Departament Sprawiedliwości apeluje o wydanie orzeczenia w sprawie specjalnego mistrza w sprawie Trumpa, mówi, że zawieszenie może „nieodwracalnie zaszkodzić” dochodzeniu

Waszyngton –Departament Sprawiedliwości złożył zawiadomienie w czwartek odwołanie Orzeczenie sądu federalnego na Florydzie nakazało specjalnemu mistrzowi, czyli niezależnej stronie trzeciej, przejrzenie dokumentów skonfiskowanych przez federalnych funkcjonariuszy organów ścigania w ośrodku Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Sędzia Eileen Cannon, mianowana przez Trumpa w 2020 roku, rządziła Poniedziałek Federalni śledczy badający, czy Trump niewłaściwie obchodził się z tajnymi dokumentami, muszą zaprzestać wykorzystywania zajętych dokumentów w śledztwie kryminalnym, w oczekiwaniu na specjalną kontrolę mistrza.

Departament Sprawiedliwości poprosił Cannona o częściowe unieważnienie własnego orzeczenia, aby śledczy mogli kontynuować przegląd 103 wysoce wrażliwych dokumentów skonfiskowanych z Mar-a-Lago, które zaklasyfikowały tożsamości, w tym ŚCIŚLE TAJNE, najwyższy poziom klauzuli tajności.

Trump i jego prawnicy mają czas do poniedziałku rano na odpowiedź na prośbę o ponowne zbadanie dokumentów.

Odwołanie Departamentu Sprawiedliwości zostanie rozpatrzone przez 11. Okręgowy Sąd Apelacyjny.

W swoim 24-stronicowym orzeczeniu na początku tego tygodnia, Cannon napisał na poparcie zespołu prawnego Trumpa, że ​​konieczna jest niezależna kontrola i zbadanie „potencjalnie uprzywilejowanego materiału podlegającego roszczeniom prawnika-klienta i/lub tajemnicy wykonawczej”. Orzeczenie umożliwiło Biuru Dyrektora Wywiadu Narodowego zbadanie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego związanych z zajętymi nagraniami, mimo że śledczy nie mieli do nich dostępu.

Rozkaz Cannona został ostro skrytykowany przez wielu przedstawicieli środowiska prawniczego, w tym byłego prokuratora generalnego Trumpa. William Barra.

Sędzia napisał, że Trump stoi w obliczu „nieproporcjonalnej potencjalnej szkody wynikającej z niewłaściwego ujawnienia poufnych informacji opinii publicznej” i powiedział, że specjalny mistrz, Cannon, może pracować nad złagodzeniem tej potencjalnej szkody.

Ale we czwartkowym wniosku, w którym wyszczególniono jego obawy, Departament Sprawiedliwości argumentował inaczej; Zaprzestanie ich śledztwa stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a przegląd rejestrów danych wywiadowczych nie może być przeprowadzony skutecznie bez zaangażowania śledczych. Dochodzenie i opinia publiczna, jak napisali prawnicy, zostali „nieodwracalnie poszkodowani” przez zawieszenie.

READ  Aktualizacje na żywo Nipsey Hussle: Eric Holder winny morderstwa pierwszego stopnia

„Obecny przegląd i ocena klasyfikacji Wspólnoty Wywiadowczej („IC”) są ściśle powiązane z obecnymi obszarami dochodzeniowymi Departamentu Sprawiedliwości i FBI. IC.”

W czwartkowym zgłoszeniu stwierdzono, że 103 dokumenty z tajnymi tożsamościami zostały oddzielone od tysięcy pozostałych już skonfiskowanych, a społeczność wywiadowcza faktycznie zawiesiła analizę dokumentów z powodu „niepewności” spowodowanej poniedziałkowym rozkazem Cannona.

Ustawa FBI o Trumpie
PLIK – Widok z lotu ptaka posiadłości prezydenta Donalda Trumpa Mar-a-Lago jest widoczny wieczorem 10 sierpnia 2022 r. W Palm Beach na Florydzie. Dokument FBI zawiera nie tylko nowe szczegóły dotyczące śledztwa w Mar-a-Lago. o procesie, ale także ujawnia wskazówki dotyczące argumentów, które zamierza przedstawić jego zespół prawników. List z 25 maja od jednego z jego prawników, dołączony jako dowód do oświadczenia pod przysięgą, przedstawia szerszy pogląd na władzę wykonawczą, twierdząc, że głównodowodzący ma pełne uprawnienia do odtajniania wszystkiego, czego chce, a prawo pierwotne ogranicza zajmowanie się ogłoszeniami . Informacje dotyczą innych urzędników państwowych, ale nie prezydenta.

Pomocnik Steve’a / AP


W swoim pozwie Trump twierdził, że nakaz przeszukania Departamentu Sprawiedliwości, który skłonił do przeszukania 8 sierpnia, był „nadmierny” i że śledczy uzyskali „spekulatywnie uprzywilejowane” informacje. Komentarze Cannona na początku tego tygodnia mówiły, że uważa, że ​​roszczenie uzasadnia dalszą analizę.

Prokuratorzy zdecydowanie sprzeciwili się tej charakterystyce i uruchomili komisję przesiewową do przeprowadzenia własnej oceny materiału. W czwartek przekonywali, że specjalny przegląd prima facie nie powinien mieć zastosowania do akt z tajnymi tożsamościami, ponieważ takie dokumenty wyraźnie należą do rządu, a nie do Trumpa.

„Nie ma uzasadnienia dla nakazu sądowego i specjalnego przeglądu prima facie, który obejmowałby akta niejawne. Znaki klasyfikacyjne na awersie dokumentów wskazują, że są to akta rządowe, a nie osobiste akta powoda”.

Śledczy badają zarzuty, że tajne dokumenty były źle traktowane, gdy Trump przeniósł się z Białego Domu do swojego domu w Mar-a-Lago po przejściu na prezydenta w 2021 roku. Kulminacją było przeszukanie 8 sierpnia w trzech oddzielnych incydentach na początku tego roku. Archiwa Narodowe i FBI odzyskały dokumenty z kurortu na Florydzie. Sprawdzają również, czy Trump lub jego zespół utrudniali śledztwo, nie reagując właściwie na wezwanie do sądu przysięgłych, które prokuratorzy powtórzyli w swoim wniosku w czwartek.

Trumpa Specjalna prośba mistrza Dwa tygodnie później FBI skonfiskowało 33 przedmioty z nieruchomości i magazyn w gabinecie byłego prezydenta. Ponad 100 tajnych dokumentów zostało znalezionych w 13 skrzynkach lub pojemnikach, a trzy dokumenty z oznaczeniami „Secret” i „Confidential” zostały zabrane z biura Trumpa w Mar-a-Lago, jak ujawnił Departament Sprawiedliwości. Ostatnie zgłoszenie.

FBI znalazło również „tajne” banery wraz z 48 pustymi teczkami zawierającymi artykuły z gazet i czasopism, książki i części garderoby umieszczone w pudełkach lub pojemnikach.

Zarówno tajne dokumenty, jak i puste teczki, napisali w czwartek prokuratorzy, stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, które uzasadnia kontynuowanie śledztwa.

„FBI jest przede wszystkim odpowiedzialne za badanie materiałów przechowywanych w tych folderach i za to, czy mogły zostać zgubione lub naruszone – ponownie, co może wymagać użycia wezwań do sądu przysięgłych, nakazów przeszukania i innych dochodzeń kryminalnych, które prowadzą do narzędzi i dowodów, które są bardziej istotne dla prowadzenia dochodzenia karnego” – argumentowali.

Aby podkreślić pilność ich prośby, Departament Sprawiedliwości dołączył oświadczenie napisane przez Alana Koehlera, zastępcę dyrektora wydziału kontrwywiadu FBI.

„FBI może uzyskać dostęp do dowodów, skopiować je, znaleźć to, co jest istotne [intelligence community] Agencja… zostanie przyznana” – napisał Koehler.Deklaracja jest karana krzywoprzysięstwem.

Cannon zarządził w poniedziałek, że Departament Sprawiedliwości i zespół prawny Trumpa muszą zgłosić potencjalnych kandydatów do roli specjalnego mistrza do piątku.

Trump, który zaprzeczył wykroczeniu, odpowiedział na odpowiedź Departamentu Sprawiedliwości w mediach społecznościowych, nazywając śledczych „przeciekami” i chwaląc początkowe orzeczenie Cannona, nazywając go „inteligentnym” i „odważnym”.

Sędzia zauważył w swoim orzeczeniu, że zespół filtrujący FBI znalazł wśród zajętych akt dokumenty medyczne i podatkowe oraz że w dwóch przypadkach poufne informacje znalazły się w rękach filtru i śledczych. Departament Sprawiedliwości zwrócił się do sądu o udostępnienie raportu przygotowanego przez komisję filtracyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.