Daimler Trucks twierdzi, że stoi w obliczu ogromnej presji w łańcuchu dostaw

Zamieszanie w łańcuchu dostaw rozprzestrzenia się na całym świecie, a szef największego na świecie producenta ciężarówek ostrzegł, że brak części zamiennych spowalnia produkcję tysięcy jego pojazdów.

Ciężarówka Daimlera Dyrektor generalny, Martin Daum, powiedział w środę CNBC, że obecny stres w łańcuchu dostaw jest jednym z najgorszych, jakie widział w swojej ponad 25-letniej karierze, tworząc poważne wąskie gardła w portfolio marek firmy.

„Mamy do czynienia z ogromną presją w łańcuchu dostaw”, powiedział Dom, którego ciężarówki są wykorzystywane w innych ważnych branżach, takich jak logistyka i budownictwo.

„Powiedziałbym, że to jeden z najgorszych lat w mojej długiej karierze w transporcie, ponieważ czasami musimy dotykać ciężarówki trzy lub cztery razy, aby dodać brakujące części” – dodał.

Producent ciężarówek Mercedes-Benz Na początku tego miesiąca pojawiły się oznaki, że przedłużający się niedobór chipów zaczyna się zmniejszać. Mikrochipy, czyli półprzewodniki, są ważnym elementem współczesnego przemysłu motoryzacyjnego, a ich podaż gwałtownie spadła podczas pandemii Covid-19 i wynikających z niej przestojów fabryk.

Ale Dom powiedział, że niedobory w innych częściach również spowalniają produkcję tysięcy ciężarówek w międzynarodowej sieci fabryk.

„Mamy w dwóch zakładach ponad 10 000 ciężarówek, w których jedna lub dwie części zostały utracone i bardzo intensywnie poszukujemy tych części na świecie” – powiedział.

Zakłócenia łańcucha dostaw powodują zaległości produkcyjne u największego na świecie producenta ciężarówek, Daimler Trucks.

Bloomberg | Obrazy Getty

Presja inflacyjna również mocno obciąża produkcję Daimler Truck, ponieważ koszty energii i surowców są teraz znacznie wyższe – przy czym niektóre podwyżki cen są łatwiejsze niż inne.

„W tej chwili przesuwamy te podwyżki cen po stronie surowców, abyśmy mogli przynajmniej utrzymać nasze marże w tym biznesie” – powiedział. Firma negocjuje również podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników.

Jednak producent ciężarówek, którego inne marki to Freightliner, Western Star i Fuso, zauważył pewne jasne punkty. Dom powiedział, że w samych Stanach Zjednoczonych obserwuje stłumiony popyt na około 200 000 ciężarówek, ponieważ nadal nadąża za napiętymi dostawami do 2020 i 2021 roku.

READ  Chiny odnotowały 3,9% wzrost PKB w trzecim kwartale, pokonując oczekiwania

„Moim zdaniem napawa mnie to optymizmem, że rok 2023 nie będzie taki zły. Nie tak zły jest niemieckie wyrażenie, ponieważ 2023 może być dobry” – powiedział.

Ciężarówka Daimlera W zeszłym miesiącu W pierwszym kwartale odnotował wzrost sprzedaży o 8% rok do roku, przy wzroście przychodów grupy o 17% w tym samym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *