Chiny rozpoczęły „chirurgiczny” odwet na zagranicznych firmach po amerykańskiej blokadzie technologicznej

Chiny zaczęły atakować zachodnie interesy w tym kraju po pięciu latach eskalacji ograniczeń handlowych i technologicznych prowadzonych przez Stany Zjednoczone pod rządami prezydentów Donalda Trumpa i Joe Bidena.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy chińscy urzędnicy nałożyli nowe sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe Lockheed Martin i Raytheon, wszczęli dochodzenie w sprawie amerykańskiego producenta mikroukładów Micron, dokonali nalotu na amerykańską firmę zajmującą się badaniem due diligence Mintz, aresztowali lokalnych pracowników i najwyższego dyrektora japońskiej grupy Astellas Pharma . Londyński Deloitte został ukarany rekordową grzywną. Jak wynika z przeglądu Departamentu Handlu, administracja prezydenta Xi Jinpinga rozważa obecnie ograniczenie dostępu Zachodu do materiałów i technologii niezbędnych dla globalnego przemysłu samochodowego.

Reakcja na to, co Pekin nazywa „blokadą technologiczną” prowadzoną przez Stany Zjednoczone, ujawnia strategię Xi polegającą na wąskim atakowaniu branż i firm przy niewielkim ryzyku zaszkodzenia własnym interesom Chin.

Powiedział Paul Heinel, były chiński doradca prezydenta USA George’a W. Busha i Baracka Obamy.

Jednak decyzja o przeprowadzeniu nalotów i zatrzymaniu pracowników zagranicznych firm zrodziła widmo eskalacji przez Pekin dyplomacji zakładników w przypadku pogorszenia stosunków z Zachodem.

Fabryka Półprzewodników Micron

Chiny niedawno wszczęły dochodzenie w sprawie amerykańskiego producenta chipów Micron © GDA / AP

Według dwóch osób z zagranicznych grup doradczych ds. ryzyka, sprawy Mintz i Astillas spowodowały pilny przegląd bezpieczeństwa personelu i natychmiastowe zawieszenie niektórych planów podróży do Chin.

„To był dzwonek alarmowy dla branży” – powiedziała jedna osoba. „Jest to trudne dla podmiotów zajmujących się badaniem due diligence – poziom paranoi w Chinach jest bardzo wysoki – ale dotyczy to również firm usługowych i grup „premium”, takich jak Bain, McKinsey i Boston Consulting Group”.

Eksperci stwierdzili, że Japonia jest szczególnie narażona na pekińską dyplomację zakładników, ponieważ brakuje jej własnej zaawansowanej agencji wywiadowczej i narzędzi do negocjowania powrotu obywateli.

Odkąd Chiny uchwaliły ustawę antyszpiegowską w 2014 roku, aresztowano 17 obywateli Japonii. Japońskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że pięciu z nich, w tym pracownik Astelas, pozostaje w areszcie.

W lutym Chiny nałożyły nowe sankcje na Lockheed i Raytheon, dwie największe amerykańskie firmy zbrojeniowe. Posunięcie to odzwierciedlało chiński sprzeciw wobec sprzedaży broni Tajwanowi, ale miało niewielki wpływ komercyjny, ponieważ grupom nie pozwolono sprzedawać sprzętu wojskowego do Chin.

Dochodzenie Pekinu w sprawie Micron, rozpoczęte w zeszłym miesiącu ze względów bezpieczeństwa narodowego, jest postrzegane jako najwyraźniejsza oznaka rozmachu odwetu ze strony Xi.

Dexter Roberts, starszy członek atlantyckiego think-tanku Rady Atlantyckiej, powiedział, że był zaskoczony powściągliwością Pekinu, biorąc pod uwagę, że prowadzona przez Stany Zjednoczone kampania mająca na celu odizolowanie Chin od podstawowych technologii wytwarzania chipów „trafiła w samo serce chińskiego globalnego ambicje techniczne”.

Pomimo gniewu Pekinu, planiści ekonomiczni Xi obawiają się podważenia wysiłków mających na celu wykorzystanie zagranicznych inwestorów do pomocy w ponownym uruchomieniu chińskiej gospodarki po pandemii. Oznacza to, że Pekin ma powstrzymać się od działań przeciwko firmom i branżom, które są postrzegane jako kluczowe dla ożywienia gospodarczego.

„Wszystko sprowadza się do tego, że Chiny stoją w tym roku przed wieloma wyzwaniami, zwłaszcza po stronie gospodarczej” – powiedział Roberts. „Ostatnią rzeczą, jaką powinni zrobić, to dać się rozproszyć bardziej wrogim stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi”.

W następstwie rekordowej grzywny w wysokości 31 milionów dolarów nałożonej przez Departament Skarbu na Deloitte za niedociągnięcia w audycie, eksperci stwierdzili, że spodziewają się zwiększonej presji na firmy księgowe Wielkiej Czwórki.

Cheng Lin, profesor rachunkowości w China European International Business School w Szanghaju, powiedział, że chociaż jakość audytu od dawna stanowi problem dla firm zagranicznych i krajowych, „głównym czynnikiem napędzającym” były obawy Pekinu dotyczące danych i bezpieczeństwa narodowego.

Przemysł motoryzacyjny przygotowuje się również na wyniki przeglądu ograniczeń eksportowych technologii przeprowadzonego przez Departament Handlu w 2022 r., w tym potencjalnych kontroli niektórych materiałów ziem rzadkich i technologii lidar wykorzystywanej do mapowania samojezdnych samochodów.

Każda decyzja Chin o „wzmocnieniu swojej dominacji w górnictwie i rafinacji” materiałów używanych do produkcji samochodów elektrycznych wywoła „natychmiastowy niepokój w Stanach Zjednoczonych, Europie, Japonii i Korei”, powiedział Tu Li, założyciel Sino Auto Insights, firmy konsultingowej firma w Pekinie. rządy”.

Arthur Cropper, szef badań w Gavekal Dragonomics, firmie konsultingowej w Pekinie, powiedział, że ograniczenia mogą być również wykorzystane jako dźwignia przetargowa do poluzowania kontroli półprzewodników.

Sue Kim, była analityczka CIA i ekspertka ds. Azji, spodziewa się, że działania odwetowe Pekinu będą się rozszerzać, ponieważ wydaje się, że nie ma krótkoterminowego rozwiązania stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Przy tak wielu elementach rywalizacji USA-Chiny Pekin ma wiele dźwigni, które może pociągnąć, w tym wywieranie presji na sojuszników i partnerów USA, których gospodarki zależą od handlu z Chinami” – powiedziała.

Dodatkowe raporty Primrose Riordan w Hong Kongu

READ  Piloci Batik Air: Władze Indonezji podały, że samolot zboczył z toru lotu po tym, jak obaj piloci zasnęli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *