Daimler Trucks twierdzi, że stoi w obliczu ogromnej presji w łańcuchu dostaw

Zamieszanie w łańcuchu dostaw rozprzestrzenia się na całym świecie, a szef największego na świecie producenta ciężarówek ostrzegł, że brak części zamiennych spowalnia produkcję tysięcy jego pojazdów.

Ciężarówka Daimlera Dyrektor generalny, Martin Daum, powiedział w środę CNBC, że obecny stres w łańcuchu dostaw jest jednym z najgorszych, jakie widział w swojej ponad 25-letniej karierze, tworząc poważne wąskie gardła w portfolio marek firmy.

„Mamy do czynienia z ogromną presją w łańcuchu dostaw”, powiedział Dom, którego ciężarówki są wykorzystywane w innych ważnych branżach, takich jak logistyka i budownictwo.

„Powiedziałbym, że to jeden z najgorszych lat w mojej długiej karierze w transporcie, ponieważ czasami musimy dotykać ciężarówki trzy lub cztery razy, aby dodać brakujące części” – dodał.

Producent ciężarówek Mercedes-Benz Na początku tego miesiąca pojawiły się oznaki, że przedłużający się niedobór chipów zaczyna się zmniejszać. Mikrochipy, czyli półprzewodniki, są ważnym elementem współczesnego przemysłu motoryzacyjnego, a ich podaż gwałtownie spadła podczas pandemii Covid-19 i wynikających z niej przestojów fabryk.

Ale Dom powiedział, że niedobory w innych częściach również spowalniają produkcję tysięcy ciężarówek w międzynarodowej sieci fabryk.

„Mamy w dwóch zakładach ponad 10 000 ciężarówek, w których jedna lub dwie części zostały utracone i bardzo intensywnie poszukujemy tych części na świecie” – powiedział.

Zakłócenia łańcucha dostaw powodują zaległości produkcyjne u największego na świecie producenta ciężarówek, Daimler Trucks.

Bloomberg | Obrazy Getty

Presja inflacyjna również mocno obciąża produkcję Daimler Truck, ponieważ koszty energii i surowców są teraz znacznie wyższe – przy czym niektóre podwyżki cen są łatwiejsze niż inne.

„W tej chwili przesuwamy te podwyżki cen po stronie surowców, abyśmy mogli przynajmniej utrzymać nasze marże w tym biznesie” – powiedział. Firma negocjuje również podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników.

Jednak producent ciężarówek, którego inne marki to Freightliner, Western Star i Fuso, zauważył pewne jasne punkty. Dom powiedział, że w samych Stanach Zjednoczonych obserwuje stłumiony popyt na około 200 000 ciężarówek, ponieważ nadal nadąża za napiętymi dostawami do 2020 i 2021 roku.

READ  Ropa skacze o 3 dolary, ponieważ OPEC+ waży największą redukcję produkcji od 2020 r.

„Moim zdaniem napawa mnie to optymizmem, że rok 2023 nie będzie taki zły. Nie tak zły jest niemieckie wyrażenie, ponieważ 2023 może być dobry” – powiedział.

Ciężarówka Daimlera W zeszłym miesiącu W pierwszym kwartale odnotował wzrost sprzedaży o 8% rok do roku, przy wzroście przychodów grupy o 17% w tym samym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *