Coraz bardziej zacięty wyścig o miejsce premiera Wielkiej Brytanii Johnsona zawęża się do czterech

  • Sunak utrzymuje pozycję lidera w trzeciej turze głosowania
  • Tom Tugendhat został wyeliminowany z wyścigu, aby zastąpić Johnsona
  • Obawa, że ​​wyścig podzieli partię

LONDYN (Reuters) – Były brytyjski minister finansów Rishi Sunak utrzymał prowadzenie w wyścigu o zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii w poniedziałek, a inny kandydat odszedł, pozostawiając czterech kandydatów w coraz bardziej zaciekłej rywalizacji o następcę Borisa Johnsona.

Sunak otrzymał 115 głosów w trzecim głosowaniu na konserwatywnych deputowanych w poniedziałek, wyprzedzając byłą sekretarz obrony Penny Mordaunt z 82 głosami i sekretarz stanu Liz Truss z 71 głosami.

Odkąd Johnson powiedział, że zrezygnuje na początku tego miesiąca po tym, jak jego pogrążona w skandalach administracja straciła poparcie wielu członków jego rządzącej Partii Konserwatywnej, wyścig o jego następcę przybrał brzydki obrót, gdy kilku pretendentów zastrzeliło czołowego Sunaka.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Spotkał się z krytyką we wszystkim, od jego stanowiska w rządzie po fortunę żony przez tych, którzy walczą o dostanie się do drugiej tury dwóch ostatnich kandydatów, prawdopodobnie z sekretarzem stanu Trussem i Mordauntem, obecnie młodszym sekretarzem ds. handlu. przeciwnicy.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Tom Tugendhat, były żołnierz i krytyk Johnsona, który nie odgrywał żadnej roli w rządzie, został zdyskwalifikowany z poniedziałkowego konkursu o przywództwo, otrzymując najniższą liczbę głosów (31).

Były minister ds. równości Kimi Badenouche zajął czwarte miejsce w plebiscycie z 58 głosami.

A 358 prawodawców z rządzącej Partii Konserwatywnej zredukuje w tym tygodniu pole do dwóch ostatnich, eliminując za każdym razem kandydata z najmniejszą liczbą głosów. Wyniki kolejnego sondażu mają się pojawić we wtorek o godzinie 14:00 GMT.

Nowy premier zostanie ogłoszony 5 września, po tym, jak latem 200 000 członków Partii Konserwatywnej odda swoje głosy pocztą.

gorąca debata

Wyścig skoncentrował się na obietnicach lub żadnych obietnicach obniżenia podatków w czasie, gdy brytyjska gospodarka zmaga się z gwałtownie rosnącą inflacją, wysokim zadłużeniem i niskim wzrostem, który pozostawił ludzi z największym obciążeniem finansowym od dziesięcioleci.

READ  Przesłanie wideo Arnolda Schwarzeneggera wzywa Rosjan do przezwyciężenia rządowej dezinformacji

Truss również znalazła się pod ostrzałem za to, że powiedziała, że ​​zmieni mandat BoE. Czytaj więcej

W niedzielnej debacie telewizyjnej kandydaci zaatakowali się nawzajem z powodu swoich danych, a Truss i Snack wycofali się z trzeciej debaty zaplanowanej na wtorek, wśród zaniepokojenia konserwatystów, że kandydaci atakują swoich partyjnych kolegów. Czytaj więcej

„Naturą Partii Konserwatywnej jest prowadzenie ostrej debaty, a następnie zebranie się, gdy zostanie wybrany nowy przywódca. Nie mam wątpliwości, że to samo stanie się z tej okazji” – powiedział Reuterowi były minister Partii Konserwatywnej David Jones.

Sunak powiększył przewagę nad Mordauntem, który stracił wsparcie i strzelił gorzej niż w drugiej rundzie.

Bukmacher Ladbrokes powiedział w poniedziałek, że Truss, która w trzeciej turze otrzymała siedem głosów więcej niż w drugiej, jest teraz kandydatem numer dwa, wyprzedzając Mordaunta, ale za Sunakiem.

Kampania Truss próbowała poprzeć ich argumenty za obniżkami podatków, powołując się na raport Centre for Economic and Business Research, think tanku sektora prywatnego, który pokazał, że istnieje większe pole manewru niż wyższe dochody z podatków.

Jednak Michael Saunders, wysoki rangą urzędnik w Banku Anglii, odrzucił jej sugestię, że rząd powinien wyznaczyć „jasny kierunek podróży” dla polityki monetarnej, mówiąc, że najlepiej pozostawić podstawy brytyjskich ram bez zmian. Czytaj więcej

„Oczywiste jest, że rząd nie wyznacza kierunku podróży dla polityki pieniężnej” – powiedział Saunders, jeden z dziewięciu członków Komitetu Polityki Monetarnej, który ustalał stawki, podczas wydarzenia Resolution Foundation w Londynie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania: Elizabeth Piper, Kylie McClellan, Alistair Smoot, David Milliken i Andy Bruce; Redakcja: Hugh Lawson, William James i Toby Chopra

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wielokrotne eksplozje wstrząsają Charków, wschodnia Ukraina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *