Dlaczego ministrowie Borisa Johnsona rezygnują i co może się wydarzyć dalej

LONDYN – Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po raz kolejny staje przed poważnym problemem związanym z rezygnacją ponad 40 członków jego rządu w ciągu ostatnich dwóch dni.

Ministrowie i jego doradcy, w tym starsi członkowie jego gabinetu, twierdzą, że nie wierzą już w jego przywództwo po serii skandali, ostatnio sojusznika oskarżonego o niewłaściwe zachowania seksualne.

Ale Johnson obiecał zostać.

Boris Johnson walczy o życie polityczne pośród masowych rezygnacji ze swojego rządu

Johnson doszedł do władzy dzięki obietnicy „zrobienia Brexitu”. W wyborach powszechnych w grudniu 2019 r. uzyskał ogromną większość parlamentarną dla swojej partii konserwatywnej. tak w jego własnej partii. Ale stracił zaufanie opinii publicznej: w a Nowa ankieta YouGov69 procent Brytyjczyków powiedziało, że Johnson powinien zrezygnować, a wielu członków jego partii się z tym zgadza.

Więc jak się tu dostał? Oto, co musisz wiedzieć.

Kim są Rishi Sunak i Sajid Javid – i dlaczego ich rezygnacje są ważne?

Starsi ministrowie w gabinecie Rishi Sunak i Sajid Javid zrezygnowali We wtorki w odstępie kilku minut, wyrażając brak zaufania do kierownictwa Johnsona.

Wygląda na to, że zostały wypaczone przez niedawny skandal, który ogarnął Johnsona i jego rząd – obejmujący zarzuty, że premier awansował Chrisa Pinchera, sojusznika politycznego, który wiedział, że został oskarżony o niewłaściwe postępowanie, na kluczowe stanowisko rządowe, a następnie źle scharakteryzował to, co powiedział. wiedzieć o tym.

Rezygnacja starszego członka gabinetu jest ważną kwestią w brytyjskiej polityce, a Sunak i Judd zajmowali szczególnie ważne stanowiska. Jako kanclerz skarbu Sunak był brytyjskim kanclerzem skarbu i był odpowiedzialny za uporanie się z kryzysem kosztów utrzymania, z jakim borykają się miliony Brytyjczyków. Javid był brytyjskim ministrem zdrowia i opieki społecznej, kierując odpowiedzią na pandemię koronawirusa.

READ  Xi powiedział, że Chiny nigdy nie zrezygnują ze swojego prawa do użycia siły przeciwko Tajwanowi

Kto zastąpi Borisa Johnsona? Oto niektórzy z pretendentów.

Obaj są postrzegani jako potencjalni zastępcy Johnsona i mieli dla niego mocne słowa w swoich listach rezygnacyjnych. Sunak powiedział: Opinia publiczna słusznie oczekuje, że rząd będzie działał właściwie, skutecznie i poważnie. Zdaję sobie sprawę, że to może być moja ostatnia praca ministerialna, ale myślę, że warto dążyć do tych standardów i dlatego rezygnuję”.

Zasugerował również, że Johnson nie chciał być szczery wobec opinii publicznej o kosztach stabilizacji brytyjskiej gospodarki, z którymi się boryka hiperinflacja.

we własnym wypowiedzenieJavid napisał, że chociaż Johnson Przeżył głosowanie o wotum nieufności z zeszłego miesiącaPartia Konserwatywna nie wykazuje już kompetencji ani nie działa w interesie narodowym.

Napisał do Johnsona: „Jest dla mnie jasne, że ta sytuacja nie zmieni się pod twoim przywództwem, dlatego też straciłem pewność siebie”.

Ostatni skandal Borisa Johnsona prowadzi do rezygnacji ministrów wyższego szczebla

Czym jest skandal Chrisa Pinchera?

W lutym Johnson awansował Pinchera, prawodawcę torysów, na stanowisko wiceprezydenta Whipa w Izbie Gmin, która to rola kierownicza obejmuje utrzymywanie głosowania członków torysów zgodnie z rządowym programem legislacyjnym.

Ale Pincher zrezygnował w zeszłym tygodniu ze stanowiska w związku ze skandalem, a brytyjska prasa szeroko donosiła, że ​​próbował złapać kilku mężczyzn po pijanemu w barze. Pincher napisał w liście do Johnsona, że ​​„pił za dużo” i „zawstydził siebie i innych” na jednym ze spotkań.

Pincher został oskarżony o niewłaściwe zachowanie przynajmniej dwa razy przed. Zrezygnował z funkcji rządowego bata w 2017 roku po tym, jak torysowski aktywista oskarżył go o niechciane zaloty wobec niego. A w 2019 roku, po tym, jak Johnson zwrócił Pinchera rządowi, Pincher został ponownie oskarżony o podobne wykroczenie.

Ale głównym problemem Johnsona jest to, co wie i kiedy. Początkowo rzecznik Johnsona powiedział, że premier nie wiedział o wcześniejszych incydentach rzekomego niewłaściwego postępowania Pinchera. Kilku ministrów gabinetu również zabrało głos w obronie Johnsona, twierdząc, że otrzymali zapewnienia, że ​​nie zna poprzednich zarzutów.

READ  Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja prawdopodobnie straciła jedną trzecią swoich sił bojowych na Ukrainie”

Następnie Simon MacDonald, były szef brytyjskiej służby dyplomatycznej, zamieścił na Twitterze wiadomość, w której oskarżał rząd o wprowadzanie opinii publicznej w błąd – nietypowy ruch dla brytyjskiego urzędnika. „Pan Johnson został osobiście poinformowany o wszczęciu i wynikach śledztwa” – powiedział MacDonald.

Biuro Johnsona zostało wówczas zmuszone do wycofania się, mówiąc, że premier nie mógł wcześniej zwołać spotkania informacyjnego. w Wywiad BBC We wtorek Johnson przyznał, że został poinformowany o zarzutach przeciwko Pincherowi z 2019 r. i powiedział, że popełnił „śmiertelny błąd”, promując go pomimo skarg. Powiedział: „Przepraszam za to”.

Z jakimi innymi skandalami zmierzył się Johnson?

To tylko ostatnie z serii skandali, z którymi musiał się zmierzyć – choć wydaje się, że stanowi to jedno z jego największych dotychczasowych wyzwań przywódczych.

Johnson został skrytykowany za to, że radził sobie z pandemią koronawirusa. Dochodzenie publiczne zakończyło się w październiku 2021 r., Że pandemia była „jedną z największych niepowodzeń w zakresie zdrowia publicznego, jakich kiedykolwiek doświadczyła Wielka Brytania”.

Prawodawcy powiedzieli, że wczesna reakcja rządu brytyjskiego na pandemię była historyczną porażką zdrowia publicznego

A to pogorszyło „Partygate” – skandal wywodzący się z dziesiątek hałaśliwych wieców rządowych na Downing Street, kiedy w najgorszej pandemii miały miejsce blokady i dystanse społeczne. W kwietniu Johnson został ukarany grzywną przez policję – czyniąc go pierwszym brytyjskim premierem, który złamał prawo – za udział w przyjęciu urodzinowym podczas blokady w czerwcu 2020 r.

Stanął też w obliczu zarzutów, że próbował zabezpieczyć a Praca rządowa dla jego ówczesnej dziewczyny Carrie Johnson (obecnie jego żona), gdy był sekretarzem stanu. Był krytykowany za rosnące koszty życia w kryzysie w Wielkiej Brytanii

Alianci zaczęli wycofywać swoje poparcie, a jeden potępił „przypadkową kulturę łamania prawa” na Downing Street. W zeszłym miesiącu stanął w obliczu wotum nieufności ze strony własnej partii – i chociaż przeżył, ponad 40 procent jego konserwatywnych kolegów głosowało przeciwko niemu.

READ  Senat uchwala przełomową ustawę, aby pomóc weteranom, którym grozi poparzenie podczas służby wojskowej

Johnson powiedział, że nie planuje rezygnacji. Ale jest pod silną presją pozostałych członków jego rządu, by ustąpił.

Stoi także przed możliwością ponownego wotum nieufności. Obecne zasady Partii Konserwatywnej oddzielają go od innych wyzwań partyjnych na rok. Jednak istnieje nacisk na Komitet Specjalnych Konserwatywnych Posłów Parlamentu, zwany nieformalnie Komitetem z 1922 r., aby zmienić zasady. To pozwoliłoby partyjnym kolegom Johnsona ponownie, wcześniej, głosować, czy powinni zatrzymać go na swoim przywódcy.

Komisja zebrała się w środę i postanowiła odłożyć ewentualne zmiany do czasu wyborów nowych członków w przyszłym tygodniu. Nowa akceptacja prawodawców sprzeciwiających się Johnsonowi i zaangażowanych w zmianę przepisów może przechylić szalę.

Oprócz konsekwencji skandalu z Pincherem, Johnson nadal stoi przed parlamentarnym dochodzeniem w sprawie tego, czy okłamał prawodawców w kontekście partii Partigate.

Wielka Brytania zbada, czy Boris Johnson kłamał na temat imprez związanych z blokadą

Adela Solomon i Adam Taylor przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.