Chiny wysyłają wojska do Rosji na ćwiczenia „Wostok”

Członkowie Team China pracują ze swoimi czołgami Typ 96A podczas zawodów Tank Biathlon na Międzynarodowych Igrzyskach Wojskowych 2022 w Alabino, pod Moskwą, Rosja, 16 sierpnia 2022. REUTERS / Maxim Shemetov

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

PEKIN (Reuters) – Chińskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że chińskie wojska udadzą się do Rosji, aby wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych prowadzonych przez kraj goszczący, w tym Indie, Białoruś, Mongolię, Tadżykistan i inne kraje.

Resort stwierdził w oświadczeniu, że udział Chin we wspólnych ćwiczeniach „nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją międzynarodową i regionalną”.

W zeszłym miesiącu Moskwa ogłosiła plany przeprowadzenia ćwiczeń „Wostok” (Wschód) od 30 sierpnia do 5 września, mimo że prowadzi kosztowną wojnę na Ukrainie. Powiedziała wtedy, że niektóre obce siły wezmą udział bez wymieniania ich. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ostatnie takie ćwiczenie odbyło się w 2018 roku, kiedy po raz pierwszy wzięły w nim udział Chiny.

Chińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego udział w ćwiczeniach jest częścią trwającej corocznej umowy o współpracy dwustronnej z Rosją.

„Celem jest pogłębienie praktycznej i przyjaznej współpracy z armiami uczestniczących krajów, zwiększenie poziomu strategicznej współpracy między uczestniczącymi stronami oraz zwiększenie zdolności reagowania na różne zagrożenia bezpieczeństwa” – napisano w oświadczeniu.

Za rządów chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina stosunki między Pekinem a Moskwą umocniły się.

Krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego Pekin i Moskwa ogłosiły „bez granic” partnerstwo, chociaż amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie widzieli, jak Chiny unikały amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję ani nie dostarczały jej sprzętu wojskowego.

READ  Kamala Harris wyrusza do Polski w trakcie starcia o myśliwce - US Polityka NA ŻYWO | Wiadomości z USA

Wschodni Okręg Wojskowy Rosji obejmuje część Syberii i ma siedzibę w Chabarowsku, w pobliżu granicy z Chinami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Yu Lun Tian i Tony’ego Munroe; Montaż przez Andrew Cawthorne’a, Bernadette Bohm i Alexa Richardsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.