Dolar rośnie z powodu awersji do ryzyka; Przywrócenie równowagi w euro

  • Euro jest pod presją Rosji, by wstrzymała dostawy gazu
  • Po ponownym złagodzeniu polityki przez Ludowy Bank Chin (PBOC) juan spadł do najniższego poziomu od prawie dwóch lat

NOWY JORK (Reuters) – Dolar amerykański znacznie wzrósł w poniedziałek, spychając euro na krótko poniżej parytetu, ponieważ inwestorzy odeszli od bardziej ryzykownych aktywów w obliczu rosnących obaw, że podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i Europie mają na celu powstrzymanie inflacji. osłabiłoby światową gospodarkę.

W porównaniu z koszykiem walut dolar wzrósł o 0,5% do poziomu 108,71, niedaleko od dwuletniego maksimum 109,29, które dotknął w połowie lipca.

Dolar znalazł wsparcie na ostatnich sesjach, gdy kilku urzędników Rezerwy Federalnej potwierdziło swoje silne zacieśnienie polityki monetarnej przed seminarium w Jackson Hole w stanie Wyoming w tym tygodniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ostatni z tych urzędników, prezes Fed w Richmond Thomas Barkin, powiedział w piątek, że wśród bankierów centralnych „pragnienie” zmierza do szybszych podwyżek stóp procentowych. Czytaj więcej

„Ryzyko wycofania się ze stołu po tym, jak rynek otrzymał w zeszłym tygodniu otrzeźwiające potwierdzenie od prelegentów Fed, że ostrożna oś jest nieuchronna poza zasięgiem” – powiedział Michael Brown, szef wywiadu rynkowego w Caxton w Londynie.

„Ponieważ inwestorzy wyraźnie oczekują teraz stosunkowo jastrzębiej wiadomości od prezesa Rezerwy Federalnej (Jerome’a) Powella w Jackson Hole w piątek, jest to idealne połączenie awersji do ryzyka i jastrzębiego trendu Fedu do wzrostu dolara, zwłaszcza gdy obawy o wzrost, szczególnie w Europą – powiedział. Brown”.

Euro spadło po tym, jak Rosja ogłosiła pod koniec tego miesiąca trzydniowe wstrzymanie dostaw gazu do Europy gazociągiem Nord Stream 1. Inwestorzy obawiają się, że przerwa może pogłębić kryzys energetyczny, który w ostatnich miesiącach dotknął wspólną walutę. Czytaj więcej

READ  Sześć rzeczy potrzebnych do ustabilizowania rynku się nie wydarzyło

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Joachim Nagel powiedział niemieckiej gazecie, że EBC powinien nadal podnosić stopy procentowe, nawet jeśli recesja jest coraz bardziej prawdopodobna w Niemczech, gdzie inflacja pozostanie niewygodnie wysoka do 2023 roku.

Słabość na krótko zepchnęła euro poniżej 1 USD po raz pierwszy od 14 lipca. Euro spadło ostatnio o 0,7% do 0,99715 USD.

„Wydaje się, że 0,9950 jest poziomem zwrotnym, ponieważ jest to poprzedni dołek, a jeśli to zniknie, możemy zobaczyć więcej dużych strat, zwłaszcza w przypadku okna EBC na szybkie zamknięcie polityki” – powiedział Brown.

Chiński juan spadł do najniższego poziomu od prawie dwóch lat po tym, jak bank centralny tego kraju obniżył w poniedziałek referencyjną stopę oprocentowania kredytów hipotecznych o większą marżę, dodając do środków łagodzących podjętych w zeszłym tygodniu, ponieważ Pekin wzmaga wysiłki na rzecz ożywienia gospodarka ucierpiała w wyniku kryzysu. Własność i odrodzenie się przypadków COVID-19. Czytaj więcej

Wobec zagranicznego juana dolar wzrósł o 0,55% do poziomu 6,8621.

Funt szterling spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od połowy lipca w stosunku do dolara, ponieważ rosnące koszty energii i lato strajków uwydatniły koszty utrzymania kryzysu w Wielkiej Brytanii i zwiększyły obawy przed dalszym spowolnieniem gospodarczym. Czytaj więcej

Funt ostatnio spadł o 0,43% do 1,1781 USD, w krótkim okresie pokonując 2-1/2-letnie minimum na poziomie 1,1761, które dotknął w połowie lipca.

W kryptowalucie Bitcoin spadł o około 0,92% do 21 316 USD, na co ma wpływ znaczna awersja do ryzyka na rynkach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Opowiadane przez Saqib Iqbal Ahmad). Montaż przez Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *