Co wiesz w tym tygodniu

W tym tygodniu w rozmowie z inwestorami zdominuje Rezerwa Federalna.

Ostatnie posiedzenie banku centralnego odbędzie się we wtorek i środę, 14-15 czerwca, kiedy Fed ma ogłosić kolejną podwyżkę o co najmniej 0,50% swojej referencyjnej stopy procentowej w środę po południu.

Po środowym ogłoszeniu polityki UE o godzinie 14:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella o 14:30 czasu wschodniego. W środę Fed opublikuje również najnowsze podsumowanie oczekiwań gospodarczych, przedstawiające oczekiwania urzędników na przyszły wzrost PKB, inflację i podwyżki stóp procentowych.

Po piątkowych danych inflacyjnych inwestorzy szykują się teraz na możliwość ostrzejszych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną, być może już w tym tygodniu.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, przemawia na konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 4 maja 2022 r. w Waszyngtonie. (Zdjęcie: Win McNamee / Getty Images)

Majowy indeks cen konsumpcyjnych (CPI) opublikowany przez Biuro Statystyki Pracy niespodziewanie wzrósł o 8,6% W maju na Wall Street wywołało to zaniepokojenie, że inflacja w gospodarce USA coraz mocniej zakorzenia się, co może skłonić urzędników Rezerwy Federalnej do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu spowolnienia wzrostu kosztów.

„Determinacja Fedu w sprawie stabilności cen zostanie naprawdę przetestowana” – powiedział w nocie Sima Shah, główny główny strateg w Global Investors. „Podwyżki stóp muszą być bezlitośnie gwałtowne, aż inflacja w końcu zacznie zanikać, nawet jeśli gospodarka cierpi”.

To „nieustannie agresywne” stanowisko może obejmować podwyżkę stóp o 0,75% w środę, co według ekonomistów Barclays w piątek jest ich podstawową prognozą. „Historycznie, amerykański bank centralny unikał zaskakujących rynków – na przykład osiągając 75 punktów bazowych, gdy nie jest wyceniany” – powiedzieli ekonomiści Barclays kierowani przez Jonathana Millara w notatce dla klientów opublikowanej w piątek. „Ale w przyszłym tygodniu uważamy, że prawdopodobnie będzie to wyjątek”.

W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła w maju o 1% w porównaniu do 0,3% w kwietniu. Inflacja „bazowa”, która eliminuje bardziej zmienne koszty żywności i gazu, wzrosła o 6 proc. w porównaniu z majem rok wcześniej, więcej niż oczekiwano 5,9 proc.

READ  "Obawiam się, że to za mało między nami." Za 10 lat chcemy zakończyć działalność, ale oszczędzamy tylko 175 000 USD. Czy potrzebujemy fachowej pomocy?

Rosnąca inflacja i perspektywa bardziej agresywnych działań Rezerwy Federalnej ciążyły rynkom finansowym w zeszłym tygodniu.

Benchmarkowy indeks S&P 500 spadł w piątek o 2,9%, zbliżając się do najgorszych tygodniowych wyników od stycznia i zamykając powyżej 3900 – najniższego poziomu od trzech tygodni.

Spadek przyniósł również roczne straty do 18%, co ponownie zwróciło uwagę inwestorów na zamknięcie w strefie bessy lub o 20% poniżej ostatnich maksimów. Dow Jones stracił 880 punktów, czyli 2,7%, a Nasdaq Composite spadł o 3,5% pod koniec piątkowej sesji.

„Raport CPI jest kolejnym przypomnieniem, że rynki akcji nie będą już dłużej rozpieszczane polityką pieniężną”, powiedział w nocie John Lynch, dyrektor ds. inwestycji w Comerica Wealth Management.

Spadek ten objął również rynek obligacji. 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe przeżywają najgorszy rok w historii, tracąc do tej pory 12,8%, Według danych z Doradców ds. Związków. 10-letnia rentowność podwoiła się w 2022 r., z 1,52% na początku roku do 3,16% od piątkowego zamknięcia.

„Wyższy niż oczekiwano wskaźnik CPI przypieczętowuje transakcję z obawami inwestorów”, powiedział Mike Lowengart, dyrektor zarządzający strategii inwestycyjnej w E*Trade. „I chociaż konsumenci mogą doświadczać podwyżek cen w codziennym życiu, zwłaszcza przy dystrybutorze, rozczarowujące jest to, że nie mamy jeszcze osłony dla inflacji, pomimo wysiłków Fed”.

Oprócz komunikatu Fed w środę, inwestorzy będą uważnie przyglądać się najnowszemu raportowi o sprzedaży detalicznej, który ukaże się tego samego ranka. Oczekuje się, że dane Departamentu Handlu za maj pokażą, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,2% w zeszłym miesiącu, zwalniając z kwietniowego wzrostu o 0,9%. Wyłączając samochody i benzynę, tempo sprzedaży detalicznej prawdopodobnie spadło do 0,4% w maju, w porównaniu do 1% w poprzednim miesiącu.

„Wzrost wydatków na gaz i artykuły spożywcze wykazuje oznaki spowolnienia w różnych grupach dochodowych” – napisali ekonomiści Bank of America w niedawnej notatce. „Różnica między wzrostem wydatków w ciągu trzech lat w stanach o wysokiej produkcji ropy a tych o wysokich cenach gazu zmniejszyła się, co wskazuje, że kryzys inflacyjny jest powszechnie odczuwalny”.

READ  Rosja gwałtownie podnosi stopy procentowe, gdy sankcje obniżają rubla

Również na froncie danych ekonomicznych handlowcy otrzymają kolejny obraz inflacji w USA w tym tygodniu z Indeksu Cen Producentów (PPI), który zostanie opublikowany we wtorek.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg oczekiwali, że ceny producentów w maju wzrosną o 0,8%, w porównaniu do 0,5% w poprzednim miesiącu. W ujęciu rocznym ceny producentów mają wzrosnąć o 10,8% w maju, zwalniając z 11% wzrostu w kwietniu.

W przyszłym tygodniu spodziewanych jest niewiele raportów o zyskach przedsiębiorstw, z wynikami Oracle (ORCL(poniedziałek i Kroger)K) i Adobe (ADBECzwartek to najważniejsze wydarzenie tygodnia.

Kalendarz ekonomiczny

Poniedziałek: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Wtorek: Optymizm małych firm NFIBmaj (spodziewamy się 93,0, 93,2 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Wniosek końcowy PPIm/m, maj (0,8% oczekiwano, 0,5% w poprzednim miesiącu), Wniosek końcowy PPIr/r, maj (prognoza 10,8%, 11,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca)

Środa: Wnioski o kredyt hipoteczny MBAtydzień kończący się 10 czerwca (-6,5% w stosunku do poprzedniego tygodnia), imperium produkcyjneczerwiec (spodziewane 5,0, -11,6 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Postęp sprzedaży detalicznejm/m, maj (0,2% oczekiwano, 0,9% w poprzednim miesiącu), Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów i gazum/m, maj (0,4% oczekiwano, 1,0% w poprzednim miesiącu), indeks cen importowychm/m, maj (oczekiwano 1,2%, 0,0% w poprzednim miesiącu), Indeks cen importowych z wyłączeniem ropy naftowejm/m, maj (0,6% oczekiwano, 0,4% w poprzednim miesiącu), indeks cen importowychr/r, maj (12% w stosunku do poprzedniego miesiąca), Indeks cen eksportowychm/m, maj (oczekiwano 1,3%, 0,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca), Indeks cen eksportowychr/r, maj (18,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca), inwentaryzacja biznesowakwiecień (oczekiwano 1,2%, 2,0% w poprzednim miesiącu), Indeks rynku mieszkaniowego NAHBczerwiec (spodziewamy się 68, 69 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Decyzja FOMC o stawceMinimum, 15 cze (oczekiwano 1,25%, poprzednio 0,75%), Decyzja FOMC o stawcegórna granica, 15 czerwca (oczekiwano 1,50%, poprzednio 1,00%), Oprocentowanie sald rezerw16 czerwca (spodziewamy się 1,40%, do przodu 0,90%)

READ  Światowe akcje spadają z powodu inflacji w USA, komunikat EBC

Czwartek: pozwolenia na budowęmaj (oczekiwano 1,790 mln, 1,819 mln w stosunku do poprzedniego miesiąca, po korekcie do 1,823 mln), pozwolenia na budowęm/m, maj (oczekiwane -1,8%, -3,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca, zrewidowane do -3,0%) Indeks oczekiwań biznesowych Fed z Filadelfiiczerwiec (spodziewamy się 6,0, 2,6 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Wskaźniki skarg na bezrobocietydzień kończący się 11 czerwca (oczekiwano 215 000, 229 000 w ciągu poprzedniego tygodnia)

Piątek: Produkcja przemysłowam/m, maj (0,4% oczekiwano, 1,1% w poprzednim miesiącu), Wykorzystaj zdolnośćmaj (spodziewamy się 79,3%, 79,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca), Produkcja (SIC) Produkcjamaj (0,2% oczekiwano, 0,8% w poprzednim miesiącu), główny wskaźnikmaj (-0,4% oczekiwano -0,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca)

kalendarz zarobków

Poniedziałek

Zanim rynek się otworzy: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Po zamknięciu rynku: Inspiracja (ORCL)

Wtorek

Zanim rynek się otworzy: podstawowe i główne (CNM)

Po zamknięciu rynku: Rozpylać (CXM)

Środa

Zanim rynek się otworzy: John Wiley (WLY)

Po zamknięciu rynku: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Czwartek

Zanim rynek się otworzy: Kroger (K), Jbeil (JBL)

Po zamknięciu rynku: Cegła suszona na słońcu (ADBE)

Piątek

Zanim rynek się otworzy: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Po zamknięciu rynku: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Alexandra Semenova jest reporterką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze Umieść tweeta

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Śledź Yahoo Finance na ŚwiergotA InstagramA youtubeA FacebookA FlipboardA LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.