Dinozaury musiały być wystarczająco zimne, aby ciepłokrwistość miała znaczenie

Wizerunek pierzastego dinozaura na białym tle.
Zbliżenie / Później teropody wykształciły wiele adaptacji do różnych temperatur.

Kiedyś zakładano, że dinozaury są zmiennocieplne lub ektotermiczne, co ma sens, ponieważ są gadami. Chociaż naukowcy odkryli już wcześniej dowody na istnienie ciepłokrwistych dinozaurów, nie wiadomo, co mogło doprowadzić do tej adaptacji. Zespół badaczy uważa obecnie, że dinozaury, które już w pewnym stopniu tolerowały zimno, wyewoluowały adaptacje endotermiczne, czyli stałocieplne, gdy migrowały do ​​obszarów o niższych temperaturach. Uważają również, że znaleźli możliwą przyczynę lotu.

Wykorzystując mezozoiczny zapis kopalny, drzewa ewolucyjne, modele klimatyczne i położenie geograficzne, a także biorąc pod uwagę dramatyczną zmianę klimatu, która spowodowała globalne ocieplenie, zespół odkrył, że teropody (drapieżniki i przodkowie ptaków, takich jak welociraptor i tyranozaur rex) i ptasiomiednice (takie jak Triceratops i Stegozaur) musiały przedostać się do zimnych regionów we wczesnej jurze. Uważa się, że niskie temperatury doprowadziły do ​​selekcji gatunków częściowo przystosowanych do wewnętrznego ciepła.

„Wczesny podbój wielkich nisz… [suggests] Wczesne badania fizjologii izotermicznej (prawdopodobnie endotermicznej) w [certain species]W opracowaniu opublikowanym przez brytyjską gazetę „Daily Mail” badacze stwierdzili: „co umożliwiło im kolonizację i kontynuowanie działalności nawet na skrajnych szerokościach geograficznych od wczesnej jury”. Zostań Niedawno opublikowane w Current Biology.

Gorące nieruchomości

W epoce mezozoicznej, która trwała od 230 do 66 milionów lat temu, prymitywne dinozaury zwane tyranozaurami zaczęły różnicować się w gorący i suchy klimat. Wczesne zauropody, ptasiomiednice i teropody miały tendencję do przetrwania na tych obszarach.

Zauropody (takie jak brontozaur i diplodok) stałyby się jedyną grupą dinozaurów termofilną – zapis kopalny pokazuje, że zauropody miały tendencję do przetrwania w cieplejszych regionach, nawet przy mniejszej ilości pożywienia. Wskazuje to na zapotrzebowanie na światło słoneczne i ciepło związane z ciepłem zewnętrznym. Być może byłyby w stanie przetrwać w niższych temperaturach, ale według jednej z hipotez nie były wystarczająco przystosowane, aby przetrwać długo.

READ  NASA rozpocznie misję CAPSTONE w poniedziałek 27 czerwca

Możliwe jest również, że życie w chłodniejszych regionach oznaczało dużą konkurencję z innymi typami dinozaurów, ponieważ teropody i ptasiomiednice ostatecznie przeniosły się do tych chłodniejszych regionów.

Prawie koniec świata

Daleko od możliwości środowiskowych, które mogły przyciągnąć dinozaury do zimniejszych regionów, prawdopodobnie trzymano je z dala od cieplejszych regionów. Około 183 miliony lat temu doszło do zakłócenia obiegu węgla w połączeniu z intensywną aktywnością wulkaniczną, która wyrzuciła ogromne ilości metanu, dwutlenku siarki i rtęci. Życie na Ziemi cierpiało z powodu palącego gorąca, kwaśnych deszczy i pożarów lasów. znany jako Wczesne wydarzenie jurajskie JenkinsaNaukowcy uważają obecnie, że te zaburzenia zepchnęły teropody i dinozaury ptasiomiedniczne do chłodniejszych klimatów, ponieważ temperatury w cieplejszych regionach przekraczały temperatury idealne dla ich przetrwania.

Teropody i ptasiomiednice, które przetrwały skutki zdarzenia Jenkinsa, mogły w znacznym stopniu przystosować się do zimnego klimatu; Obecnie uważa się, że wiele dinozaurów z tych grup było pokrytych piórami. Pióra można było wykorzystać do wychwytywania i uwalniania ciepła, co pozwalało pierzastym dinozaurom regulować temperaturę ciała w bardziej zróżnicowanych klimatach. Współczesne ptaki używają swoich piór w ten sam sposób.

Gatunki dinozaurów z piórami lub specjalnymi strukturami, które poprawiały gospodarkę cieplną, mogły być endotermiczne, co oznacza, że ​​były w stanie utrzymać temperaturę ciała poprzez aktywność metaboliczną, a nawet endotermiczną.

Oprócz dinozaurów, które migrowały na duże szerokości geograficzne i przystosowały się do niższych temperatur, endotermy mogły dać początek nowym gatunkom i liniom dinozaurów. Być może przyczyniło się to do pojawienia się Avialae, kladu obejmującego ptaki – jedyne istniejące dinozaury – którego początki sięgają ich najwcześniejszych przodków.

„[Our findings] „Dostarcza nowych informacji na temat pochodzenia ptasich endoterm, sugerując, że ta ścieżka ewolucyjna w obrębie teropodów… mogła rozpocząć się w ostatnim okresie wczesnej jury” – stwierdzili naukowcy w tym samym artykule. Zostań.

READ  Znajdź tajemnicze czarne jaja ukryte głęboko w oceanie

Warto o tym pomyśleć następnym razem, gdy ptak przeleci obok.

Aktualna biologia, 2024. DOI: 10.1016/j.cub.2024.04.051

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *