Członkowie amerykańskiej tajnej służby zniszczyli wiadomości między 5 a 6 stycznia po tym, jak zostali o to poproszeni, powiedział strażnik

Członkowie amerykańskiej tajnej służby zniszczyli wiadomości tekstowe z 5 i 6 stycznia 2021 r., wkrótce po tym, jak inspektor generalny Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zażądał ich w ramach śledztwa w sprawie odpowiedzi agencji na atak na Kapitol. list, który inspektor generalny napisał do przywódców Kongresu i otrzymał od CBS News.

W liście do Komisji Bezpieczeństwa Krajowego Izby Reprezentantów i Senatu, inspektor generalny DHS Joseph Gaffari napisał, że urządzenia zostały wyczyszczone po prośbie o komunikację elektroniczną, mimo że jego biuro zostało powiadomione, że teksty zostały zniszczone w ramach programu wymiany urządzeń . .

„Po pierwsze, Departament poinformował nas, że kilka wiadomości tekstowych US Secret Service z 5 i 6 stycznia 2021 r. zostało zniszczonych w ramach programu wymiany urządzeń. USSS zniszczył te wiadomości tekstowe po tym, jak OIG zażądał od USSS zapisów komunikacji elektronicznej. przegląd wydarzeń na Kapitolu 6 stycznia w części” – napisał w liście Ghaffari.

„Po drugie, personel DHS wielokrotnie powtarzał inspektorom OIG, że nie wolno im dostarczać dokumentacji bezpośrednio do OIG i że takie rejestry muszą najpierw zostać sprawdzone przez prawników DHS” – kontynuował list. „Ten przegląd doprowadził do tygodniowych opóźnień w otrzymywaniu zapisów OIG i spowodował zamieszanie co do tego, czy wszystkie zapisy zostały wyprodukowane”.

Rzecznik amerykańskiego Secret Service Steve Kopec powiedział w oświadczeniu pod koniec czwartku, że Secret Service „złośliwie usunęła fałszywe wiadomości tekstowe” na wniosek inspektora generalnego DHS, dodając, że agencja „współpracuje w pełni z OIG w każdej sprawie”. Dzięki uprzejmości – czy to wywiady, dokumenty, e-maile czy SMS-y”.

„Po pierwsze, w styczniu 2021 roku, zanim OIG wszczęło jakiekolwiek śledztwo w tej sprawie, USSS rozpoczął przywracanie ustawień fabrycznych swoich telefonów komórkowych w ramach zaplanowanej, trzymiesięcznej migracji systemu. telefonów zgubiono” – kontynuował raport.

„DHS OIG po raz pierwszy zażądało komunikacji elektronicznej 26 lutego 2021 r., kiedy migracja była już w toku. Tajna Służba powiadomiła DHS OIG o utracie danych z niektórych telefonów, ale potwierdziła OIG, że nie wysłano żadnych tekstów. zagubiony w migracji”.

READ  Partygate: Boris Johnson ukarany grzywną za imprezy związane z blokadą na Downing Street

Według Kobka naleganie inspektora generalnego, że jego personel nie otrzymał „właściwego i terminowego dostępu do materiałów ze względu na rewizję adwokata”, było „wielokrotnie publicznie demaskowane” w raportach przed Kongresem. „Nie jest jasne, dlaczego OIG ponownie podnosi tę kwestię” – dodał.

Agencja nie zaprzeczyła jednak twierdzeniu inspektora generalnego, że niektóre wiadomości od agentów USSS zostały zniszczone podczas migracji.

Agencja poinformowała, że ​​Secret Service przekazała 786 176 niezredagowanych e-maili i 7678 wiadomości czatu Microsoft Teams do generalnego inspektora DHS od stycznia. 6 odnosi się do wszystkich dyskusji i szczegółów operacyjnych oraz ustaleń dotyczących tego samego. Wiadomości te zawierały wiadomości tekstowe od policji w Kapitolu do szefa tajnej służby mundurowej z prośbą o pomoc w nagłych wypadkach w Kapitolu.

Komisja Specjalna Izby Reprezentantów badająca atak z 6 stycznia na Kapitol odmówiła komentarza. Biuro Generalnego Inspektora DHS nie odpowiedziało natychmiast na prośbę CBS News o komentarz.

„Musimy dotrzeć do sedna sprawy, czy tajne służby zniszczyły akta federalne, czy utrudniły nadzór Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – powiedział senator Gary Peters, przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych. „Główny Inspektor DHS potrzebuje tych danych do prowadzenia niezależnego nadzoru, a opinia publiczna zasługuje na pełny obraz tego, co wydarzyło się 6 stycznia. Więcej informacji od Inspektora Generalnego DHS na temat tych zarzutów”.

Senator Rob Portman z Ohio, rangą członek senackiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, powiedział w oświadczeniu dla CBS News, że był „głęboko zaniepokojony” tym listem. „Konieczne jest, aby departament był przejrzysty wobec swojego inspektora generalnego, Kongresu i narodu amerykańskiego” – dodał Portman.

Dom Bezpieczeństwa Krajowego i Jan. 6 Rep. Penny Thompson z Mississippi, która przewodniczy obu komisjom, powiedziała w oświadczeniu dla CBS News, że „została poinformowana o usunięciu tych niezwykle niepokojących zapisów w przeszłości i odpowiednio zareaguje”.

READ  Meta mówi, że dzisiejsze sieci komórkowe nie są gotowe na metaware

Wiadomość o wysiłkach agencji mających na celu wymazanie komunikacji pojawia się po tygodniu w USA Dyrektor Secret Service James Murray ogłosił odejście ze swojego stanowiska. 32-letni weteran rządu centralnego planuje wyjazd pod koniec lipca.

List nie wskazuje, czy najwyższy zespół nadzoru DHS uważa, że ​​komunikacja elektroniczna została celowo usunięta w celu uniknięcia przejrzystości, ale zwiększa niepewność związaną z odpowiedzią Secret Service na rebelię z 6 stycznia.

W zeszłym miesiącu, Doradca Białego Domu Cassidy Hutchinson opisał byłego prezydenta Trumpa jako chęć odwiedzenia Kapitolu Z jego zwolennikami, podczas przesłuchania komisji 6 stycznia, kiedy Kongres był na wspólnej sesji liczenia głosów wyborczych.

Hutchinson zeznał, że 6 stycznia rozmawiał z doradcą Białego Domu Tonym Arnado w pokoju z agentem specjalnym Secret Service Robertem Engelem. Podczas spotkania Ornado ogłosił, że został prezydentem. Był „zły” w swoim pojeździe, gdy powiedziano mu, że nie może jechać do Kapitolu. Hutchinson powiedział, że powiedział coś w stylu: „Jestem prezydentem, zabierz mnie teraz do Kapitolu”. Intercept po raz pierwszy zgłosił list od generalnego inspektora DHS.

Kiedy ogłoszono, że musi wrócić do skrzydła zachodniego, Trump dotarł do przodu pojazdu i chwycił kierownicę, co skłoniło Engela do wzięcia go za rękę, Hutchinson powiedział, że Ornado mu powiedział.

Ale źródło zbliżone do Secret Service potwierdziło CBS News, że Engel i kierowca są gotowi zeznawać pod przysięgą, że żaden z mężczyzn nie został fizycznie zaatakowany ani zaatakowany przez Trumpa, a były prezydent nigdy nie zajrzał za kierownicę pojazdu.

Po zeznaniach Hutchinsona, rzecznik Secret Service Anthony Guglielmi powiedział, że agencja „współpracuje” z grupą i „w tym odpowiada na akta… w sprawie nowych zarzutów”, które pojawiły się w śledztwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.