​chińska armia rozwiązała problemy z trafieniem celów dalekiego zasięgu w wodzie” – powiedział generał dywizji Ming Xiangqing, profesor strategii w Obronie Narodowej. Uniwersytet. w Pekinie.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu pod koniec czwartku, że pociski przeleciały nad atmosferą, a zatem nie stanowią zagrożenia dla wyspy.

Ministerstwo poinformowało, że władze nie wydały ostrzeżeń o nalotach, ponieważ spodziewały się, że pociski spadną na wody na wschód od Tajwanu. Departament dodał, że nie ujawni więcej informacji o trajektorii pocisku, aby chronić jego zdolności wywiadowcze.

Chiny wystrzeliwują rakiety w pobliżu Tajwanu podczas ćwiczeń z żywym ogniem, gdy Armia Ludowo-Wyzwoleńcza oblega wyspę

Japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało w czwartek, że uważa się, że pięć pocisków balistycznych spadło w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, w tym cztery, które prawdopodobnie przeleciały nad Tajwanem.

„To poważny problem dotyczący bezpieczeństwa Japonii i jej obywateli. Zdecydowanie go potępiamy” – powiedział dziennikarzom japoński minister obrony Nobuo Kiichi na konferencji prasowej.

W czwartek Chiny wysłały również 22 samoloty bojowe do Tajwańskiej Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej (ADIZ) – wszystkie przekroczyły linię środkową, która wyznacza punkt środkowy między wyspą a Chinami kontynentalnymi nad Cieśniną Tajwańską.

Przybywa na piętach podobnych chińskich najazdów poprzedniego dnia przez niegdyś nieoficjalną, ale bardzo szanowaną granicę linii środkowej między Pekinem a Taipei.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu, że czwartkowe najazdy przeprowadziło 12 myśliwców Su-30, osiem myśliwców J-11 i dwa myśliwce J-16.

Później w czwartek ministerstwo poinformowało, że zauważyło cztery drony przelatujące nad „zakazanymi wodami” wokół kontrolowanych przez Tajwan wysp Kinmen w pobliżu Chin kontynentalnych. Ministerstwo poinformowało, że tajwańskie wojsko wystrzeliło flary, aby ostrzec drony, aby trzymały się z daleka, ale nie określiło typu ani źródła urządzeń.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) przeprowadza testy rakietowe na wodach u wschodniego wybrzeża Tajwanu z nieujawnionego miejsca 4 sierpnia 2022 r.

Zakłócenia w handlu

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen potępił chińskie ćwiczenia wojskowe jako „nieodpowiedzialne”, mówiąc, że stanowią „celową i ciągłą eskalację gróźb militarnych”.

READ  Rosyjskie embargo na ropę w Europie może oznaczać nowy światowy ład energetyczny

„Muszę podkreślić, że nie dążymy do eskalacji różnic ani wzniecania sporów, ale będziemy energicznie bronić naszej suwerenności i integralności narodowej, a także chronić demokrację i wolność” – dodała.

Podziękowała także Grupie Siedmiu, do której należą największe gospodarki świata, która w środę wydała oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie ćwiczeniami ogniowymi w Chinach i apelowała do Pekinu, by nie zmieniał status quo w regionie.

Ćwiczenia zakłóciły również rozkłady lotów i statki, a niektóre loty międzynarodowe zostały odwołane, a statki wezwały do ​​korzystania z alternatywnych tras do wielu portów na wyspie.

Chińskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że przeprowadzi ćwiczenia w sześciu regionach wokół Tajwanu, ostrzegając okręty i samoloty przed pozostawaniem poza regionami podczas ćwiczeń.

Cieśnina Tajwańska jest głównym szlakiem handlowym statków przewożących towary między głównymi gospodarkami Azji Północno-Wschodniej, takimi jak Chiny, Japonia, Korea Południowa i resztą świata.

Gawon Bae i Yong Xiong z CNN w Seulu, Emiko Jozuka w Tokio, Laura He w Hongkongu, Eric Cheung w Taipei i Sam Fossum z Waszyngtonu przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.