Co powinieneś wiedzieć o SLS, Orion

NASA planuje wystrzelić misję Artemis I w poniedziałek z Kennedy Space Center na Florydzie, wysyłając rakietę Space Launch System (SLS) i kapsułę Orion w ponad miesięczną podróż wokół Księżyca. –

Bezzałogowy start oznacza debiut najpotężniejszej rakiety, jaką kiedykolwiek zbudowano, i rozpoczyna długo oczekiwany powrót NASA na powierzchnię Księżyca. Jest to pierwsza misja w programie księżycowym NASA Artemis, w ramach której astronauci agencji mają wylądować na Księżycu w ramach trzeciej misji w 2025 roku.

Chociaż Artemis I nie będzie przewoził astronautów i nie wyląduje na Księżycu, misja ma kluczowe znaczenie dla wykazania, że ​​potworna rakieta i kapsuła kosmiczna NASA mogą zapewnić obiecane możliwości. Artemis I został opóźniony od lat, ponieważ program przekroczył miliardy z budżetu.

Rakieta Artemis I Moon NASA zostaje wystrzelona do kompleksu startowego 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie 16 sierpnia 2022 roku.

Chandan Channa | AFP | Obrazy Getty

Misja Artemis I wyznacza krytyczny punkt zwrotny w planach księżycowych NASA.

Pomimo opóźnień i absorpcji znacznej części stosunkowo niewielkiego budżetu NASA, jak na standardy agencji federalnych, program Artemis ma silne, ponadpartyjne poparcie polityczne.

Urzędnicy oszacowali w 2012 r., że opracowanie rakiety SLS kosztowałoby 6 miliardów dolarów, debiutując w 2017 r. i noszącej 500 milionów dolarów za cenę startu. Ale pocisk dopiero startuje, po tym, jak jego opracowanie kosztowało ponad 20 miliardów dolarów, a jego pocisk… Cena za premierę wzrosła do 4,1 miliarda dolarów.

Inspektor generalny NASA, audytor wewnętrzny, powiedział na początku tego roku, że Artemis nie jest „zrównoważonym” programem księżycowym, o którym mówią urzędnicy agencji. Agencja ustaliła, że ​​na program wydano już ponad 40 miliardów dolarów i prognozuje, że NASA wyda 93 miliardy dolarów na ten wysiłek do 2025 roku – kiedy planowane jest pierwsze lądowanie.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba szpieguje najstarsze galaktyki, jakie kiedykolwiek zaobserwowano

Ale nawet data 2025 jest wątpliwa, według inspektora generalnego NASA, który powiedział, że technologie rozwojowe potrzebne do lądowania na Księżycu prawdopodobnie nie będą gotowe najwcześniej przed 2026 rokiem.

Plan Artemis NASA opiera się również na sukcesie innej rakiety-potwora: statku kosmicznego SpaceX. W zeszłym roku agencja przyznała SpaceX kontrakt o wartości 2,9 miliarda dolarów na opracowanie księżycowej wersji rakiety, która miała służyć jako załoga lądowania na Księżycu dla misji Artemis III.

SpaceX zaczął na poważnie testować statek kosmiczny Starship w 2019 roku, ale tak się nie dzieje Pocisk nie wszedł jeszcze na orbitę.

Grupa wykonawców lotniczych w Stanach Zjednoczonych obsługuje sprzęt, infrastrukturę i oprogramowanie dla Artemis I – BoeingA Lockheed MartinA Northrop GrummanA Rakieta odrzutowa A Jacobs wysiłek napędowy. Według NASA program Artemis wspiera około 70 000 miejsc pracy w całym kraju.

Zaangażowanych jest również kilka ośrodków NASA, innych niż Kennedy’s jako miejsce startu – w tym Centrala DC, Marshall w Alabamie, Stennis w Mississippi, Ames w Kalifornii i Langley w Wirginii.

Jeśli problemy techniczne lub pogodowe opóźnią próbę uruchomienia 29 sierpnia, NASA ma zaplanowane daty uruchomienia zapasowego na 2 i 5 września.

Oto, co powinieneś wiedzieć o premierze:

Pocisk: SLS

Ogromna rakieta księżycowa NASA SLS na szczycie statku kosmicznego Orion wystrzeliła z budynku Vehicle Assembly Building w Kennedy Space Center w drodze do wystrzelenia kompleksu 39B na próbę startu 17 marca 2022 r. w Cape Canaveral na Florydzie.

Paweł Hennessy | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Stojący na szczycie 322-metrowego wieżowca SLS jest złożonym pojazdem zbudowanym na technologiach używanych i ulepszonych z programów promu kosmicznego NASA i Apollo.

W pełni zasilany SLS waży 5,7 miliona funtów i wytwarza do 8,8 miliona funtów ciągu — o 15% więcej niż pociski Saturn V z ubiegłego stulecia. SLS wykorzystuje cztery silniki RS-25 zasilane paliwem płynnym, które latały na promie kosmicznym, zanim został przerobiony i zmodernizowany, a także parę silników rakietowych na paliwo stałe.

Pierwotny stopień SLS uzyskuje swój pomarańczowy kolor z systemu ochrony termicznej, który go pokrywa, izolacji z pianki natryskowej. W pierwszych trzech misjach Artemis NASA używa innego typu SLS, znanego jako Block 1. W kolejnych misjach NASA planuje wprowadzić bardziej solidny wariant, znany jako Block 1B.

Kapsułka: Orion

Statek kosmiczny NASA Orion

Źródło: NASA

Kapsuła Orion NASA może zabrać czterech astronautów na misje trwające do 21 dni bez dokowania z innym statkiem kosmicznym. Jego sercem jest jednostka załogowa, zaprojektowana tak, aby wytrzymać trudne warunki dalekiego lotu kosmicznego.

Po starcie Orion jest tankowany i napędzany przez European Service Module, zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i wykonawcę Airbusa.

W przypadku Artemis I wewnątrz kapsuły Orion będą trzy manekiny, które będą zbierały dane za pomocą czujników na temat tego, czego doświadczą astronauci podczas podróży na Księżyc i z Księżyca. Powrót na Ziemię będzie szczególnie ważny, ponieważ Orion powróci do ziemskiej atmosfery z prędkością 25 000 mil na godzinę. Osłona termiczna chroni zewnętrzną część Oriona, a zestaw spadochronów spowolni go przed lądowaniem mgły w oceanie.

Misja wokół Księżyca

Rakieta NASA Artemis Moon znajduje się w kompleksie startowym 39B w Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie, 15 czerwca 2022 r.

Ewa Marie Ozkategi | AFP | Obrazy Getty

Artemis I przejedzie około 1,3 miliona mil w ciągu 42 dni, obejmując kilka faz. Po oddzieleniu się od SLS, kapsuła rozmieści panele słoneczne i rozpocznie wielodniową podróż na Księżyc – oddalając się od orbity Ziemi w tak zwanym „zastrzyku krzyżowo-księżycowym”.

NASA planuje przelecieć Oriona 60 mil nad powierzchnią Księżyca, zanim przejdzie na szeroką orbitę wokół ciała księżycowego. Aby powrócić, Orion użyje grawitacji księżyca, aby pomóc mu powrócić na orbitę Ziemi.

Oczekuje się, że Orion zatonie w Oceanie Spokojnym – u wybrzeży San Diego w Kalifornii – gdzie zespół z NASA i Departamentu Obrony odzyska kapsułę.

Oprócz manekinów na pokładzie Oriona, Artemis I przewozi kilka ładunków, takich jak satelity sześcienne, pokazy techniczne i badania naukowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *