Chińscy naukowcy rozpoczęli wiercenie dziury o długości 10 000 metrów (32 808 stóp) w skorupie ziemskiej, podczas gdy druga co do wielkości gospodarka świata bada nowe granice nad i pod powierzchnią planety.
Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że we wtorek w bogatym w ropę regionie Xinjiang rozpoczęły się wiercenia pod najgłębszy odwiert w historii Chin. Wcześniej tego ranka Chiny wysłały pierwszego cywilnego astronautę w kosmos z pustyni Gobi.
Według raportu wąski szyb w Ziemi przetnie ponad 10 warstw kontynentalnych lub warstw skał i dotrze do systemu kredowego w skorupie ziemskiej, w której znajdują się skały sprzed około 145 milionów lat.
„Trudność budowy projektu wiertniczego można porównać do dużej ciężarówki poruszającej się po dwóch cienkich stalowych linach” – powiedział Xinhua Sun Jinsheng, naukowiec z Chińskiej Akademii Inżynierii.
Przewodniczący Xi Jinping wezwał do większych postępów w badaniu głębin Ziemi w przemówieniu do niektórych czołowych naukowców w kraju w 2021 r. Takie prace mogłyby zidentyfikować zasoby mineralne i energetyczne oraz pomóc w ocenie ryzyka katastrof ekologicznych, takich jak trzęsienia ziemi i wulkany erupcje.
Najgłębszym wykonanym przez człowieka odwiertem na Ziemi pozostaje rosyjski Kola Superdeep Borehole, który osiągnął głębokość 12 262 metrów (40 230 stóp) w 1989 roku, po 20 latach wiercenia.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie była edytowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego).
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.