Coraz więcej ludzi ewakuuje się z ukraińskiego Chersoniu, ponieważ rosyjscy okupanci odnawiają ostrzeżenia

Oleszki, Ukraina kontrolowana przez Rosję, październik 22 (Reuters) – Rosyjscy okupanci w ukraińskim mieście Chersoń powiedzieli opinii publicznej w sobotę, że siły ukraińskie muszą natychmiast wycofać się z powodu napiętej sytuacji wojskowej, gdy posuwają się naprzód.

Tysiące cywilów ucieka przez Dniepr od kilku dni po ostrzeżeniach o ukraińskiej ofensywie mającej na celu odzyskanie miasta. Ostatnie ostrzeżenie zostało wydane ze wznowioną pilnością.

„Zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny i przyjaciół! Nie zapomnij o dokumentach, pieniądzach, kosztownościach i ubraniach” – powiedzieli rosyjscy urzędnicy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W Oleszkach, na przeciwległym brzegu Dniepru, Reuters widział ludzi przybywających łodziami rzecznymi z Chersoniu z pudłami, torbami i zwierzętami domowymi. Kobieta nosi pod jedną pachą niemowlę, a pod drugą psa.

Niektóre łodzie były załadowane warzywami i paletami żywnościowymi. Pracownicy rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych wywozili na statkach osoby starsze i dzieci na wózkach. Rodziny czekały na wsiadanie do autobusów na zaanektowany przez Rosję Krym.

„Tak naprawdę nie chcę (wychodzić), wciąż jestem w pracy” – powiedział Reuterowi jeden z mieszkańców. „Chcieliśmy zostać w okolicy, ale teraz nie wiemy”.

Bitwa o Chersoń, który był pod kontrolą Rosji przez prawie ośmiomiesięczną wojnę, wydaje się osiągać krytyczny punkt, ponieważ zbliżające się siły ukraińskie grożą odepchnięciem wojsk rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru.

Szef regionu założonego przez Rosję powiedział w tym tygodniu, że Rosja planuje ewakuować 10 000 mieszkańców dziennie z Chersoniu i że Rosja przygotowuje się do przyjęcia mieszkańców w oczekiwaniu na kontrofensywę z Ukrainy.

Mimo ostatniego ostrzeżenia władze okupacyjne zaprosiły w sobotę mieszkańców miasta na „Wieczór rosyjskiej literatury, muzyki i sztuki” w chersońskim Pałacu Kultury, czytając książkę i grając w zespole muzycznym.

READ  Joy Hoffmeister zdobył nominację Demokratów na gubernatora Oklahomy

Ukraina zaciemniła dostęp do informacji z frontu chersońskiego, ale rosyjski dowódca Siergiej Surowikin powiedział w tym tygodniu, że sytuacja w Chersoniu jest „już trudna” i że Rosja „nie wyklucza tam trudnych decyzji”.

Na odprawie w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły odparły ukraińskie próby przełamania linii kontroli w obwodzie chersońskim. Reuters nie mógł samodzielnie potwierdzić twierdzeń o polu bitwy.

Chersoń jest jedyną stolicą prowincji, którą Rosja zachowała nietkniętą od inwazji 24 lutego. Region Chersonia jest jednym z czterech, o których prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że Moskwa będzie uważała się za swoje terytorium „na zawsze”.

Putin powiedział, że jest gotów użyć broni jądrowej, jeśli to konieczne, aby chronić to, co Rosja uważa za swoją własną ziemię. Zapowiadana aneksja została potępiona jako nielegalna przez Ukrainę, jej sojuszników i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Caleb Davies i Mark Trevelyan; Montaż przez Edmunda Blaira

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.