Decyzja Australii w sprawie stóp procentowych maj 2022 r.

Australijski indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 2,1% w pierwszym kwartale 2022 r., podczas gdy ceny żywności, benzyny i innych towarów konsumpcyjnych wzrosły.

Ian Valdy | Bloomberg | Obrazy Getty

Australia podniosła stopę procentową po raz pierwszy od ponad dekady, czego powszechnie oczekuje się w związku ze wzrostem cen konsumpcyjnych.

Bank centralny poinformował we wtorek, że stopa gotówki wzrośnie o 25 punktów bazowych do 0,35% – to pierwsza podwyżka stóp od listopada 2010 roku.

Philip Lowe, gubernator Banku Rezerw Australii, powiedział, że nadszedł czas, aby zacząć wycofywać część „nadzwyczajnego wsparcia gotówkowego”, które zostało wprowadzone, aby pomóc australijskiej gospodarce podczas epidemii.

„Gospodarka okazała się odporna, a inflacja rośnie szybciej niż oczekiwano” – powiedział Lowe w oświadczeniu. „Istnieją również dowody na to, że wzrost płac rośnie. W związku z tym i bardzo niskimi stopami procentowymi należy rozpocząć proces normalizacji warunków monetarnych”.

Według sondażu agencji Reuters obejmującego 32 ekonomistów wzrost wyniósł 0,25% powyżej szacunków analityka dla 15 punktów bazowych.

Shane Oliver, główny ekonomista i szef strategii inwestycyjnej w australijskiej firmie usług finansowych AMP, powiedział, że skala podwyżki stóp przekroczyła oczekiwania rynku. Powiedział: „Wydaje się, że RBA częściowo zaakceptowało argument, że coś należy zrobić zdecydowanie. [to] Reprezentuje swoje zobowiązanie do odwrócenia inflacji.”

Wybory akcji i trendy inwestycyjne od CNBC Pro:

Biorąc pod uwagę szybki wzrost inflacji, analitycy powszechnie oczekiwali, że bank centralny podniesie stopy procentowe. Ceny żywności, benzyny i innych dóbr konsumpcyjnych wzrosły w ostatnim kwartale.

Według danych opublikowanych w zeszłym tygodniu, australijski indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w pierwszym kwartale o 2,1%, przekraczając oczekiwania wzrostu o 1,7%. W ujęciu rocznym inflacja konsumencka wzrosła do 5,1% – najwyższego od 2001 roku i 4,6% wyższego niż oczekiwano.

READ  Źródła w House Inquiry z 6 stycznia mówią, że Ginny Thomas napisała list do Johna Eastmana

Lowe przyznał w komunikacie, że inflacja jest wyższa od oczekiwań, choć niższa niż w innych gospodarkach rozwiniętych.

„Ten wzrost inflacji odzwierciedla czynniki globalne. Ale ponieważ ograniczenia mocy produkcyjnych w kraju odgrywają coraz większą rolę, a presja inflacyjna narasta, firmy są bardziej skłonne przenosić wzrost kosztów na ceny konsumenckie” – powiedział.

Oczekuje się, że ceny wzrosną dalej, ale gdy bariery po stronie podaży zostaną usunięte, inflacja spadnie z powrotem do docelowego zakresu od 2% do 3%, powiedział Low.

Prognoza dla PKB Australii jest również „pozytywna” i przewiduje się, że wzrośnie o 4,25% w 2022 r. i 2% w przyszłym roku, powiedział Low. Zauważył jednak, że istnieją niepewności, które mogą wpłynąć na światową gospodarkę, takie jak wojna rosyjsko-ukraińska i kryzys rządowy w Chinach.

Oliver z AMP powiedział, że spodziewa się wzrostu wskaźnika gotówki do 1,5% do końca roku i 2% do połowy przyszłego roku.

„Ponieważ polityka pieniężna staje się łatwiejsza, podwyżki stóp raczej nie spowolnią ożywienia gospodarczego, ale przyczynią się do recesji cen mieszkań, gdzie ceny mieszkań spadną o 10 do 15% na początku 2024 roku” – powiedział. Po ogłoszeniu.

„Banki prawdopodobnie przeniosą pełną podwyżkę stóp RBA na swoich klientów o zmiennym oprocentowaniu, a oprocentowanie depozytów zaczną rosnąć” – dodał Oliver.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.