Demokraci w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wybierają Hakeema Jeffriesa na pierwszego czarnoskórego przewodniczącego Izby Reprezentantów

WASHINGTON, 30 listopada (Reuters) – Hakeem Jeffries został jednogłośnie wybrany na czołowego demokratycznego przywódcę Izby Reprezentantów USA od stycznia, stając się w środę pierwszym czarnoskórym Amerykaninem zajmującym tak wysoką pozycję w Kongresie.

Ankieta przeprowadzona przez Demokratów Jeffriesa oznacza powstanie młodszego pokolenia przywódców w 435-osobowej Izbie, koniec ery Nancy Pelosi i kontrolę innych Demokratów po osiemdziesiątce.

Jeffries, 52-letni nowojorczyk, będzie przewodniczył 118. Kongresowi Izby Reprezentantów, który zbiera się 3 stycznia.

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer, demokrata, powiedział, że nie jest zaskoczony, że wybrano Jeffriesa, kolegę z Brooklynu.

Pochodzenie z Brooklynu oznacza, że ​​„uczysz się, jak pracować z różnymi ludźmi. Uczysz się, jak stać na swoim. Uczysz się nie brać rzeczy do siebie” – powiedział Schumer w środę, dodając, że Jeffries „jest przykładem wszystkich tych cech”.

Obaj przywódcy mieszkają osobno w sąsiednich dzielnicach.

Jeffries oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę 18 listopada po dekadzie, zobowiązując się do poprowadzenia klubu, który przywróci władzę członkom komisji i nagrodzi młodszych prawodawców wyższymi stanowiskami w tworzeniu ustawodawstwa.

„Zapytani, jak możemy współpracować z Republikanami, aby załatwić sprawy dla zwykłych Amerykanów, naszym zaangażowaniem jest wyciąganie partnerskiej ręki zawsze i wszędzie, gdzie to możliwe” – powiedział Jeffries.

Do zespołu Jeffries’a wybrano również kongresmenkę Catherine Clark, lat 59, z Massachusetts, która zdobyła drugie miejsce wśród Demokratów, znane jako „bicz”. Pete Aguilar, lat 43, z Kalifornii i członek Congressional Hispanic Caucus, został wybrany obecnym przewodniczącym klubu Demokratów Jeffriesa.

Ich wybory to pierwszy raz w jakiejkolwiek partii, w której trzy najwyższe role partyjne zajmowały kobiety lub osoby kolorowe.

READ  Rosyjskie rakiety na żywo | Reuters

„Razem ta nowa generacja przywódców odzwierciedla żywotność i różnorodność naszego wspaniałego narodu – i ożywią nasz klub swoją nową energią, pomysłami i perspektywą” – powiedziała Pelosi w oświadczeniu.

Zmiana przywództwa Demokratów nastąpiła, gdy wybory śródokresowe 8 listopada doprowadziły do ​​tego, że Republikanie przejęli większościową kontrolę – niewielką przewagą – w Izbie Reprezentantów.

Republikanie i ich przywódca Kevin McCarthy chcą być kolejnym mówcą, ogłaszając, że porzucą Demokratów i rozpoczynają dochodzenia w sprawie urzędników administracji oraz prezydenta Joe Bidena i jego syna Huntera.

Chociaż republikanie uczynili walkę z inflacją głównym tematem swojej kampanii w Kongresie w 2022 r., niewiele mówili na ten temat.

Osiemdziesięciolatkowie schodzą na drugi plan

Przez dwie dekady przywództwo Demokratów w Izbie Reprezentantów sprawowali 82-letni Pelosi, 83-letni przywódca większości Steny Hoyer i 82-letni Whip James Clyburn.

Od lat naciskają, by ustąpić miejsca młodszemu pokoleniu. Ten moment nastąpił po tym, jak Republikanie zdobyli większość, ale bez „czerwonej fali” zwycięstw, na które liczyli – obrót wydarzeń, który ucieszyłby Demokratów.

Ich zgody na ustąpienie sygnalizowały płynne przekazanie władzy. Poza środowym spotkaniem za zamkniętymi drzwiami, reporterzy słyszeli głośne świętowanie w pokoju.

„Hakeem Jeffries spędził czwartą kadencję, wychwalając GOAT (najwspanialszą wszechczasów), Nancy Pelosi” – powiedział później dziennikarzom kongresman Emanuel Cleaver, odnosząc się do tego, co Jeffries powiedział swoim kolegom przed głosowaniem.

Cleaver, wyświęcony pastor, powiedział, że członkowie klubu „stali na nogi jak kościół”, „świętując wybór Jeffriesa na coś, co nazywam hip-hopowym molochem”. Jeffries jest znany jako fan tego gatunku i jest gospodarzem corocznej imprezy zbierania funduszy „Hip Hop on the Hill”.

Reportaż Moiry Warburton i Richarda Cowana; Montaż autorstwa Scotta Malone, Alistaira Bella i Lisy Schumacher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosną w ostatnim tygodniu handlowym 2022 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *