Davos 2023: Greta Thunberg oskarża firmy energetyczne o wrzucanie ludzi „pod autobus”

DAVOS, Szwajcaria (Reuters) – Greta Thunberg wezwała światowy przemysł energetyczny i jego finansistów do zakończenia wszystkich inwestycji w paliwa kopalne w czwartek na spotkaniu wysokiego szczebla w Davos z szefem Międzynarodowej Agencji Energii.

Podczas dyskusji przy okrągłym stole z Fatihem Birolem na marginesie dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego, aktywiści powiedzieli, że złożyli list do dyrektorów generalnych wzywający do zaprzestania wydobycia nowej ropy, gazu i węgla.

„Tak długo, jak im się to ujdzie na sucho, będą nadal inwestować w paliwa kopalne, będą nadal wrzucać ludzi pod autobus” – ostrzegła Thunberg.

Przemysł naftowy i gazowy, który aktywiści oskarżyli o przejęcie debaty na temat zmian klimatu w szwajcarskim kurorcie narciarskim, powiedział, że musi być częścią transformacji energetycznej, ponieważ paliwa kopalne będą nadal odgrywać główną rolę w koszyku energetycznym. Gdy świat przechodzi na gospodarkę niskoemisyjną.

Thunberg, która została zatrzymana przez policję w Niemczech na początku tego tygodnia podczas demonstracji w kopalni węgla, dołączyła do innych aktywistek, Heleny Gualingi z Ekwadoru, Vanessy Nakati z Ugandy i Louisy Neubauer z Niemiec, aby przedyskutować z Birolem rozwiązanie poważnych problemów.

Birol, którego agencja wydaje zalecenia dotyczące polityki energetycznej, podziękował aktywistom za spotkanie, ale nalegał, aby transformacja obejmowała mieszankę interesariuszy, szczególnie w obliczu globalnego kryzysu bezpieczeństwa energetycznego.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii, który spotkał się wcześniej w czwartek z niektórymi z największych nazwisk w branży naftowo-gazowej w Davos, powiedział, że nie ma powodu, aby uzasadniać inwestycje w nowe pola naftowe kryzysem energetycznym, mówiąc, że do czasu te pola będą działać, będą w kryzysie, klimat się pogorszy.

Powiedział też, że jest mniej pesymistyczny niż aktywiści klimatyczni, jeśli chodzi o przejście na czystą energię.

„Możemy mieć niewielki uzasadniony optymizm”, powiedział, dodając: „W ubiegłym roku ilość energii odnawialnej wchodzącej na rynek była rekordowo wysoka”.

READ  Chiny rozszerzają ograniczenia związane z COVID, a zakłócenia w fabrykach Apple zwiększają obawy gospodarcze

Przyznał jednak, że transformacja nie przebiega wystarczająco szybko i ostrzegł, że kraje wschodzące i rozwijające się ryzykują pozostanie w tyle, jeśli zaawansowane gospodarki nie będą wspierać transformacji.

Młodzieżowa aktywistka klimatyczna Greta Thunberg bierze udział w dyskusji na temat „Traktowania kryzysu klimatycznego jak kryzysu” z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Fatihem Birolem (nie na zdjęciu) na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (WEF) w Davos, Szwajcaria, styczeń 19, 2023 REUTERS/Arnd Wegmann

’prawdziwe pieniądze’

Konferencja klimatyczna ONZ, która odbyła się w Egipcie w zeszłym roku, ustanowiła fundusz strat i szkód, aby zrekompensować kraje najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi.

Nakati, który przez kilka miesięcy w 2019 roku organizował samotny protest przed parlamentem Ugandy, powiedział, że fundusz „nadal jest pustym wiadrem bez żadnych pieniędzy”.

„Na straty i szkody potrzebne są prawdziwe pieniądze”.

W 2019 roku 16-letnia Thunberg wzięła udział w kluczowym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego, gdzie słynnie powiedziała przywódcom, że „nasz dom się pali”. Wróciła do Davos w następnym roku.

Jednak w tym roku odmówiła udziału jako oficjalny delegat, a impreza powróciła do swojego zwykłego miejsca w styczniu.

Zapytana, dlaczego nie chce opowiadać się za zmianami od wewnątrz, Thunberg powiedziała, że ​​są już działacze, którzy to robią.

„Myślę, że powinni to być ludzie na pierwszej linii, a nie uprzywilejowani ludzie, tacy jak ja” – powiedziała. „Nie sądzę, aby zmiany, których potrzebujemy, prawdopodobnie pochodziły z wewnątrz. Bardziej prawdopodobne jest, że nadejdą od dołu do góry”.

Aktywiści szli później razem przez zaśnieżone ulice Davos, gdzie wiele sklepów zostało tymczasowo przekształconych w „pawilony” sponsorowane przez firmy lub kraje.

Aby otrzymywać codzienne aktualizacje Davos na swoją skrzynkę odbiorczą, zapisz się do Reuters Daily Brief tutaj.

Napisane przez Lilę De Critzer. Pod redakcją Aleksandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.