Deutsche Bank spadł o 9% po nagłym wzroście kosztów ubezpieczenia od niewypłacalności

  • Akcje niemieckiego banku spadły trzeci dzień z rzędu iw tym miesiącu straciły już ponad jedną piątą swojej wartości.

Nad siedzibą Deutsche Bank w Aurora Business Park w Moskwie w Rosji widnieje logo.

Andriej Rudakow | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Akcje Deutsche Bank spadły o ponad 9% na początku handlu w piątek po gwałtownym wzroście swapów ryzyka kredytowego w czwartek wieczorem, ponieważ utrzymywały się obawy o stabilność europejskich banków.

Akcje niemieckiego banku spadły trzeci dzień z rzędu iw tym miesiącu straciły już ponad jedną piątą swojej wartości. Swapy na zwłokę w spłacie kredytu – forma ubezpieczenia obligatariuszy spółki od niewypłacalności – wzrosły do ​​173 punktów bazowych w czwartek wieczorem ze 142 punktów bazowych dzień wcześniej.

Awaryjne ratowanie Credit Suisse przez UBS, w następstwie upadku amerykańskiego banku z Doliny Krzemowej, wywołało wśród inwestorów obawy przed zarażeniem, które zostały pogłębione przez dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną USA w środę.

Obligacje Deutsche Bank Extra Tier 1 (AT1) – klasa aktywów, która trafiła na pierwsze strony gazet w tym tygodniu po kontrowersyjnym wycofaniu z giełdy obligacji AT1 Credit Suisse w ramach umowy ratunkowej – również gwałtownie się wyprzedawały.

Deutsche przewodził w piątek dużym spadkom akcji głównych europejskich banków, a Commerzbank, Credit Suisse, Societe Generale i UBS spadły o ponad 5%.

Organy nadzoru finansowego i rządy podjęły w ostatnich tygodniach działania mające na celu ograniczenie ryzyka zarażenia się problemami poszczególnych pożyczkodawców, a agencja Moody’s stwierdziła w notatce w środę, że powinno im się to „w dużej mierze odnieść”.

„Jednakże w niepewnym otoczeniu gospodarczym i przy wciąż kruchym zaufaniu inwestorów istnieje ryzyko, że decydenci polityczni nie będą w stanie ograniczyć obecnych zawirowań bez długoterminowych i potencjalnie poważnych reperkusji w sektorze bankowym i poza nim” — ocenia agencja ratingowa. powiedział zespół ds. strategii.

READ  Analityk kryptograficzny, który zainstalował Bitcoina w maju 2021 r., przewiduje nadchodzący krach rajdowy BTC – to jego cel

„Jeszcze zanim presja ze strony banków stała się widoczna, spodziewaliśmy się dalszego osłabienia globalnych warunków kredytowych w 2023 r. w wyniku bardzo wysokich stóp procentowych i niższego wzrostu, w tym recesji w niektórych krajach”.

Moody’s zasugerował, że skoro banki centralne nadal zmagają się z inflacją, im dłużej warunki finansowe pozostają napięte, tym większe ryzyko, że „napięcia rozprzestrzenią się poza sektor bankowy, powodując większe szkody finansowe i gospodarcze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *