Chiny wysyłają 3 astronautów na nową stację kosmiczną

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Trzej astronauci wystrzelili we wtorek na chińską stację kosmiczną, która była prawie ukończona, rozpoczynając długoterminową obecność tego kraju w kosmosie.

To wielkie osiągnięcie ambitnego chińskiego programu kosmicznego, który bada niewidoczną stronę Księżyca i Marsa. nauczyciel Oznacza to również wieloletnią rolę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako jedynego miejsca ciągły człowiek Zajęcie orbity okołoziemskiej dobiega końca.

Trzej astronauci na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-15 wystartowali we wtorek o godzinie 23:08 czasu lokalnego (10:08 czasu wschodniego) z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi w Mongolii Wewnętrznej. Oczekuje się, że statek kosmiczny Shenzhou-15 zadokuje do stacji kosmicznej Tiangong około 6,5 godziny po starcie.

Przybycie trzech astronautów – Fei Junlong, Deng Qingming i Zhang Le – będzie pierwszą rotacją załogi na stacji kosmicznej, z dwoma zespołami zachodzącymi na siebie przez pięć do 10 dni przed załogą Shenzhou-14, która wylądowała na stacji w czerwcu. , wraca na Ziemię.

Misja Shenzhou-15 zakończy budowę oczekiwanego miejsca orbitalnego do końca grudnia i rozpocznie pierwszy etap jego „zastosowania i rozwoju”, powiedział na konferencji prasowej Ji Qiming, zastępca dyrektora Chińskiej Agencji Kosmicznej we wtorek. Poniedziałek, według państwowych mediów Xinhua.

W trakcie misji, jak podają państwowe media, załoga przeprowadzi także ponad 40 eksperymentów i testów z zakresu nauk o kosmosie, medycyny kosmicznej i technologii kosmicznej, a także od trzech do czterech lotów kosmicznych – do wykonania przez astronautów w skafandry kosmiczne.

Oczekuje się, że po zakończeniu budowy stacja kosmiczna będzie działać przez 15 lat. Według CMSA Chiny planują co roku uruchamiać dwie misje załogowe i dwie misje towarowe na stację.

Tiangong, co oznacza Niebiański Pałac, jest mniejszy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale podobny w swojej modułowej konstrukcji. Nowa stacja kosmiczna pomieści trzech astronautów zamiast sześciu.

Przedstawiciele NASA powiedzieli, że tak ISS przechodzi na emeryturęwspółpracy między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Japonią, Kanadą i Europejską Agencją Kosmiczną, w roku 2030.

ale, Rosja zagroziła wycofaniem się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2024 rokuUtrudniłoby to obsługę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, powiedziała dr Stefania Paladini, wykładowca globalnej ekonomii i bezpieczeństwa na Birmingham City University w Wielkiej Brytanii.

„Nie ma jasności co do przyszłości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2024 roku. Podczas gdy Stany Zjednoczone wydają się zobowiązane do przedłużenia jej życia do 2030 roku, Rosja zagroziła wycofaniem swojego udziału po tej dacie (co sprawiłoby, że) Paladini, autor książki The New Frontiers of Space: Economic Implications, Security Issues, and Evolving Scenarios, powiedział:

„Chińska stacja kosmiczna może przez jakiś czas pozostać jedyną ludzką obecnością na orbicie okołoziemskiej”.

Oczekuje się, że będzie gospodarzem nowej stacji kosmicznej 1000 eksperymentów naukowych w ciągu swojego życia.

Większość eksperymentów na pokładzie Tiangong będzie obejmować badania pochodzące z Chin, ale z tego kraju Wezwał międzynarodowych naukowców do eksperymentów, w tym do tego, jak guzy nowotworowe mogą wchodzić w interakcje z zerową grawitacją.

Chińscy astronauci od dawna są wykluczani z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu sprzeciwu politycznego i ograniczeń prawnych Stanów Zjednoczonych. Jednak astronauci CMSA Szkolili się ze swoimi odpowiednikami w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Nie jest jasne, czy Chiny przyjmą astronautów z innych krajów na swojej stacji kosmicznej Molly Silk, doktorantka na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, która koncentruje się na chińskim programie kosmicznym, powiedziała, że ​​wierzy, że w nadchodzących latach odwiedzą go międzynarodowi astronauci.

„Wielu europejskich astronautów uczy się chińskiego, aby lepiej współpracować ze swoimi chińskimi odpowiednikami, co sugeruje, że wizyta CSS może być na stole. Pakistan próbuje również skoordynować z Chinami wysłanie pierwszego astronauty w kosmos” – powiedziała.

Ten projekt pokazuje światu, że Chiny mają zarówno wizję, jak i możliwości, aby dokonać tak trudnego wyczynu. CSS nie tylko pozwoli Chinom i innym krajom na przeprowadzanie eksperymentów w kosmosie, ale posłuży jako ważny punkt kontrolny dla planowanej przez Chiny międzynarodowej bazy badawczej na Księżycu”.

Na początku tego roku dwa moduły laboratoryjne stacji kosmicznej – Wentian i Mingtian – zadokowały wzdłuż głównej kabiny Tianhe, głównej przestrzeni życiowej astronautów.

Laboratorium Mengtian zostało wystrzelone przez chińską rakietę Long March 5B, Pozostałość sprawiła, że ​​ponownie nie dało się nimi zarządzaćmiw atmosferze ziemskiej na początku listopada.

To czwarty nienadzorowany powrót rakiety Long March 5B, odkąd chińska agencja kosmiczna zaczęła nią latać dwa lata temu, ponieważ statek został zaprojektowany bez wyposażenia potrzebnego do bezpiecznego lądowania.

Przedstawiciele NASA skrytykowali Chiny za podejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Jednak we wtorek wystrzelono mniejszą chińską rakietę Long March-2F, używaną do lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Co wcześniej mówili eksperci Mniej prawdopodobne jest wytwarzanie niebezpiecznych zanieczyszczeń.

READ  Rosja twierdzi, że intensyfikuje działalność w ukraińskich miastach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *